Mesud Tek: “Biz Kürdistani ipe sarılacağız”

Mesud Tek: “Biz Kürdistani ipe sarılacağız”

Kürdistan Sosyalist Partisi Yurtdışı Komitesi tarafından “Kürdistan’daki Son Gelişmeler ve PSK’nin legalleşmesi Süreci” adı altında düzenlenen ve konuşmacısının PSK Genel Sekreteri mesud Tek’in olduğu toplantıların üçüncüsü, 17 Nisan tarihinde Almanya’nın

A+A-

Kürdistan Sosyalist Partisi Yurtdışı Komitesi tarafından “Kürdistan’daki Son Gelişmeler ve PSK’nin legalleşmesi Süreci” adı altında düzenlenen ve konuşmacısının PSK Genel Sekreteri mesud Tek’in olduğu toplantıların üçüncüsü, 17 Nisan tarihinde Almanya’nın Stutgart kentinde yapıldı.

Kürdistanlı şehidler adına yapılan saygı duruşundan sonra divanda bulunan Mehmet Elbistan, “PSK-HAK-PAR arasında yaşanan sorunların” giderilmesi için başlattıkları girişim konusunda bilgi verdi.

Konuşmasına Enfal şehidlerini anarak başlayan Mesud Tek, 7 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye ve Kürdistan’da yeniden bir şiddet sarmalının yaşandığını belirtti. Kuzey Kürdistan’da yaşanan ”hendek savaşları” ve Batı’da yaşanan intihar saldırıları konusundan hükümet ve PKK’nin birbirini suçladıklarını hatırlatan Tek, Türkiye’de Kürd sorunu temelinde yaşanan şiddetin sorumlusunun devlet olduğunu belirtti, devletin Kürd sorununu şiddetle çözmek istediğine vurgu yaptı.

AKP hükümetinin kamu güvenliği-hak ve özgürlükler dengesini güvenlik lehine kurduğunu, kamu güvenliği adına hak ve özgürlükleri budadığını örneklerle anlatan Tek, PKK’nin de HDP’nin 7 haziran seçimlerinde kazandığı başarıyı yanlış okuduğunu söyledi. Halkın HDP’ye verdiği desteği silahlı mücadeleye destek olarak değerlendirip “halk savaşı” stratejisini uygulaya başlayan PKK’nin de “hendek savaşları”nın yıkıcı sonuçlarından sorumlu olduğunu dile getirdi.

Kısa dönemde şiddet ortamının sona ermesi konusunda iyimser olmadığını belirten Tek, hükümet ve PKK tarafından yapılan açıklamalara dikkat çekti. PKK’nin her yılı olduğu gibi bu yılı zafer yılı olarak ilan ettiğini, halkı toplu başkaldırıya çağırdığını anlatan Tek, hükümetin ve Cumhurbaşkanı’nın son terörist yok edilene kadar savaş” dediklerini söyledi.

Her iki tarafın da ateşe körükle gittiklerini söyleyen Tek, çatışmaları kimin başlattığına dair yürütülen tartışmaların zamanı olmadığını belirterek “önemli olan çatışmaları durdurmak ve ‘çözüm sürecine’ dönmek için çaba sarfetmektir” dedi.

PSK’nin bu konudaki önerilerini sıralayan Tek, “hendek savaşlarının da bir kez daha gösterdiği gibi gelinen aşamada Türkiye’de silahlı mücadele ile elde edilecek hiç bir şey yoktur. Aksine silahlı mücadele Kürd davasına zarar veriyor. Bu nedenle PKK silahlı mücadeleyi bir hak arama aracı olmaktan çıkarmalı, legal ve demokratik siyasetin önünü kapatmaktan vazgeçmelidir” dedi.

“Hendek savaşları” ve yaşanan şiddetin bölgede özellikle de Suriye’de yaşanan çatışmalardan ayrı düşünülemeyeceğini vurgu yapan, İran ve Rusya’nın Suriye’de daha görünür hale gelmesiyle Türkiye ve Kürdistan’da yaşanan şiddetin artması arasındaki ilişkiye değinen Tek, ABD ve Rusya’nın BAAS rejiminin kalması ve Suriye’nin toprak birliği konusunda hemfikir olduklarını anlattı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.