“PKK Gayri İnsani Eylemlerden Vazgeçmelidir”

“PKK Gayri İnsani Eylemlerden Vazgeçmelidir”

PKK yöneticileri bilmelidirler ki böylesi eylemler Kürt davasına hizmet etmez, aksine zarar verir, var olan kaosu artırır, şiddeti derinleştirir.

A+A-

Patlayıcı yüklü bir kamyonun Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Dürümlü mezrasında patlatılması sonucu, 16 Kürt köylüsü yaşamını yitirdi.

Bu, PKK’nin sivillerin, suçsuz günahsız insanların yaşamına mal olan ilk eylemi değil.  Daha önce de yüzlerce sivil PKK’nin böylesi eylemleri nedeniyle yaşamlarını yitirmişlerdi.

Kuşkusuz Dürümlü olayı içinde bulunduğumuz siyasi ortamın bir parçasıdır.  7 Haziran seçimlerinden sonra başlayan ve günümüze kadar derinleşerek gelen şiddet ortamının bir ürünüdür.

Ortam, neden, süreç ne olursa olsun, patlayıcı yüklü bir kamyonu sivillerin arasında, köyde, sokakta patlamak kabul edilemez insanlık dışı bir eylemdir, insanlık suçudur.

PKK yöneticileri bilmelidirler ki böylesi eylemler Kürt davasına hizmet etmez, aksine zarar verir, var olan kaosu artırır, şiddeti  derinleştirir.

Biz aşağıda adları yazılı olan Kürdistanlı parti ve örgütler, bu eylemi şiddetle mahkum ediyoruz.

PKK Dürümlü olayında hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür dilemeli,  böylesi eylemlere başvurmayacağını resmen ilan etmelidir.

Biz bir kez daha legal siyasi hareketin önünün açılması için, PKK’yi kayıtsız şartsız ateş kes ilan etmeye çağırıyoruz.

Dürümlü olayında hayatını  kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletir, kendilerine sabırlar diler, yaralıların bir an önce iyileşmesini temenni ederiz.

HAREKETA AZADî, PAK, PAKURD, PDK-BAKUR, PSK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.