"Kürdistan'ı küçük harfle yazarak kendi diline ihanet ediyorsun"

"Kürdistan'ı küçük harfle yazarak kendi diline ihanet ediyorsun"

Kürtler bir ulustur, dilleri Kürtçe'dir, üzerinde yaşadıkları toprak Kürdistan’dır.

A+A-

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada 'Kürdistan' ifadesinin Meclis tutanaklarına küçük harfle başlatılarak “kürdistan” şeklinde geçmesine tepki gösterdi. Botan, "Kürdistan'ı küçük harfle yazarak kendi diline ihanet ediyorsun" dedi.

"25'inci ve 24'üncü dönemde Meclis tutanaklarında 'Kürdistan' ismi büyük harflerle, Türk Dil Kurumunun kurallarına göre yazılırdı" diyen Botan, "Ancak bu değişti. Bu konuda verdiğimiz önergeye İsmail Kahraman akıllara ziyan bir cevap verdi. 'Kürdistan' diye bir şey yokmuş" ifadesini kullandı.

Botan şöyle konuştu: AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da söyledi, Sultan Sencer'den bugüne kadar bu isim var. Kürtler bir ulustur, dilleri Kürtçe'dir, üzerinde yaşadıkları toprak Kürdistan’dır. Kürdistan tıpkı Türkmenistan, tıpkı Doğu Türkmenistan, Doğu Türkistan gibi bir isimdir. Yani, Türkiye'nin sınırları içerisinde var veya yok. 

 

Kuzey Irak'ta Federal Kürdistan bölgesiyle ticaret yapıyorsunuz, resmi evraklarınız var. Türkiye 1.352 tane şirketiyle oradan para kazanıyor ve resmi olarak da sözleşmelerini yapmakta.
 

Ben bir dil kuralına dikkat çekmeye çalışıyorum. Sosyolojik, antropolojik, etnografik olarak her halkın üzerinde yaşadığı coğrafya, o halkın ismiyle isimlenmiştir. Bunu ne ben ne Sayın Başkan tayin edebilir. Kimse kendi etnisitesini, kendi rengini, kendi dilini, kendi tenini, kendi yaşadığı coğrafyayı tayin etmez. Daha önce nasıl büyük harfle yazıldıysa şimdi aynı kuralın yerine getirilmesini diliyorum. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.