Kürtçe konuştukları için bıçaklandılar

Kürtçe konuştukları için bıçaklandılar

Türkiye'nin Uşak şehrinde, inşaatta çalışmakta olan iki Kürt genci, Kürtçe konuştukları için Uşak’ın en kalabalık caddelerinden birinde ırkçı, faşist bir grubun saldırısına uğradı

A+A-

Türkiye'nin Uşak şehrinde, inşaatta  çalışmakta olan  iki Kürt genci, Kürtçe konuştukları için Uşak’ın en kalabalık caddelerinden birinde ırkçı, faşist bir grubun saldırısına uğradı. Eren Sömer (26) ve Ufuk Çelik (28) adlı iki genç işçi, saldırıda ağır yaralandılar. Yaralıların hala yoğun bakımda oldukları bildirilmektedir.

Bu saldırı, Türk toplumunda ırkçılığın ne denli tehlikeli boyutlara vardığının en somut göstergelerinden birisidir.

Bu konuda bir açıklama yapan Kürdistan Özgürlük Partisi(PAK) bu ırkçı ve insanlık dışı saldırıyı kınadıklarını ve yaralılara acil şifalar diledikten sonra açıklamasını şöyle sürdürmektedir; “Hiç kuşku yok ki bu saldırının sorumlusu, Kürt milletine karşı ırkçı söylem, tutum ve politikalar geliştiren devletin resmi,  kurum ve kuruluşlardır. Irkçılığı boyutlandıran herkestir. 90 Yıldır ırkçılık üzerine inşa edilmiş bulunan devlet ve bu devletin yapılandırmış olduğu eğitim, hukuk,  ve bir bütün olarak sosyal yapı  bu saldırıları besleyen temel ögelerdir.

Bütün bu saldırıların birinci dereceden sorumlusu Türk Devleti’nin kendisidir. Devlet en kısa zamanda bu tür ırkçı, faşist saldırıların önünü alacak tedbirler almakla yükümlüdür. Türk devletini derhal bu saldırganları yakalayıp yargılamaya davet ediyoruz. Aksi halde uluslararası düzeyde bunun hesabını vermekle karşı karşıya geleceğini bilmelidir.

Bu tür saldırıları gerçekleştiren  insanlıktan nasibini almamış mahluklar ve onlar gibi düşünenler iyi bilmelidirler ki, Kürt milleti bugüne kadar hiçbir saldırı, katliam ve yıkım girişimi karşısında boyun eğmemiştir; bundan böyle de eğmeyecektir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.