Kürt Tiyatro Tarihi (Kitap Tanıtım Bülteni)

Kürt Tiyatro Tarihi (Kitap Tanıtım Bülteni)

Kürt Tiyatro Tarihi (Kitap Tanıtım Bülteni)

A+A-

Çetoyê Zêdo ve Yavuz Akkuzu tarafından hazırlanan Kürt Tiyatro Tarihi, bu alandaki kapsamlı belge ve makalelerden hazırlanan kolektif bir kitap çalışmasıdır. Kitapta; Kürt tiyatrosunun kaynakları, bilinmeyenleri ele alınmakta, başlangıçtan 1990'lara kadar Kürt tiyatrosunun gelişimi hakkında okura geniş bir perspektif sunulmaktadır. Kürt Tiyatro Tarihi ve külliyatını Türkiye'de görünür kılmayı amaç edinmektedir.

Kitap, Kürdistan'ın dört parçasındaki Kürt tiyatro etkinlerinin yanında, Sovyet Kürt Tiyatrosu'nun geçmişiyle ilgili önemli makale, belge ve yazılardan oluşmaktadır. Kitapta Kürt Tiyatro Edebiyatı'nın oluşumu, Modern Kürt Tiyatrosunun 1990'lara kadar geçirdiği evreler ve tarihsel yönelimler irdelenmektedir. Ayrıca "Geleneksel" Kürt tiyatrosu biçimleri hakkında önemli örnekler sunulmaktadır.

Kitapta; İlk Kürtçe Piyes Memê Alan, Modern Kürt Tiyatrosunun Ortaya Çıkışı, 1920-1958 Irak'ta Kürt Tiyatrosu, 1970'lerde Kürt Tiyatrosu, Bir Direniş Biçimi Olarak Kürt Tiyatrosu, Sovyet Kürt Tiyatrosu, İlk Tiyatro Grupları… Tiflis Kürt Halk Tiyatrosu, İsveç'te Kürt Tiyatrosu: Newroz Çiçekleri… gibi belge ve makalelerle birlikte karşılaştırmalı hazırlanan Kürtçe Tiyatro Terimleri ve Kavramları, 1919-1990 yılları arasındaki tiyatro oyunları, yazar ve yönetmenleriyle birlikte, Kürt Tiyatro Kronolojisi’nde yer almaktadır.


Hazırlayanlar: Çetoyê Zêdo & Yavuz Akkuzu
Çevirmenler: Bilge Tanrısever, Serhat Aydın  Sevda Orak, Cihan Kırmızıgül
Sayfa Sayısı: 272
Baskı Yılı: 2016
Dili: Türkçe
Yayınevi: Evrensel Basım Yayın

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.