Mültecilerin Kürdistana Yerleştirilmesi Kürd Sorununu Derinleştirir

Mültecilerin Kürdistana Yerleştirilmesi Kürd Sorununu Derinleştirir

Suriyeli Mültecilerin Kürdistana Yerleştirilmesi Kürd Sorununu Derinleştirir

A+A-

Son günlerde, hükümete yakın medyada, Suriyeli mültecilerin Kürdistan’a özellikle “Hendek savaşları” döneminde viraneye dönen Sur’a, Cizre, Nusaybin, Şırnak ve öteki yerlere yerleştirilmesinden bahsediliyor, AK Parti’ye yakın bazı yazar ve “uzmanlar” da aynı şeyi öneriyorlar.

Kuşkusuz, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki mültecilerin durumunun iyileştirilmesi, onlara düzenli bir yaşamın sağlanması bizi memnun eder. Çünkü onlarca kez mülteci durumuna düşün biz Kürdler, mülteciliğin ne olduğunu ve acısını biliyoruz.

Ama Suriyeli mültecilerin Kuzey Kürdistan’a yerleştirilmek istenmesinin nedeni ne insanidir, ne de mültecilerin durumunu düzeltmek arzusudur. Bunun arkasında kirli, siyasi ve insanlık dışı amaçlar vardır; hedef Kuzey Kürdistan’da demografik yapının bozulması ve Suriyeli mültecileri Kürdistan ulusal demokratik hareketine karşı kullanılmasıdır.

Devletin, Kürdlerin asimile edilmesi, kürdistan’ın demografik yapısının bozulması için birçok plan hazırladığını ve hazırlanan program uyarınca bir çok adım attığını AK Parti biliyor. Devlet, Balkan ülkelerinden gelen ve Türkiye’nin batısında bulunan “Balkan Türkleri”ni Kuzey Kürdistana yerleştirdi. Batıya sürgün ettiği Kürdleri, çoğunluğu oluşturmayacak bir biçimde Türk toplulukları arasına yerleştirdi.

Ama devletin bu alanda, bugüne kadar verdiği tüm çabası boşa gitti. Devlet Kürdleri asimile edemedi, Kürdistan halkının özgürlük mücadelesini engelleyemedi.

Biz aşağıda adları bulunan Kuzey Kürdistanlı parti ve siyasi örgütler, Kürd sorununun daha da karmaşık hale gelmemesi için, AK Parti hükümetine, devletin bugüne kadar başarısız olan bu politikasını gözönünde bulundurması, bu konuda yapılan önerilere kulağını tıkaması ve bu kirli politikadan vazgeçmesi çağrısında bulunuyoruz.

AK Parti hükümeti Suriyeli mültecileri Kuzey Kürdistan’a yerleştirme yerine, Kürd ve Kürdistan sorununun barışçıl biçimde ve diyalog yolu ile çözümü için gerekli adımları atmalıdır.

HAREKETA AZADÎ, PAK, PAKURD, PDK-BAKUR, PSK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.