Mehmet Metiner, 'Türkiye Yüzyılı'nda Kürtler' panelinde konuştu: İktidar azdırır, uyarayım

Mehmet Metiner, 'Türkiye Yüzyılı'nda Kürtler' panelinde konuştu: İktidar azdırır, uyarayım

.

A+A-

Demokrasi ve Birlik Derneği (DEMBİR-DER) Genel Başkanı ve eski AKP milletvekili Mehmet Metiner, derneğin İstanbul'da düzenlediği "Türkiye Yüzyılı'nda Kürtler" panelinde konuştu. "Şöhret bize fazlasıyla nasip oldu. İktidar hem çok gereklidir aynı zamanda azdırır” diyen Metiner, “İktidar azdırır. Uyarayım. Mücadele etmek için çok lüzumludur. Sorunun üstünü örtebilirsiniz. Zihniyet paradigma düzeyinde çözebilirsiniz. Kürt tarihini okuduğumda çok şey bilmediğimi öğrendim. Türkler zaten kendi tarihlerini bilmiyorlar. Kürtlerin de tarihlerini bilmiyorlar. Sistem kötü." ifadelerini kullandı.

DEMBİR-DEM, İstanbul Sultangazi Belediyesi Düğün Salonu’nda "Türkiye Yüzyılı’nda Kürtler" panelini düzenledi. Bugün saat 13.30’da düzenlenen panelde, DEMBİR-DER Genel Başkanı ve AKP eski milletvekili Mehmet Metiner, yazar Sığbatullah Kaya ve Prof. Dr. Bekir Biçer konuşmacı olarak katıldı.

Gazeteduvar'dan Ferhat Yaşar'ın özel haberine göre büyük kısmı boş kalan salondaki panele ilgili azdı. Kürsünden salona hitap eden Metiner, yüksek bir tonla “Meclis'te Kürtçe bilinmeyen dil olarak kayıtlara geçiyor. Kürtçe nasıl bilinmeyen dil. Milyonlarca Kürt’ün anadilidir” dedi.

"İktidar azdırır"

Panelin açılış konuşmasını Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun yaptı. Ardından kürsüye Prof. Dr. Bekir Biçer gelerek konuşmasını tamamladı. Daha sonra Metiner, kürsüye çıkarak konuşma yaptı. 

“Şöhret bize fazlasıyla nasip oldu. İktidar hem çok gereklidir aynı zamanda azdırır” diyen Mehmet Metiner, “İktidar azdırır. Uyarayım. Mücadele etmek için çok lüzumludur. Sorunun üstünü örtebilirsiniz. Zihniyet paradigma düzeyinde çözebilirsiniz. Kürt tarihini okuduğumda çok şey bilmediğimi öğrendim. Türkler zaten kendi tarihlerini bilmiyorlar. Kürtlerin de tarihlerini bilmiyorlar. Sistem kötü. Hep sistemdeki sıkıntılardan dolayı biz burada konuşuyoruz. Hep yanlış bir sistem kuruluyor sonra biz Kürtler düzeltmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

"Kürt sorunu çözüldü ama talepleri bitmedi"

Metiner sözlerine şöyle devam etti:

"Minorsky’lerden öğreneceğimiz hiçbir şeyimiz yok. Kürtlerin tarihi ıskaladığı dönemler var. Küçüldükçe küçüldüler. Kürtler bir türlü devlet sahibi olmadı. Cumhuriyet dönemi de çok daha fonksiyonel olabilirdi. Bunu da ıskaladık. Kılıçdaroğlu’nu istiyorsun da Erdoğan’ı niye istemiyorsunuz? Erdoğan’a düşmanlık ediyorsa ben onun Kürtlüğünden şüphe ederim. Laikçi olsan sorun değil, evet normaldir. Kürt sorunu yok ama Kürtlerin sorunu var. Kürtlerin talepleri var. Bir araya gelirler, yeni bir anayasa sürecinde konuşurlar. Silah kullanmak zorunda değiller. Halkı ikna ederseniz özerklik olur. Erdoğan 9 tanesini yaptı. Sen de bunu yap. Erdoğan'ı başkan yaptırmayacağız, kimi yapacaksınız Kılıçdaroğlu’nu. Kürtlerin sorunları hâlâ devam ediyor."

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçtiğimiz hafta görüştüğünü söyleyen Metiner, "Kürt sorunu çözdünüz ama Kürt halkının talepleri var. Onu da çözmenizi istiyoruz" dedi.

"Çok ağrıma gitti"

Meclisteki Kürtçe konuşmalara değinen Metiner, "Benim çok ağrıma gitti. Fazlasıyla ağrıma gitti. Çok zoruma gidiyor. İki kelime Kürtçe konuştuğunuzda hemen bilinmeyen dil. Meclis'te Kürtçe bilinmeyen dil olarak kayıtlara geçiyor. Kürtçe bilinmeyen dil değildir. Milyonlarca Kürt'ün anadilidir" şeklinde konuştu.

"Burası AK Parti'nin iç meselesinin konuşulacağı yer değil"

Bir iş insanı, "Her yerde Karadeniz lobisi var. Çok büyük bir Karadeniz Lobisi var. Kürtlerin olduğu yerlerde Kürt milletvekilleri yok. Karadenizliler var. Bugüne kadar yaptığınız yeterli değil. Temsiliyette bölgecilik ayrımcılığı var"  ifadelerine Metiner, “Burası AK Parti'nin iç meselesinin konuşulduğu yer değil" diyerek cevap verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.