Ali Buran

Ali Buran

Yazarın Tüm Yazıları >

Kürdistani Partileri Peşinen Mahkum Etmek Doğru Yaklaşım Değildir

A+A-

Bugün, Bas News'in verdiği PAK Genel Başkanı Sayın Mustafa Özçelik ile İbrahim Güçlü'nün 1'den 6'ya kadar masajlarını okudum. 

Dil ve üslup açısından hiç tasvip etmediğim, benim kuşağımdan, çok sevdiğim, arkadaşım, dostum, Sevgili İbrahim GÜÇLÜ, Ankara DDKO'dan yargılanmış, deneyimli, bedel ödemiş, yurtsever ve aydın bir Kürt'tür.

 

Doğrusu, her iki değerli arkadaşın yazılarını okuyup değerlendirince, Sevgili İbrahim'in saldırgan dilini yadırgadım. Bizim 68 kuşağı olarak görevimiz, Kürt ve Kürdistan'ın çıkarları doğrultusunda, geçmiş deneylerimizi bizden sonraki kuşaklara ve şimdiki gençlere aktarmaktır. Sevgili İbrahim, günlerdir izliyorum, HDP ve Kürdistanî Blok'la ilgili 1'den 6'ya kadar' ittifak aleyhinde eleştiriden ziyade saldırı dilini kullanıyor. Bu, asla, bu dönemde uygun bir dil ve Kürtlerin yararına bir yaklaşım değildir. Geçmişten günümüze kadar ulusal sorunla ilgili HDP/PKK'yi ben de eleştirdim. Bu ittifakla ilgili de kısaca görüşümü belirtmiştim ve demiştim ki, eğer HDP bu seçim süresince Kandil'den mesafeli kalabilirse bu ittifak kalıcı ve verimli olur. Ancak seçimin siyasi süreci propaganda olarak alanlara inmeden peşinen ittifakı mahkum etmek doğru ve yaralı bir yaklaşım değildir.

 

Kürdistanî Blok'taki arkadaşların hepsi, değişik dönemlerde ağır işkencelerden geçip büyük bedeller ödemişlerdir. Asla bunların Kürtlük davasındaki samimiyetlerinden zerre kadar kuşkum olmadığı gibi kuşku duymak onlara saygısızlık yapmak anlamına gelir ki, kimsenin buna hakkı olmamalıdır. 
 

Çok üzülüyorum ve tekrar ediyorum: Benim kuşağımdan deneyimli siyasetçi Kürtsever Sevgili İbrahim'e bu gerilimli ve saldırgan dili yakıştıramıyorum. Bizler deneylerimizle bizden sonraki kuşaklara ve gençlere yol yordam göstermeli ve ufuk açmalıyız. 
 

Bugün BAS NEWS'te PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik duyarlılık çağrısında bulundu. Mustafa Özçelik çok haklı olarak olgun ve toplumsal sorumluluk gereği olarak, yazılı bir açıklama ile seçim tartışmalarının Kürdistani parti ve kadrolar arası ilişkileri zedelememesi için herkesi duyarlı olmaya çağırdı. 
 

İçtenlikle inanıyorum ki ve tanıdığım, Kürdistanî Blok'ta yer alan 5 parti ve hareket, çok sorumlu ve kararlı olarak HDP'ye karşı şartların el verdiği ölçüde prensiplerinde kararlılık gösterecekler. Zaten HDP'yi tanıyan bu örgütler bilerek seçim bloku ittifakı teklifini götürmüşlerdir. 
 

Kısacası, önümüzde, Ortadoğu ve bölgemizde Kürtler açısında çetin ve zor bir süreç duruyor. İşte örnek, KERKÜK'ün sözde bazı YNK'li Kürtler tarafından İran Şii milislerine ve Irak'a teslim edilmesi var. İbret almalıyız ki birlik olabilelim. 
 

Bu anlamda herkesi birlik ve beraberlik için Kürt ve Kürdistan'ın çıkarlarını savunma temelinde duyarlı olmaya çağırıyorum. Bu, her devrimci, demokrat, yurtsever/milliyetçi Kürd'ün görevidir. Bu temenni ve duygularla herkesi, Kürdistani birliğin gelişmesi için katkı sunmaya davet ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.