Özçelik: "Halkımızın gücüyle bu savaşa son verebiliriz"

Özçelik: "Halkımızın gücüyle bu savaşa son verebiliriz"

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 16.04.2016 günü "Kürdistan'daki Genel Durum ve PAK'ın Tutumu" adıyla bir konferans verdi.

A+A-

Özçelik: "Halkımızın gücüyle bu savaşa son verebiliriz"

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 16.04.2016 günü "Kürdistan'daki Genel Durum ve PAK'ın Tutumu" adıyla bir konferans verdi.

Konferans Kuzey ve Güneybatı(Rojava) Kürdistan’dan parti temsilcisi; çok sayıda STK, basın ve yayın organlarının temsilcileri, aydın, siyasetçi ve dikkat çeken kitlesel bir gerçekleşti.

PAK Mardin İl Başkanı Bedran Acar konferansın amacını dile getiren bir konuşma yaptı. Ardından ulusal marşımız ‘’Ey Reqib’’ eşliğinde tüm Kürdistan şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu.

Konferans iki bölümden oluştu. İlk bölümde Mustafa Özçelik PAK'ın gündeme ve genel sorunlara dair görüşlerini Kürtçe dile getirdi. İkinci bölüm ise katılımcıların soruları ve Mustafa Özçelik'in cevaplarından oluştu. Konferans 3 saat sürdü. Kürt aydını Ahmedê Kurdi de, şiir ve konuşmasıyla Konferansa güç ve renk kattı.

Mustafa Özçelik genel olarak PAK'ın çalışmaları, genel siyaseti, Kürdistan'ın dört parçasındaki Kürdistani güçlerle ilişkilerinden söz etti. Mustafa Özçelik konuşmasında;

"Kuzey Kürdistan'dak bugün en temel ihtiyaç ve gündemimiz,devam eden savaşın durdurulmasıdır. Bu savaşı durdurabilmenin anahtarı da %90’ı bu savaşa karşı olan halkımızı örgütlemekte ve kitlesel bir şekilde savaşa karşı tutumuzu göstermekte saklıdır. Bunun için de bu savaşa karşı olan bütün parti, STK, siyasetçi, aydın ve şahsiyetlerin en kısa zamanda el ele vermeleri ve ortak bir tutum sergilemeleri gerekmektedir. Bizler Türk devleti’ne ‘ 90 yıldır inkar ve imha esaslarıyla yürüttüğün bu siyaset iflas etmiştir ve bu siyasetten hiçbir sonuç alamayacaksın. Ölümler ve yıkımlarla Kürt milleti ve Kürdistan halkının özgürlük talebi ortadan kaldırılamaz. Gelin siyasi yollarla , diyaloglarla Kürt ve Kürdistan meselesinin çözümünü arayalım diyelim." şeklinde dile getirdi.

Mustafa Özçelik PKK'ye de çağrıda bulunarak; "Şehirlerde 9 aydır ‘Özyönetim’ adıyla , hendek kazma ve barikatlarla yürütülen bu siyaset her yanıyla açığa çıkmıştır ki halkımıza ve ülkemize zarar vermektedir . Ve başarısızlığı bizzat yaşamda kanıtlanmıştır. Şehirlerdeki silahlı özyönetim uygulaması , Kürdistan'ın özgürlük davasının birçok kazanımını da yok etmiştir. PKK en yakın zamanda hendek savaşlarından vazgeçmelidir. Kürd ve Kürdistan sorununun çözümü siyasi, sivil, demokratik, ve diplomatik yollarla yürütülmelidir." dedi.

Mustafa Özçelik Güney Kürdistan'ın bağımsızlık referandumu için de konuşarak; "Bugün Güney Kürdistan'da bağımsızlık isteği artık yalnızca siyasi bir talep değildir zorunlu yaşamsal bir ihtiyaç, Kürt milletinin geleceğini belirleyecek bir karardır da. Kürdistan'ın halkının tüm düşmanları, hem DAİŞ' eliyle, hem de ekonomik abluka ve yıkım planlarıyla Güney Kürdistan'ın bağımsızlığının yolunu kesmeye çalışmaktadırlar. Bizler Partîya Azadîya Kurdistanê (Kürdistan Özgürlük Partisi) olarak biliyoruz ki Kürdistan Bayrağı Birleşmiş Milletler’de bağımsız bir devletin bayrağı olarak dalgalandığında, bütün Kürt milleti ve Kürdistan halkı için yeni bir tarihsel sayfa açılacaktır. Bizler bağımsızlık yürüyüşünde Güney Kürdistan Bölge Başkanı Sayın Mesud Barzani'yi tüm gücümüzle destekliyoruz" dedi.

Mustafa Özçelik Kürdistan'ın Güneybatısı’ndaki(Rojava) bütün partilere de çağrıda bulunarak;

‘’TEVDEM, ENKS ve Rojava Kürdistanı'ndaki bütün partiler askeri, siyasi, ekonomik ortak bir yönetim oluşturmadıkları sürece bir taraf olarak kabul edilmeyeceklerdir ve özgürlük davası hep zayıf kalacaktır." dedi.

Mustafa Özçelik konferansta Kuzey Kürdistan’da ulusal demokratik güçlerin ittifakına da oldukça önem verdi. Ayrıca , bir daha siyaseti PAK'a yakın olan bütün parti, grup ve şahsiyetlere de çağrıda bulunarak daha güçlü bir partide bir olalım dedi.

Mustafa Özçelik; "Kürdistan'lı gençlerin, kadınların ve toplumun en geniş kesimlerinin temsilcilerini partimizin iskeleti haline getirmedikçe, onları kucaklamadıkça , halkımıza yeni bir yol açamayız , umut olamayız. Bunun için de tüm içtenliğimizle, yorulmaksızın, programlı ve düzenli bir kitle çalışmasına ihtiyacımız vardır. PAK bir buçuk yıl içerisinde güç ve imkanları oranında gözle görülür bir çalışma yürütmüştür ve Kuzey Kürdistan'da esas bir güç olmuştur. İnanıyoruz ki gelecek günlerde bu fikirlerimiz , inancımız ve siyasetimiz yüzbinlerce, milyonlarca Kürdistanlının oluşturduğu bir sel olup akacaktır" dedi.

Mustafa Özçelik konuşmasının bitiminde, Kızıltepe, Mardin ve çevre ilçelerdeki halkımıza , konferansa göstermiş oldukları bu ilgi, katılım ve destek için teşekkürlerini sundu.Ve ‘’Bu katılım ve destek, gelecekteki kitlesel , güçlü bir PAK’ın da habercisidir’’dedi.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik PAK Mardin İl Teşkilatı başta olmak üzere, tüm PAK teşkilatlarına da bu konferanstaki emekleri için teşekkürlerini sundu.

PAK'ın Mardin Kızıltepe Konferansı genç ve kadınların katılım oranıyla, toplumun geniş bir kesiminin katılımıyla, kitleselliğiyle , gösterilen ilgi ve sorularıyla oldukça verimli ve başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.