Mustafa Kalpak

Mustafa Kalpak

Yazarın Tüm Yazıları >

"Öğrenci Andına" HAYIR!

A+A-

turkum.jpg

 

*Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında öğrenciler tarafından hep bir ağızdan okunan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti. Andın yeniden okutulmasını istedi. Danıştay, "Andımız"ın neden kaldırılmaması gerektiğini Türklük  "aidiyetini güçlendirdiği" ve öğrencilerde "değer oluşumuna katkı" sunduğu, yapılan yönetmenlik  değişikliğin ise "hukuksal temellere" dayanmadığını illeri sürüyor. ( Anayasal çelişki)

 

Bu hususta kesin kararın da yakın bir zamanda Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulun vereceği bildiriliyor.  Danıştay 8. Dairesi' nin kararından sonra, davanın tarafı olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın temyize gitmesi de bekleniyor. Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ da “Danıştay anayasa ve yasayı alenen çiğnemiştir” diyor. 

 

2013 te hükümet bir yönetmenlik değişikliğine gitmiştir. Ancak Anayasa  baskısı olduğu gibi duruyor. Danıştay kararın dayanağı mevcut Anayasadır.

Sorun yapısaldır ve çelişki  Anayasa'dan kaynaklanıyor. Türk devlet hukuku mevcut anayasal-devlet baskısı ile korundukça, yapılan pozitif değişiklerin hiç bir anayasal ve yasal güvenceleri olmaz..  Yapılmış bütün pozitif  değişikler teker teker tekrardan geri alınabiliyor. Bir yerde okumuştum; Türkiye yaptığı değişiklikleri tekrardan geri alacak bir şekilde  değiştiriyor, diye.

 

Birlikte bakalım; Anayasa'nın 66. maddesinde de "Türk Devletine vatandaşlık bağıyla bağlı herkes Türk'tür" diyor.

 

Anayasanın başlangıç kısmında, ve meclis yemininde "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve onun inkılap ve ilkeleri," şiar edilinmesi isteniyor.

 

Yine Anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek 2. maddesinde, "Türkiye Cumhuriyeti'nin toplumun huzuru, milli dayanışma ve Atatürk milliyetçiliğine bağlı," İbaresi vardır. 

 

*Her bir Kürt ailesi, hangi partiye oy veriyorsa versin "Öğrenci Andının" geri getirilmesine  karşı çıkmalıdır. Gerekirse tüm Türkiye de bir HAYIR  kampanyası başlatmalıdırlar. 

 

*Bu çağda bu manzarayı görmek isteyenlere derim; yapmayın  ayıptır, günahtır, kötülüktür, ırkçılıktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar