”Kürt sorununun çözümü için sorumluluk almaya hazırız”

”Kürt sorununun çözümü için sorumluluk almaya hazırız”

Siirt'te bir araya gelen kürt illerinin 15 barosu; Kürt sorununun çözümü için her türlü sorumluğu ve inisiyatifi almaya hazır olduklarını belirttiler.

A+A-

Siirt'te bir araya gelen kürt illerinin 15 barosu; Adiyaman Barosu, Ağri Barosu, Batman Barosu, Bitlis Barosu, Bingöl Barosu, Diyarbakir Barosu, Dersim Barosu, Hakkari, Barosu  Kars/Ardahan Barosu, Mardin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Şanliurfa Barosu, Şirnak Barosu, Van Barosu  ortak yayınladıkları açıklamada, bölge baroları olarak Kürt sorununun çözümü için her türlü sorumluğu ve inisiyatifi almaya hazır olduklarını belirttiler.

Kürt illeri baro temsilcileri, "Barolar olarak Kürt sorununun siyasal zeminde ve demokratik yollarla nihai ve kalıcı bir çözüme kavuşturulabileceğini uzun yıllardır dile getirmekteyiz. Bilindiği üzere tam da bu arzu ve talebimizi karşılayan kamuoyunda çözüm süreci olarak adlandırılan sürece toplum tarafından büyük bir destek ve teveccüh gösterilmiştir. Bu süreç başta bölgemiz olmak üzere  tüm Türkiye toplumunda büyük bir umut ve beklenti yaratmıştır. Ancak üzülerek belirtmek isteriz ki bu süreç sürdürülememiş ve tekrar çatışmalı ortama geri dönülerek Kürt sorunu şiddet sarmalına itilmiş, toplumun umut ve beklentileri  askıya alınmıştır. Bölgede yaşanan çatışmalar sivil yerleşim alanlarına taşınmış, birçok insanımız yaşamını yitirmiş, kadim kentlerimiz yaşanamaz hale gelmiş, yüzbinlerce insan yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalmıştır."

Çatışmalı sürecin yarattığı tahribatta dikkat çekilen açıklamada, "Bölgede son iki yılda yaşanan çatışmalı sürecin yarattığı tahribat ve acılar nedeniyle bölge halkının bir kırılma ve uzaklaşma yaşadığı hepimizin malumudur. Ancak beklenenin aksine bölgede referanduma çok yüksek oranda katılım gerçekleşmiştir. Referanduma katılımın bölgesel ölçekte değerlendirilmesinde; halkın, Kürt sorununun ancak demokratik yol ve yöntemlerle çözülebileceğine dair inancını göstermiştir" denildi. 

Her türlü inisiyatifi almaya haziriz diyen Bölge baroları şunları belirtildi: "Siyaset kurumlarının, halkın demokrasiye olan inancını gösteren bu olguyu heba etmeyerek sorumluluk bilinci ile değerlendirmesi gerekmektedir. Siyasi sürecin bölgedeki bütün olumsuzluklarına rağmen demokratik zemine inanan bölge halkının Kürt sorunun çözümüne dair istemi siyaset kurumları tarafından göz ardı edilmeden şiddet ve güvenlik yaklaşımlardan uzaklaşılarak çözülmesi gerekir. Bölge baroları olarak Kürt sorununun çözümü için her türlü sorumluğu ve inisiyatifi almaya hazır olduğumuzu bildiririz."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.