Musul hem tarihsel ve hem de coğrafik olarak Kürdistandır

Musul hem tarihsel ve hem de coğrafik olarak Kürdistandır

PAK İstanbul örgütü yeni il binasında Musulun dünü ve bugününü konu alan bir konferans hazırladı. Konferans Dr. Yaşar Abdulselamoglu tarafından sunuldu. Konferans izleyicileri şehit Dr. Sait Çürükkaya anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

A+A-

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) İstabul il örgütü dün (30.10.2016) yeni taşındığı Fatih’teki il binasında ”Musul Savaşı -olanak, risk ve perspektiflerimiz” konulu bir konferans hazırladı. Konferans dün Musul’un kurtarılması operasyonunda şehit düşen Dr. Sait Çürükkaya’nın posteri altında tüm Kürdistan şehitlerinin anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Konferans, PAK Genel Başkan yardımcılarından Kasım Ergün’ün konuşmasıyla başladı. Kasım Ergün yaptığı kısa konuşmada Kürdistan’ın her dört parçasında süren savaş ortamında durum tespitlerinde bulundu, PAK’ın olaylara bakış açısını ve çözüm perspektiflerini sundu. Ülkemizin kuzeyinde devletin seçilmiş belediye başkanlarının görevlerinden uzaklaştırılmasını, yerlerine kayyumla devlet memurlarının atanmasını, memur, öğretmen, işçilerin görevden alınmalarını, medyayı susturma terörünü PAK olarak şiddetle protesto ettiklerini ve çözüme gidebilecek ilk adımın silahların susturulması olduğunu söyledi.

Kasım Ergün’ün kısa konuşmasından sonra konferansın esas konusuna geçildi. Sofya Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Yaşar Abdulselamoğlu detaylarla Musul sorununu değişik boyutlarıyla ele aldı. Musulu tarihsel, coğrafik ve demografik boyutlarıyla açıkladı. Osmanlılar döneminde, Birinci Dünya Savaşı, Lozan antlaşması, Türkiye Cumhurieti kuruluş yıllarında Musulun statüsünü detaylarla anlattı. Dr. Abdulselamoğlu her ne kadar Lozan antlaşmasıyla Musul sorunu Türkiye açısından bitmişsede Türk devleti hiç bir zaman Musul ve Kerkük hayallerinde vazgeçmedi, Erdoğan’ın açıklamalarını da bu açıdan değerlendirmek gerekir, dedi. Abdulselamoğlu dün Musul bir Kürdistan bölgesi idi, tüm demografik mudahalelere rağmen bugün de bir Kürdistan bölgesidir dedi.

Dr. Yaşar Abdulselamoğlu konferansın diğer bölümlerinde Musul’un bugünkü durumunu, Türkiye ve İran’ın tavırlarını, Irak’ın duruşunu, ABD, AB ve Rusya’nın bölgesel ve konu ile ilgili politikalarına değindi. Bu koşullarda Kürdistan’ın güneyini ve Kürdistan bölgesel yönetimini bekleyen olanak, risklere değinerek bazı perspektifler sundu.

Konferansın izleyicileri arasında ENKS’in tanınılan simalarından Fuad Aliko ve Ali Bave Helebçe de vardı. Toplantı salonun darlığından bir çok kişi konferansı izleyemedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.