PAK: ‘Yeni Şengallerin olmamasi için siyasal bir statü oluşturmak zorundayız’

PAK: ‘Yeni Şengallerin olmamasi için siyasal bir statü oluşturmak zorundayız’

Şengal katliamının 2. Yıldönümünde yaptığı açıklama

A+A-

PAK: ‘Yeni Şengallerin olmamasi için siyasal bir statü oluşturmak zorundayız’

PAK( Partîya Azadîya Kurdistanê-Kürdistan Özgürlük Partisi): Şengal katliamının 2. Yıldönümünde yaptığı açıklama olduğu gibi yayıniyoruz.

 

2. Yılında Şengal Şehitlerini saygıyla anarken, Katilleri ve onları himaye ederek destekleyenleri lanetliyoruz

Bugün Şengal katliamının 2. Yıldönümü

03 Ağustos 2016 günü IŞİD, Ezidi Kürtlerle meskun Şengal’e saldırmış, binlerce insanımızı katletmiş, binlerce kadın ve kız çocuğumuzu da esir alarak pazarlarda satmıştı. Artık geride kaldı denilen bir vahşet çağının tüm çirkinliğini yeniden yaşamıştık.

Üzerinden iki yıl geçmesine karşın Şengal’in yaraları hala taze; bir daha yurtlarına dönemeyenlerin yanında, IŞİD tarafından esir alınan binlerce kadın ve genç kızımızın akıbeti hala meçhul. Medeni dünyanın soğukkanlı bakışları altında gerçekleşen bu trajik jenosidin  birinci dereceden sorumlusu elbette ki IŞİD ve sahip olduğu zihniyettir fakat uluslararası kurum ve kuruluşların, insan hakları örgütlerinin, yardım kuruluşlarının, genel olarak her birimizin sorumluluktan azade olduğu soylenemez.

Şengal bugün kahramanca bir saldırı ile İŞİD’in elinden kurtarılmıştır. Ve elbette ki, bu kurtuluşta, Güney Kürdistan Hükümeti’nin, pêşmerge ve diğer parçalardan savaşçıların tarihsel rolleri yanısıra, uluslararası askeri desteğin rolü de açıktır ve önemle vurgulanmalıdır.

Dün olduğu gibi bugün de IŞİD ve destekçileri ülkemizi yakıp yıkmaya devam ediyor. Daha dün Kamişlo’da bu suç örgütünün yeni bir katliamına tanık olduk. Onlarca insanımız hayatını kaybetti, bir o kadarı ağır şekilde yaralandı. Kendi ülkemizde, hak etmediğimiz zulümlere muhatap oluyoruz. Buna artık bir son vermek lazım!

Buradan, Kürt milleti üzerindeki bu vahşeti sona erdirmek konusunda dünya milletlerine bir kez daha seslenirken, esas sorumluluğun bizde olduğunu asla unutmamalıyız. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz! Elbette ki dünyada yalnız değiliz; inanıyoruz ki Kürdistan’daki bu vahşet ve zulüm, dünya halklarının çoğunluğu tarafından lanetleniyordur fakat onu sona erdirecek olan kendi azim ve kararlılığımızdır!

Her gün kapımızı çalan yeni tehlikelerle bir daha karşılaşmamak için, mutlaka ve mutlaka, kendimizi koruyabilecek siyasal bir statü oluşturmak zorundayız. Dünya milletlerinin eşit ve onurlu bir üyesi olmadan, yeni Şengallerin yaşanacağı bilinciyle, bütün şehitlerimizin anısı önünde bir kez daha eğiliyor, katilleri ve sorumluları lanetliyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.