PAK’ın Sykes-Picot Konferansı Van Valiliği’nce yasaklandı

PAK’ın Sykes-Picot Konferansı Van Valiliği’nce yasaklandı

Türk Devleti’ni, siyasal, sivil, demokratik mücadele yol ve araçlarını engelleyerek, Kürtleri şiddete sürüklemeye çalışarak bir sonuç alamayacağını görmeye davet ediyoruz.

A+A-

Sykes-Picot Anlaşmasının 100. Yıldönümü münasebetiyle PAK 5 ilde Konferans düzenleme kararı almıştı. Batman, Diyarbakır, İstanbul ve İzmir’de gerçekleşen konferansların sonuncusu 21.05.2016 günü Van’da gerçekleşecekti. Ama, Van Valiliği’nin 20.05.2016 günü almış olduğu bir kararla PAK’ın bu konferansı yasaklanmıştır.

Van Valiliği tarafından alınan yasaklama kararında ‘’…konferansın; bölücü terör örgütünün açık propagandasının yapıldığı eyleme dönüşeceği, kamu düzenini, genel sağlığı veya başkalarının hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde bozacak olaylara sebebiyet vereceği,3713 sayılı terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçların işlenerek halk üzerinde infiale sebep olacağı gerrekçeleriyle,….konferans YASAKLANMIŞTIR’’ denilmektedir.

PAK Van İl Başkanı Mehmet Kasım Kahramaner yayınladığı açıklamada; Valilik makamının konferans yasaklama gerekçesi olarak belirtmiş olduğu tüm gerekçeleri reddediyor ve bu suçlamaları partimilerine hakaret olarak kabul ediyor. Van Valiliği’nin konferansı yasaklama kararının düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün ihlali ve bu kararı kınıdıklarını belirtiyor.

Açıklama şöyle devam ediyor; ‘’PAK aynı sunumcularla, aynı içerikte 4 ayrı ilde bu konferansları düzenlemiştir. Bu illerin hiçbirinde de ne kamu düzeni bozulmuş, ne başkalarının hak ve özgürlüklerini bozacak herhangi bir olaya sebebiyet verilmiş, ne hiçbir şekilde ‘’terör örgütlerinin’’ propagandası yapılmıştır.

100 Yıl önce imzalanıp uygulamaya geçmeyen Sykes-Picot Anlaşmasının bilimsel, siyasal, sosyal, diplomatik bir çok boyutuyla, akademisler tarafından irdelendiği, değerlendirildiği bir konferans, ne diye kamu düzenini bozsun, ne diye olaylara sebebiyet versin?

Soruyoruz; Van ili ayrı bir devletin sınırları içinde , ayrı yasalarla mı yönetiliyor ki, Batman’da, Diyarbakır’da, İstanbul ve İzmir’de düzenlenebilen konferanslar, Van’da yasaklanıyor?

PAK kurulduğu günden beri, her türlü şiddete ve teröre hayır deyip bunu programlaştırmış bir partidir.PAK bugün devam edegelen Devlet terörüne, Türk Devleti’nin yıkım, ölüm ve şiddet siyasetine açık bir şekilde tutum aldığı gibi; PKK’nin şehirlerde yürütmüş olduğu hendek ve barikat siyasetine, ‘’silahlı özyönetim’’ uygulamasına da hayır demiştir. Böyle düşünen , bu temelde açık bir tutum sergileyen PAK’ı ‘’terör propagandası yapacak olmakla’’ suçlayan Van Valiliği’nin bu suçlamasını partimize bir hakaret olarak görüyoruz.

Hiçbir yasaklama, engelleme, ölüm, yıkım ve şiddetin Kürdistan halkının özgürlük mücadelesini durduramayacağını , kendi tecrübelerinden de olsa anlamış olması gereken Türk Devleti’nin bu yasakçı ama sonuçsuz siyaseti, ne yazık ki çözümsüzlükte diretmekten öte bir anlam taşımamaktadır. Türk Devleti’ni, siyasal, sivil, demokratik mücadele yol ve araçlarını engelleyerek, Kürtleri şiddete sürüklemeye çalışarak bir sonuç alamayacağını görmeye davet ediyoruz. ‘’
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.