Kürdistani partiler: 'Şerden hayır çıkarmanın tam zamanıdır'

Kürdistani partiler: 'Şerden hayır çıkarmanın tam zamanıdır'

Askeri darbelerden en fazla zarar gören tarafın Kürt milleti olduğu açıktır.

A+A-

Türk ordusundan bir gurubun darbe girişimi, şimdilik engellenmiş görünüyor. Ama darbe tehlikesinin tamamiyle ortadan kaldırıldığını söylemek mümkün değildir.

Çünkü Türk Devleti’nin siyaset ve yönetim anlayışında köklü bir demokrasi ve kendinden olmayanı kabul etme geleneği yoktur.

Demokrasiyi güvence altına alacak yeterli düzeyde kurumlaşma olmadığı gibi, var olan kurumlar ise henüz yeterince güçlü değiller.

Daha da önemlisi, tüm siyasi, sosyal ve ekonomik sorunları tetikleyen, militarizmi güçlendiren Kürt ve Kürdistan realitesinin bir türlü kabul edilmemesi ve gerçek anlamda Türkiye’deki demokrasinin de güvencesi olabilecek bu konuda çağdaş bir çözüm programının oluşturulmamış olmasıdır.

AK Parti hükümeti, gerçekten de darbelerin önünü kesmek istiyorsa, halk yığınlarında oluşan darbe kaşıtlığından da yararlanarak askeri darbeleri tamamen gündemden düşürecek ve gerçek anlamda demokratik bir ortamın oluşmasına yol açacak adımları bir an önce atmalıdır.

Bunun için yapılacakların başında, Kürt ve Kürdistan sorununun eşitlik temelinde, barışçıl biçimde ve diyalog yolu ile siyasal çözümünün yolunu açacak, demokrasiyi derinleştirecek, demokratik kurumları ve sivil siyaseti güçlendirecek adımları atması geliyor.

Eğer şerden hayır çıkaracaksak tam zamanıdır!

Askeri darbelerden en fazla zarar gören tarafın Kürt milleti olduğu açıktır. Askeri darbelerin tüm kazanımlarımızı yok ettiği gerçeği, Kürtler olarak ‘’darbelere hayır’’ dememizi daha bir anlamlı kılmaktadır.

Bu nedenle biz aşağıdaki Kuzey Kürdistanlı parti ve siyasi örgütler olarak AK Parti hükümetini, darbeyi engelleme sürecinde kazandığı toplumsal desteği kendi dar politikasını hayata geçirmek için kullanma, şiddet ve çözümsüzlük siyasetinde diretme yerine, Kürd ve Kürdistan sorununun çözümü için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.

Kürt ve Kürdistanlı siyasal, sivil ve demokratik güçleri, bu süreci halkımızın menfaatini de içerecek şekilde tüm halkların  menfaatleri yönünde değerlendirebilmek için,  siyasal mücadelede işbirliği ve ittifaklar oluşturmaya ve ortak tutumlar geliştirmeye çağırıyoruz.

AZADİ HAREKETİ, PAK, PAKURD, PDK-BAKUR, PSK

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.