Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

MURAT ABİ İLE SOHBET

A+A-

Evet Murat abi, şimdi kalkıp "Kürt toplumuna Kürt olma duygusundan daha çok Parti duygusunu aşılanıyor." desem sert sert yüzüme bakar sitem edersin. "Dünyada tüm toplumlara özgü yaşam hakkı olan önceliğin Kürt toplumu içinde olmalı." desem, bunun elde edilmesi adına binbir bedelin ödendiğinden bahsedersin. Biliyor musun Murat abi, "Kürt toplumuna özgü dediğimiz Kürtlerin öznelinden doğan bir Kürt sorunu var." desem Halkların kardeşliğinden girip binbir ideolojik argümanı sıralarsın. Yani Murat abi Kürtler kendi toplumsal özgünlükleri bağlamında iyi gün yüzü görmemiş Kürt toplumunun öncelikli öznel talebi yok mu sence?

Farkında mısın bilmiyorum ama inan ki hemen her Kürt partisi kendi partisel çıkarları için ne yaptığı ve ne istediğini çok iyi biliyor. Ama Kürt toplumun genel ve ortak çıkarına gelince, herkes ben sen mevziisine koşar adımlarla maalesef koşuyor. Bak Murat abi, her halkın kendine özgül arzuları elbette vardır lakin takdir edersin ki, her halkın kendine has öncelikleri de vardır. Örneğin toprağın demlenip geleceğe daha iyi verim vermesi mi yoksa kazıp taşı toprağı birbirine karıştırıp kurumaya bırakılması mı daha anlamlı sence?

Biliyor musun Murat abi, Kürtler hiçbir zaman kendine özgü geçmiş tarihinde yaşanmış güzel şeylerle dizayn edilmemiş. Ve inan ki Kürt toplum sadece günübirlik ödediği bedeller üzerinden duygularını harekete geçirmek olmuştur. Bana sert bakışlarınla "Hadi şu öznellik ve özgünlüğün neyin nesi olduğunu!" anlat diyorsun. Bak Murat abi, hani şu ekoloji mekoloji, cemoloji, mestoloji, demoloji denilenlerin tam tersini anlatsam, bak göreceksin o zaman karmaşık karmalojilerle Kürt halkının kendi önceliğiyle nasılda zıtlaştığını.

 İnan ki bizim gibi sıradan insanlar bu lojilerle ilgili ne diyeceğini bilmekte zorlanıyor. Acaba bu lojilerle bir halkın geleceğini dizayn etmeye kalkışanlar mı halkı tanımıyor yoksa insanoğlunun en masum istemleriyle uçan kuşa bile avuç açan bu mazlum halk mı onları tanımıyor? Okuma oranı daha dünle bir iki artış gösteren Kürt halkı, bu lojilerle nasıl bir bağlantı kurabilir Murat abi? Yani Kürtlerin kendine özgü istemi kucağında yara bere içinde feryat ederken birçok hayali lojilerle Kürt halkını oyalamaya kalkışmanın vicdani sorumluluğu yok mu Murat abi?

Aslına bakarsan bireyden tut her kesim ve her gücün kendi arzuları vardır. Peki her kesim ve gücün arzusuna göre bir dünya kurmanın imkânı var mı? Açık söylemek gerekirse olmadığını bizden daha çok siz biliyorsunuz. Bak Murat abi bana kızgın kızgın baktığını görüyorum, o kadar eleştirilecek başka konular varken, söylemlerinle neden hep bana yöneliyorsun diye kızıyorsun! İnanır mısın Kürt halkının insanca yaşamasını engelleyen tüm yaşanmış olaylara karşın içim yanıyor. Kaldı ki bir başkasının Kürt halkına karşı düşmanca yaptıklarından daha çok, Kürtler adına yol alanların yetmezlik ve yanlışların üzerine yürümenin daha gerçekçi olduğuna inanıyorum.

Takdir edersin ki, Murat abi, yetmezlik ve yanlışlıklar düşman dediğiniz unsurların ekmeğine hem yağ  hem de bal sürüyor. İşte benim gibi insanların amacı, bırak düşmanın ne düşmanlığı varsa yapsın. Ama Kürtler adına düşman diye tabir edilen unsurların düşmanca yol almanın yol temizliği yapılmasın istiyorum. Biliyor musun Murat abi, sana karşı içimde biriken "bu kadar da olmaz!" dediklerimin yüzde birini birkaç satıra sığdırmama kızgın yüz hatlarınla yetinip dinlediğine sevindim. Ha bu arada, bir ara mırıldanırken "Şu bizim diğer Kuzey Kürtlerine de değinsen arada bir" dediğini duydum. İnanır mısın değinecek bir şeyler olsaydı değinirdim ve keşke de olsaydı belki o zaman özgürce yanlış yapanın önünde takoz olurlardı. Yani anlayacağın üretkenlikleriyle kitlelere hükmedecek durumda olmayanın neyini eleştireceksin Murat abi!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.