Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

Kürtlerin Tüm Doğrularını Irkçı Anlayışa Kurban Edenlere Teşekkürler

A+A-

1984 yılında 12 Eylül darbesinin esaretinden tahliye olunca, yurtdışına çıkıp yeni yaşanacakları yaşamaya başladım. Yaşadığım o yıllarda, Orhan Kotan abimizin öncülüğünde Kürdistan Pres gazetesi iki haftada bir çıkıyordu. 1989 yılı olsa gerek, makale bazında ilk makalemi yazmıştım. Makalemde “Kürtler Kenan Evren’e Teşekkür Etmeli” başlığını atarak gerekçelerimi sıralamıştım.

Makalemi yolladıktan birkaç gün sonra evimin telefonu çaldığında karşımda üstat yazar Sayın Mahmut Baksi vardı. ''Yahu derdin ne Hıso can, zaten Kürt halkının medyayla arası pekiyi değil. Sen de kalkmış başlığı Kenan Evren’e Kürtler Teşekkür Etmeli demişsin. Ben, Mahmut Abinin hal ve hatırını sormadan başlamıştım alt alta sıraladığım gerekçelerime.

Mahmut Abi gülümseyen bir ses tonuyla “Yaho Huso ne demek istediğini biliyorum ama inan ki Kürtler sadece başlığı okur ve “bak bak adam Kenan Evrene teşekkür etmiş” diye seni taşlarlar dedikten sonra. Haydi haydi bu sefer seni kurtarıyorum ve başlığı“Aklın Yolu Gerçeklerden Geçer” diye değiştiriyorum var mı itirazın diye sorduğunda ise, Mahmut Baksi gibi bir çınara itiraz etmek ne hadime diyerek kendisine saygılarımı sunmuştum.

Evet yaşadığımız o günlerle bu günler arasında inanılmaz gelişim ve değişimler yaşandı. Değişmeyen tek şey ise, Kürt halkına her türlü hakareti yakıştıran kim oldukları bilinmeyen şarlatanların şarlatanlıklarıdır. Dolayısıyla son dönemlerde, özelikle Haber Türk gibi kanalların Kürtlerin her türlü haklarını birkaç kendini bilmez şarlatanlar tarafından şuursuzca pazarlanması, Kürt insanın kanına dokunmadığını söylenmez.

Ama bir yönüyle de, gerçekten de bu şarlatanları pazarlayan bu kanalların monitörlerine teşekkür etmek gerekir. Zira dünya ve Türkiye gündeminde kıyamet bile kopsa, yine de Kürtleri hedefe koyacak bir bahane bulup şarlatanları konuşturuyorlar. En iyisi gelin Gülizarla Hoca arasında yapılan sohbetlerine kulak verelim.

Yahu Gülizar Allah aşkına bir iki cümle ile biz Kürtlerin ruhsal dünyasını anlatabilir misin, yani biz Kürtler ne durumdayız Gülizar? Bak hocam Kürtlerin şu anki HDP’nin tüketici duruşuyla gün geçtikçe cılızlaşıyor. Diğer tarafıyla da, beyaz Türkün karanlık ırkçılığıyla Türk solunun şovenliği sayesinde günü birlik canlanıyor diyebiliriz. Yani Gülizar diyorsun ki ağzında salyanlar akan beyaz Türkün karanlık yazarçizerleriyle. Irkçılıkla ben sen yarışına tutuşan Türk sol şovenliğin varlığını ALLAH Kürtlerin başından eksik etmesin diyorsun.

Evet hocam aynen öyle diyorum, zira bahsi geçen bu cenahlar sayesinde Kürtlerin mili duyguları gelişiyor. Yahu Gülizar bu konuyu biraz daha acar mısın? Açılacak daha ne olsun ki hocam, baksana Kürt toplumu her TV kanallarını açtığında.  Kürt halkına hakaret ve hakir görmeyi salyalarıyla ortaya koyuyorlar. Her akşam aynı bilinmezlerin önüne bir proje konur ve “haydi başlayın!” komutuyla başlarlar Kürtlere hakaret etmeye. Yani Kürtlere hakaret etmek ve onları hakir görme özgürlüğünü alabildiğince kullanıma açık çek veriliyor.

Yani Gülizar diyorsun ki, Kürt sorunu gibi devasa bir sorunu şu bu bilinmezlerle tartıştırılması her yönüyle Kürtlerin lehinedir diyorsun. Evet hocam aynen öyle diyorum, çünkü bu bilinmezlerin kokuşmuş ağızlarında salyanlar aktıkça Kürt sorununa bile karşı , mesafeli Kürt insanın kan dolaşımı bile değişe biliyor.Peki Gülizar Kürt halkı adına siyaset yapan Kürtler ne zaman Kürtlerin hakkaniyetin doğrusuna dokunurlar?.Bak hocam istersen bu konuya hiç değinmeyelim Zira işin içinden çıkamaz olur boğuluruz.

Tamam da Gülizar, bugünün projesiyle Kürtlerin varoluşuna hakaret eden ağzı salyalılar sayesinde varlığının farkına varıyorlar. Peki, yarının projesinde Kürt siyasetinin romantik solcuların duygularına göre şerbet dağıtıcı şarlatanlar çıkarsa? Çıkarsa değil hocam çıkacaklar ve bu ağzı salyanlar bile, Kürt toplumunu dizayn edecek yarının projesine göre dil değiştirecekler. Yani Gülizar diyorsun ki, duygular bazında bilinmezlerle toparlanan Kürt toplumun bugünkü duyguları yarınla ortaya çıkacak Ahmet Hakan benzeri birinin şarlatanlıklarıyla dağılır gider.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.