Nurullah Timur

Nurullah Timur

Yazarın Tüm Yazıları >

Kürdlerin kazanımları hiçe sayılarak ortadan kaldırılıyor

A+A-

 Türkiye de yaşanan 15 temmuz darbe girişimi ardından çıkarılan kararnamelerden kürdlerde nasiplerini almaya başladı. Biryandan işine son verilen veya açığa alınan memurlar, işçiler. kapatılan tv ler,kayyum atanan belediyeler ve hergün yeni bir uygulamayla yeni gözaltılar, tutuklamalar. Bu arada devam eden terör eylemleri, Suriye’ de ÖSO yu  destekleyen  harekat , her gün cumhurbaşkanı tarafından toplanan bakanlar kurulu, KHK lerle dişlanan bakanlar kurulu ve gereksizleştirilen meclis.            

Böylesi bir fotoğrafa baktığımızda nasıl bir coğrafyada yaşadığımız net olarak görülüyor. Hele bunun adı  demokrasi ise ve her gün demokrasi şehitleri için devlet büyüklerinin döktükleri gözyaşı  sel olup akıyorsa , demokrasi uğrana KHK lerle ortaya konulan uygulamalar demokrasıyi rafa kaldırıyorsa, Kürdlerin kazanımları birer birer Kürdlerin iradeleri hiçe sayılarak kaldırılıyorsa, durup düşünmek gerekmez mi ?   

Bu darbe girişimini FETO cular yaptıysa, bu kadar hazırlık yapılmışsa, orduyu imamlar yönetmişse GENELKURMAY,  MİT uyumuşsa  BAKANLAR  KURULU uyumuşsa bunun bedelini kim ödeyecek Bunun nedeni Kürdlerin kazanımlarımı?

Yıllarca süren yeşil kuşak projesi nde Amerika ile Türkiye stratejik ortak değilmiydi? FETO Türki devletlerde okullar açarken  TC den referanslı değilmiydi? DEMİREL, ECEVİT, CİLLER  yardımcı olmadılar mı? ERDOĞAN ''NE İSTEDİLERDE VERMEDİK'' derken ne demek istedi.  Siyasiler  nerede belliki AKP temizlenmeyi seçimlere bıraktı seçimde elemeyi yapacak şimdilik il teşkilat yönetiçileri ve meçlis üyeleri ile yetinecek.     

Tamam anladık FETO nun miadı doldu. Gereksizleşti peki kürt kazanımlarından ne istiyorsunuz. Hele ZAROK TV  den ne istediniz. Anlaşilan sizin Kürd diliyle propleminiz var. Yoksa yeni demokrasi standartlarını mı kavrayamadınız? Çoğunluk demokrasisine takılıp kaldınız.ama dünya çogulcu demokrasiye geçti . yani coğunluğun azınlıklar üzerinde kurduğu baskı çağı geride kaldı şimdi siz bunu uyguluyorsunuz ve Dünyaya da biz demokratız diyorsunuz . Dünya inansın istiyorsunuz.Yanılıyorsunuz Kürdlere alevilere baskı uyguluyorsunuz  solculara baskı uyguluyorsunuz bunlar fetocumu? kim inanır size?    

Yol yapıyorsunuz, köprü yapıyorsunuz , İHA  yapıyorsunuz  Tank yapıyorsunuz  bunları yaparken en son teknolojiyi kullanıyorsunuz.  Bunlarla geriçilikten kurtulduğunuzu sanıyorsunuz. Doğru eskiden geriçilik bilime ve teknolojiye karşı olmakla eşdeğerdi.Ama bilim ve teknolojini güçü size kendini kabül ettirmeye yetti. onu kullanmak zorunda olduğunuzu kavradınız. Ama bilesinizki çağdaş geriçilik ötekine saygı duymamaktır.ötekini haklarını elinden almaktır. Coğunlugunuzu azınlığa dayatmaktır.            

Yani bir adım daha atmanız gerekiyor. Azınlıkları yönetmeye değil, azınlıkları yönetimlere taşımayı  hazmetmelisiniz .  Yoksa Dünya sizi anlamamaya  devam edecek. 

 09.10.2016   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.