PAK: Dr. Abdurrahman Qasimlo Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde Yaşıyor

PAK: Dr. Abdurrahman Qasimlo Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde Yaşıyor

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Dr. Abdurahman Kasımlo ve arkadaşlarının şehadetlerinin 29. yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

A+A-

PAK Basın ve İletişim Bürosu tarafından yayımlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Dr. Abdurrahman Qasimlo Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde Yaşıyor

PDKİ (Kürdistan Demokrat Partisi-İran) Genel Sekreteri Dr. Abdurrahman Qasimlo 13.07.1989 tarihinde, Avusturya’nın başkenti Viyana’da PDKİ Yurtdışı Temsilcisi Ebdulla Qadirizade ve Güney Kürdistanlı Dr.Fazıl Resul ile birlikte İran Devleti’nin istihbarat elemanları tarafından bir otel odasında katledildiler.

Dr. Abdurrahman Qasimlo Kürdistan sorununun görüşmeler yoluyla çözülebilmesi için İran Devleti ile diyalog içindeydi. Bu diyalog sürecinin bir parçası olarak Viyana’da İran İslam Cumhuriyeti’nin temsilcileriyle görüşme halindeyken, arkadaşlarıyla birlikte İran Devleti’nin istihbarat örgütü ajanlarınca katledildiler.

Ne yazık ki eldeki bir çok belge ve görgü tanığına rağmen, bugüne kadar bu olayın failleri ve planlayıcıları hakkında herhangi bir dava Avusturya Devleti tarafından açılmamıştır.

Dr. Abdurrahman Qasimlo yurtsever bir siyasetçi, saygın bir diplomat ve aydındı.

Engin tecrübesiyle değerli bir lider ve pêşmerge olan Dr. Abdurrahman Qasimlo sadece PDKİ için değil; tüm dünya Kürtleri ve Kürdistanlılar için büyük bir kayıptır.

İran Devleti, Qazi Muhamed, Dr. Abdurrahman Qasimlo ve Dr. Sadiq Şerefkendi’nin katledilmesinden önce de sonra da sayısız komplo ve katliamlarla Doğu Kürdistan’da halkımızın özgürlük mücadelesini boğmaya çalışmıştır. Ama hiç bir komplo ve katliam, halkımızın özgürlük mücadelesini durduramamıştır.

Pêşewa Qazî Muhamed’in ölümsüz lider Mola Mustafa Barzani’ye teslim ettiği bayrak bugün Doğu Kürdistan’lı kahraman pêşmergelerin ellerinde dalgalanmaktadır. Kürdistan bayrağı Kürdistan’ın her parçasında özgürlük ve bağımsızlık için yükseltilmektedir.

Dr. Abdurrahman Qasimlo ve tüm Kürdistan şehitleri, kahraman savaşçıların, özgürlük davası emektarlarının mücadelesinde ölümsüzleşmektedirler.

Şehadetlerinin 29. Yıldönümünde, Dr. Abdurrahman Qasimlo ve arkadaşlarını saygıyla anıyor, bu münasebetle İran Devlet’ni bir kez daha lanetliyoruz."

dr.-a.qasimlo2-2.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.