Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

Kuzey Kürtlerinin Hak Arayışında Silahın Rolü Anlamsızlaşıyor mu?

A+A-

Çağın yaşanmışlıklarına paralel gelişmeler Kürtlerin genel çıkarına göz kırpan birden fazla fırsat doğurdu. Ne yazık ki Kürtlerin önüne gelen fırsat serisinin birçoğu ''Çağın reel gerçekleriyle bağdaşabilir oyun kurucusu olma becerisini gösteremedi.Son dönemlerin yaşanmışlıklarıyla Kürtlerin önüne çıkan tüm göstergelerde ''Türkiye Kürtler için Silahlı mücadeleyle Kürtlerin genel çıkarlarının elde etme dönemin kapanışına göz kırpiyor.Çünkü silahla hayat bulmaya çalışmanın artılardan çok eksilere koşuştuğuna işaret eden veriler çoğalıyor.

Silahlı mücadelenin Kürtlerin genel çıkarından daha cok bir başkasının genel çıkarına yem ediliyor kuşkuları artıyor! "Dolayısiyla silahlı mücadele Kürt halkının geleceğini garantiye almanın sigortasıdır," denildiğinden hemen sonra ''Ortadoğu gibi karmaşık bir bölgede silahın hangi güçlerin oyuncağına dönüşebileceğini de düşünmek gerekir. Artısıyla eksisiyle karmaşıklaşan bir başka konuysa Kürtler adına silahı elinde bulunduranın bağıra bağıra Kürtlerin bağımsız olma gibi bir sorununun olmadığına yönelik haykırış seanslarıdır.

Kaldıki teknolojik çağın göstergeleri olsun, "devletleşme derdimiz yok" açıklamaları olsun ''Kürt halkı adına yürütülen silahlı mücadelenin ne kadar anlamsızlaştığını gösteriyor.Yani silahlı mücadeleyi anlamsız kılan gerekçeler Kürt halkının düşünsel dünyasını ciddi anlamda karıştırıyor. Zira demokratikleşme adına demokratik yöntemlerde başarı elde edildiği halde..silahın getirisi üzerinde kurgulanan stratejiler,Kürtlerin gelecek çıkarlarıyla bağdaşabilir tarafı tartışılır hale getıriyor.

Açık ve net söylemek gerekirse Kürtler açısında silahlı mücadelenin anlamı,devletleşmeye yönlen anlamıdır.Bahsi geçen anlamı aşındıran gidişatın fasa fisoları ise sıfır olmaktan ötesinı göstermiyor. Zira Kürt halkının demokratik hakkaniyetin elde edilme şansını ''AKP ile MHP'nin, iktidar kaybına bağlayacak kadar fasa fisolarla fosilleştiriliyor. AKP ile MHP'nin iktidar kaybıyla Kürt sorunu tüm hakkaniyetiyle rayına oturur demesine getiren Kürt siyasi abinin hayal gücü ise ''O kadar şahlanmış ki Ortadoğu devrimin gerçekleşmesine vesiledir diyebilecek kadar yükselişe çıkmış.

Oysa çok iyi biliniyor ki şu ya da bu gider partilerin hemen arkasında düzensel rejimi devam eden partilerin iktidar devri başlar. Kaldı ki Ortadoğu'da medeni uygarlıkla buluşmaktan daha çok ''Çağımızın çok gerisinde kalmış mezhepsel çelişkilere geri dönüş zirvesine hazırlık savaşları tüm hızıyla devam ediyor! Dolayısıyla yaşanmış çağların kalıntılarını taşıyan toplumların, nispi değişimlere bile kapalı olduğu halde Ortadoğu devrimini olağanlaşmış iktidar değişimine endekslemenin elle tutulur hiçbir tarafı yoktur.

Velhasılıkelam son bir iki seneyle Kuzey Kürt halkının yaşadığı yaşanmışlıklardan dolayı olsun ''Geleceğe yönelik yeni stratejik hamlelerin gerekliliği bağlamında olsun külahların mutlak değişimine işaret ediyor. Umarız ve dileriz ki değişimi mutlaklaştıran yeni şapkanın içinde klasikleşmiş işe yaramaz eskimişler sil baştan kürt halkının önune çıkmasın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.