Pentogan'dan Afrin açıklaması: DAİŞ'le mücadeleyi olumsuz etkiliyor

Pentogan'dan Afrin açıklaması: DAİŞ'le mücadeleyi olumsuz etkiliyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Binbaşı Adrian Galloway, Afrin’de operasyonlar yürüten güçlerin ister Kürt, ister NATO müttefiki Türk ya da ihtimal olarak rejim güçleri olsun, ‘daha önemli bir savaş’ olan DAİŞ’e karşı savaşta dikkatleri dağıtıyor

A+A-

El Hurra televizyonunun sorularını yanıtlayan Galloway, Afrin operasyonun Minbic’e genişletilmesi ihtimalinin sorulması üzerine, “Bu aşamada neler olabileceği üzerinde spekülasyon yapmak istemiyorum. Minbic’in güvenliği, oraya ait güçler tarafından sağlanıyor. Bu güçler, oradaki etnik yapıyı yansıtıyorlar; toplumlarını savunmak için eğitilmiş Araplar, Kürtler ve diğerleri var” diye konuştu.

Halen aşağı Fırat vadisinde DAİŞ’e karşı savaşlarının devam ettiğine işaret eden Galloway, “Afrin’de operasyonlar yürüten güçlerin ise, ister Kürt, ister NATO müttefiki Türk ya da ihtimal olarak rejim güçleri olsun, ‘daha önemli bir savaş’ olan DAİŞ’e karşı savaştan dikkatleri dağıttığı” uyarısında bulundu.

Galloway, şu anda DAİŞ’in “köşeye sıkıştırılmış” vaziyette olduğunu ancak hala elinde tuttuğu bölgelerin bulunduğunu, Fırat Nehri vadisinde hala karmaşık saldırılar düzenleyebildiklerini belirterek, “Bunları yapamamalarını sağlamalıyız. Dolayısıyla tüm tarafların ana meseleye, yani DAİŞ’in yenilgiye uğratılması meselesine geri dönmesine ihtiyacımız var” dedi.

Türkiye’nin güvenlik kaygılarını giderecek şekilde soruna çözüm bulunması için diplomatların sıkı biçimde çalıştığını ifade eden Galloway, bununla birlikte, DAİŞ’e karşı mücadelede başta Fırat Nehri vadisi olmak üzere Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ortaklarıyla da çok yakından çalıştıklarını söyledi.

DSG içerisinde Kürt güçlerinin olmasının yanında, Afrin’de de Türk ordusuna karşı savaşan Kürt güçleri bulunduğuna dikkati çeken Galloway, “Ancak koalisyon bunun bir parçası değil. Afrin’deki Kürt güçlerini desteklemiyoruz. Görevi Fırat Nehri vadisinde DAİŞ’e karşı savaşmak olan DSG’yi destekliyoruz. Dolayısıyla şu anda Afrin’de olup bitenlerin, ana tehdit DAİŞ’den dikkatleri dağıtıcı özellikte olduğu düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.

Galloway ayrıca, Türkiye’nin Afrin’deki operasyonunun sivil nüfusa etkileri konusunda endişeler taşıdıklarını, gerilimi düşürmek ve sivil kayıpları azaltmak için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini vurguladı.

"ORTAKLARIMIZI DESTEKLEYECEĞİZ"

Pentagon sözcüsü, “Şu anda sivillerin ölmekte olduğu ve insanların şiddet yüzünden evlerine geri dönemediği bir durumla karşı karşıyayız. Dolayısıyla gerilimleri yatıştırmak önemli. Durumu yatıştırma ve Türk müttefiklerimizle onların endişelerini gideren bir çözüm bulmak için birlikte çalışan Dışişleri Bakanlığı’ndaki ortaklarımızı destekleyeceğiz. Bu arada da bölgedeki ana tehdit olan DAİŞ’e karşı savaşımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Galloway bir başka soru üzerine, Türk ve Amerikalı diplomatların, Türkiye’nin “meşru” güvenlik endişelerini gideren ve herkesin aynı sayfada olmasını, DAİŞ’e karşı savaşmaya geri dönmesini sağlayan çözümler bulmak sıkı uğraş verdiğini belirtti.

 Şu ana kadar varılan anlaşmalar konusunda açıklayabileceği bir hususun olmadığını ifade eden Galloway, “Bununla beraber, DAİŞ’e karşı savaştan uzak geçirdiğimiz her zaman, onların yeniden toparlanmasına, güçlenmesine ve yeni savaşçıları bünyesine katmasına izin verilen bir zaman oluyor. Dolayısıyla bu meseleyi süratle çözmeliyiz, Afrin’deki şiddeti yatıştırmalıyız ki böylece Suriye’de serbestçe faaliyet gösteren DAİŞ ve diğer terör örgütlerine karşı savaşa geri dönebiliriz” dedi.

Kaynak: Amerika'nın Sesi (VOA) 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.