PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik:  Ulusal Birlik Zeminlerini Zedeletmeyelim, Kürt Seçim Bloku’yla Bir Taraf Olalım

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik: Ulusal Birlik Zeminlerini Zedeletmeyelim, Kürt Seçim Bloku’yla Bir Taraf Olalım

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Sayın Mustafa Özçelik, seçim gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Büyük bir kesim tarafından hayati önem atfedilen erken seçimlerle ilgili yazılı açıklama yapan Özçelik, Kürtlerin bir taraf olması ger

A+A-

PAK Genel Başkanı Sayın Mustafa Özçelik'in yayınladığı mesajın tam metni:

 

"Ulusal Birlik Zeminlerini Zedeletmeyelim, Kürt Seçim Bloku’yla Bir Taraf Olalım

 

PAK olarak 17 Aralık 2017 Günü, Van’daki konferansımızda ilk kez Kürt Seçim Bloku’nu dile getirdiğimizde, bir çok kesimi şaşırttığımızı, ürküttüğümüzü, kızdırdığımızı , kimilerinin de ezberini bozduğumuzu gördük. Ama halkımızın belli prensipler temelinde birlikte davranmasının özlemi içinde olan çok geniş bir çevrede de Kürt Seçim Bloku önerimiz büyük destek gördü, görüyor.

 

Kürt ve Kürdistan halkının asgari ulusal demokratik taleplerini içeren bir program ile Kürdistan toplumunun olabilecek en geniş kesimlerinin seçim ittifakını dile getirdik. Kürt, Kürdistanlıların bir taraf olmasının gerekliliğine dikkat çektik. "AKP, CHP, MHP, İyi Parti, Saadet Partisi’ne Hayır; alternatifimiz Kürt Seçim Bloku olmalıdır." dedik.

 

"Tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak" paradigmasına "hayır" dedik; ama Kürt milletinin, Kürdistan’ın varlığını yok sayan "Demokratik ulus, ortak vatan" gibi siyasal önermeler yerine de, Kürtlerin ve Kürdistan’ın varlığını kabul eden, Kürtçe ana dille eğitim hakkını savunan bir duruşla Kürt Seçim Bloku oluşturulmalıdır dedik.

 

Bu fikri ortaya atmamızdan bu yana geçen 4 Aylık süre zarfında ve alınan erken seçim kararı ile, bu önerimizin ne kadar yerinde olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

 

Türkiye Devleti’nin Kürt Seçim Bloku’nu istemeyeceğini, böylesi bir Blok’un oluşmaması için çok yönlü bir çaba içinde olacağını zaten biliyorduk.

 

Kürt siyasetçi, yazar, çizerlerden de bu Blok’un yaratacağı heyecan ve coşkuya tahammül edemeyenlerin, çamur atarak, yalan, dolan haberler yayarak bu Kürt, Kürdistani duruşu karalamaya çalışanların çıkacağını da biliyorduk.

 

Ama Kürt Seçim Bloku önerisini ortaya attığımızda, özellikle vurgu yaptığımız husus, bu Blok’un dayanacağı prensiplerdi. Ve bu rahatlıkla öneriyi gündemleştirdik. Biz, herhangi bir belediye başkanlığı, milletvekilliği pazarlığına girmeden, halkımızın asgari ulusal demokratik taleplerini kabul eden herkesle ittifak yapmaya hazır olduğumuzu söyledik.

 

PAK, Kürt siyasal hareketi içinde, seçimlerde milletvekilliği pazarlığı konusunda alnının akıyla çıkmış ilk parti olduğunu zaten 7 Haziran 2015 Seçimleri öncesi tartışmasız bir şekilde kanıtlamıştır. HDP’nin 7 Haziran seçimleri öncesi PAK’a getirdiği seçim ittifakı önerisine PAK ‘’Belli ulusal demokratik prensipler ortak payda olarak kabul edilirse, elbette ki ittifaka hazırız’’ dedi ve HDP’ye öneriler sundu. HDP, o dönem PAK’ın önerilerini kabul etmedi. PAK da belli prensiplere dayanmadan, sadece birkaç milletvekilliği için ittifak yapmayacağını beyan etti.

PAK bugün de yine aynı yerdedir. Hiçbir komplekse girmeden, hiçbir milletvekilliği pazarlığını başat konu haline getirmeden, kamuoyuna sunduğu asgari ulusal demokratik talepleri kabul eden her parti, kesim, şahsiyet ve sivil toplum kuruluşu ile seçim ittifakı yapmaya hazırdır PAK.

 

Kürt Seçim Blok’una hararetle karşı çıkan, Kürtler arası diyaloga bile tahammül edemeyen, ‘’HDP bu taleplerinizi kabul etse bile biz onlarla ittifakta yer almayacağız’’ diyen bazı kesimlerin ‘’Biz Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan seçilmesin diye, çıkabilecek herhangi bir adaya kayıtsız şartsız destek vereceğiz’’ dediklerine, bazı kesimlerin de "Erdoğan yine en iyisidir, onu desteklemeliyiz" dediklerine de hayretler içerisinde dinliyoruz, okuyoruz, görüyoruz.

 

Kürt Seçim Bloku ile ilgili olarak şu aşamada PAK, PSK, PDK Bakur, PDKT, HAKPAR ve Azadi Hareketi arasında görüşmeler sürüyor. Henüz bir mutabakat sağlanmış değil. PAK olarak önerilen asgari ulusal demokratik prensipleri kabul eden her kesimle seçim ittifakından yana olduğumuzu bir kez daha beyan ediyoruz.

 

Sözü edilen partiler 30 Nisan'da kendi ararında son bir toplantı yapacaklar. Anlaşabilenler yola devam edecek ve bu siyasal çerçeveyi benimseyen , kendi dışındaki tüm parti, grup, şahsiyet ve STK’larla görüşmelere başlayacaklar.

 

PAK olarak doğru gördüğümüz prensipler doğrultusunda herkesle de görüşürüz . Ama bu açıklamayı kaleme aldığımız ana kadar görüştüğümüz 6 parti dışında başka hiçbir parti ile herhangi bir görüşmemiz olmamıştır. Zaten açık alınla kamuoyuna önerimizi sunmuşuz. Öncelikle görüşmelerimizi sürdürdüğümüz 6 parti ve hareketle bir mutabakata varmak istiyoruz. Bu mutabakatı kaç parti sağlarsa, bu kez anlaştığımız siyasal prensipleri kabul eden herkesle ittifak sağlamak için görüşmelere başlayacağız.

 

Seçim sürecindeki kimi tartışmalarla, yalan yanlış açıklamalarla, çamur ve iftiralarla, Kürtler arası uzun vadeli ilişkileri, birlik ve ittifak zeminini tahrip etmeye çalışanlara itibar etmeden, en geniş Seçim İttifakını oluşturmalıyız. Kürtlerin birlik ve ittifakından korkanların kimler olduğunu tarihimiz defalarca bize göstermiştir. Kuzey Kürdistan’da sadece seçimler için değil, özellikle sonrasında da güçlü bir ulusal demokratik ittifaka ihtiyaç vardır. Görüşlerimiz ne kadar farklı olursa olsun, gelecekte oluşması zorunlu olan ittifak ve birlik zeminlerinin sorumsuzca zedelenmesine kesinlikle yol vermemeliyiz.

 

Bu münasebetle PAK’ın dört ana prensibini bir kez daha dile getirmek istiyorum:

"Program ve siyasal anlayışları aynı ve yakın olanlar tek partide birleşsinler; farklı programlara sahip olduğu için birleşemeyenler, çok renkli siyaset ihtiyacından dolayı ulusal demokratik prensiplerle ittifak , işbirliği yapsınlar; ittifak ve işbirliği yapamayanlar diyalog içinde olsunlar; diyalog bile kuramayanlar birbirlerine düşmanlık yapmasınlar."

 

Bu bilinç ve hassasiyetle, PAK, PSK, PDK Bakur, PDKT, HAKPAR, Azadi Hareketi yönetici, üye ve taraftarları başta olmak üzere, tüm Kürdistani potansiyeli, Ulusal Demokratik Seçim Bloku’nu oluşturmak ve bu prensipleri kabul eden en geniş kesimleri kucaklamak için, ulusal birliği zedeleyecek söylem ve saldırılara yol vermemeye, daha sorumlu davranmaya ve bu tarihi adımı hep birlikte atmaya çağırıyorum.
 

26.04.2018

Mustafa Özçelik
PAK Genel Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.