Nurullah Timur

Nurullah Timur

Yazarın Tüm Yazıları >

Peşmerge’ye saldırı oyuna gelmektir  

A+A-

Kürdistan kamuoyu, 5Hazıran günü 5 Peşmerge’nin PKK tarafından açılan ateş sonucu yaşamlarını kaybettiği haberi ile bir kez daha sarsıldı. Bırakujînin bir daha yaşanmaması beklenirken bu sorumsuzca yapılan saldırının arkasında kimin olabileceği ve kime yarayabileceği yılların deneyimi ile defalarca kanıtlanmışken Yine 21.yy öncesinin eskimiş ve siyasi ustalık gerektirmeyen, ulusal kazanımlara değil sömürgeci güçlere yarayan ve onların defalarca Kürtler üzerinde denedikleri  yöntem maalesef 21.yüzyılın bu ilk çeyreğinde bir kez daha sahneye konulmuştur.

Bölgesel konjonktürü iyi okuyamayan. Yeni gelişmelere ayak uydurmada zorlanan siyasi yapıların, günümüz dünyasında ülkesine değil ancak örgütüne ve bazı örgüt elemanlarına çıkar sağlayabileceği yöntemler üzerinden siyaset yapmaları ülkenin siyasal tarihine bir not olarak düşmektedir. Tıpkı diğer Bırakujîler gibi…

Bölgesel Konjoktrün bu kadar Kürdler lehine evrildiği bir dönemde, birliği değil, birliği bozan, dinamitleyen eylemler yakın siyasal tarihimizde bizzat bunun uygulayıcıları tarafından nasıl anlaşılarak yanlıştan dönüldü ise bugünde çok gecikmeden özgürlük mücadelesine katkı koyacak tarafta olmaya, mevcut kazanımları korumaya giderek yeni kazanımlar elde etmek için güçleri bölen değil birleştiren ve her parçada statü talep eden tarafta bulunmaya gayret edilmelidir.

İki bölgesel gücün sınır ötesi oparasyonlarla, her dört parçada kürtlerin kazanımlarını yok etmek için planladıkları bayat oyunların aleti olmadan,dostlarımızla bu oyunları birer birer bozarak özgürlük yolunda yürümeye,mümkün olanı yani reel olanın siyasetini yaparak başarıya ulaşmaya hepimizin ihtiyacı var. Ayağımıza kadar gelen fırsatı tepmeden, birlik görüşmelerini çok uzatmadan, sömürgecilerle düşün bağımızı keserek tarihsel sürecin kuşağımıza yüklediği bu sorumluluğu ülke çıkarlarını örgüt çıkarlarının üstünde tutarak yerine getirmeye çalışalım.

15 Haziran 2021

Nurullah TİMUR

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.