Nurullah Timur

Nurullah Timur

Yazarın Tüm Yazıları >

NURULLAH TİMUR: AKP’NİN YENİ ANAYASA HAMLESİ NE KADAR GERÇEKÇİ

A+A-

Mevcut Anayasayı uygulamayan AKP yeni bir anayasanın yapılması için çağrıda bulunuyor.‘ Daha demokratik ,daha özgürlükçü bir anayasa için’ siyasi partileri masaya davet ediyor.

Kendi parti programını ve imzaladığı uluslararası sözleşmeleri dahi uygulamayan, daha önce vermiş olduğu sözleri tutmayan ,%50+1’i bulunca parti devleti kuranlar, öyle görülüyor ki; kurdukları yeni sistemi güçlendirmenin gayreti içindeler.

Bunu yaparken de Kürtlere ve muhafazakarlara 1921 Anayasasını referans vererek gel gel yapıyorlar. Muhafazakarları bilmem ama Kürtler’in milli demokratik, kolektif haklarını içermeyen 1921 anayasasının yapıcılarının o anayasadaki Kürtleri kısmen ilgilendiren ve İllere özerklik vaad eden maddelerinin uygulamaya sokacak yönetmenliklerin de hiçbir zaman hazırlanmadığını ve maddenin hiçbir zaman uygulamaya sokulmadığını iyi biliyorlar. Aynı zamanda , devletçi partilerin 98 yıldır yasaları bile uygulamama konusundaki sabıkaları da Kürtlerce iyi bilinmektedir.

Parti kurmayları AKP’yi kurarken, Kürtleri partiye çekmek için programın daha giriş bölümüne ‘’HERKES ÖZGÜR OLMADIKCA KİMSE ÖZGÜR OLAMAZ’’ yazmışlardı. Bugün kurdukları düzene bakınca sadece özgürlükleri kendileri için tesis ettiklerini görüyoruz. Yine AKP Programı’nın aynı bölümünde ‘’EVRENSEL ÖLÇÜLERDE HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE DAYALI BİR ANLAYIŞ TÜM ALANLARA YAYILACAK.’’ denilmektedir. Oysa bugün kurdukları düzende uluslararası hukuku uygulamayacaklarını en üst perdeden dile getiriyorlar ve anayasalarına geçirdikleri uluslar arası hukuk maddelerini dahi uygulamıyorlar. Yine aynı bölümden ilginç bir madde ’’KAMU YÖNETİMİNE VATANDAŞLARI VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ DAHİL EDEREK TOPLUMDA SİNERJİ MEYDANA GETİRİLECEK ‘’ denilmektedir. Gel gör ki sivil alan bırakmadılar. Yönetimini ele geçiremedikleri ne kadar STK varsa hepsi terörist oldu. Muhalif herkes Mahkemelerin müdaimi oldular.

Bunlarla bitmiyor. AKP Programının 2.1 nolu temel hak ve özgürlükler bölümünde ‘’BAŞTA İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ ,AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ,PARİS ŞARTI VE HELSİNKİ NİHAİ SENEDİ OLMAK ÜZERE TÜRKİYE NİN TARAF OLDUĞU ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERİN İNSAN HAKLARI ALANINDA GETİRDİĞİ STANDARTLAR UYGULAMAYA SOKULACAK.’’ diye yazılmaktadır. Ne kadar güzel laflar değil mi!

Bugün Kürdistan ve Türkiye’nin sokaklarında Parti Genel Başkanları, Siyasetçiler Gazeteciler, Kürtçe konuşanlar, Kadınlar linç ediliyor, yargılanıyor, cezalandırılıyor, öldürülüyor. Demokratik mücadele ile kazanamayacağını anlayanlar demokratik zemini yok ediyorlar.

AKP Programı’nda uygar dünyanın geliştirdiği ne kadar uluslararası çağdaş hukuk maddeleri varsa hepsinden demet yapmışlar, lafları ardarda sıralamışlar.

Size programlarından ilginç bir madde daha yazayım. Yine AKP Programı’nın 2.1.nolu bölümden ‘’DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ULUSLARARASI STANDARTLAR TEMELİNDE İNŞA EDİLECEKTİR.DÜŞÜNCELER ÖZGÜRCE AÇIKLANACAKTIR.’’ diye yazılmaktadır. Ne kadar ilginç değil mi? Programlarına bunu yazanlar partileri kapatmaya çalışıyor. kapatılmasa da etkisizleştirmeye çalışılıyor. Sosyal medyadaki her paylaşım hapis nedeni oluyor. Yazan, çizen, konuşan her muhalif cezai koğuşturmalara maruz kalıyor. Belediyelere kayyum atanıyor. Kürtlerin iradesi yok sayılıyor.

Daha neler var neler. AKP programının 2.6. bölümü var ki dillere destan ‘’HİZMETLERİN YETERSİZ OLMASI, İŞSİZLİK, FAKİRLİK VE BASKI TERÖRÜN BESLENMESİNE EL ELVERİŞLİ ORTAMLARDIR.’’ Tam da 18 yıllık iktidarları döneminde bunları yarattılar. Öyle bir ortam yarattılar ki kripto partiler her gün işsiz gençleri birilerine saldırtıyor.

Asıl önemli bölümü sona sakladım. Sıkı durun: ‘’TERÖR VE BASKI KARŞILİIKLI OLARAK BİRİBİRİNİ BESLER.TERÖRÜN SONUÇ OLDUĞUNU UNUTAN HER ANLAYIŞ SADECE BASKI İLE ÇÖZÜM ÜRETMEYE YÖNELİR. OYSA BU TERÖRÜ DAHADA GÜÇLENDİRİR. BU NEDENLE TERÖRÜ SONA ERDİRMENİN YOLU TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERE SAYGILI BİR DEVLET ANLAYIŞI GEREKTİRİR.’’. Evet, yorum yok!.

Şimdi bu programlarını dahi uygulamayan, hatta tersini uygulayan sabıkalı bir parti, ‘Yeni Bir Anayasa’dan, ‘Hukuk ve İnsan Hakları Reformu’ndan söz etmektedirler.

Peki böylesi bir pratiği olan bir partiden yeni bir demokrasi, insan hakları, özgürlük hamlesi beklenebilir mi?

Böylesi bir parti ile Anayasa masasına nasıl oturacağız. Bence bu programı okuyup AKP’ye kayıt yaptıran Kürtler, kendi tutumlarını gözden geçirmeli, AKP’ den istifa etmelidirler. AKP’li Kürt milletvekilleri bir an önce Kürt kalkının saflarına dönmeli, KÜRT TARAFINI oluştumak için çaba sarf eden Kürdistani partilerin saflarına katılmalıdırlar. Kürtlerin asgari milli, demokratik haklarının anayasal güvenceye kavuşturulması için uğraş vererek bu aldatılmışlıktan kurtulmalıdırlar.

12.03 2021

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.