Ali Buran

Ali Buran

Yazarın Tüm Yazıları >

Kürdistan Var Efendim var

A+A-

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan,   HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temeli'nin "KÜRDİSTAN'DA  kazanacağız" sözleri üzerine, Erdoğan gittiği her ildeki mitinglerde "Kürdistan" ifadelerini sert sözlerle eleştirerek, "Türkiye'de 'KÜRDİSTAN  diye bir bölge var mı?' Buyurun ne diyorlar KÜRDİSTAN'DA  biz kazanacağız. Sen Türkiye'yi terk et. Bizim KÜRDİSTAN  diye bir bölgemiz yok" KÜRDİSTAN  isteyenler Irak'a gitsinler.

Sayın ERDOĞAN  1 Mart'ta ARTVİN DE   yaptığı seçim konuşmasında  sözlerinin dozajını daha da artırarak "Bizim ülkemizde KÜRDİSTAN  diye bir bölge var mı? Niye 'beka meselesi' dediğimizi anlıyor musunuz? İstiyorsanız Kuzey Irak'ta KÜRDİSTAN var, defol oraya git.

Biz, size bu toprakları böldürtmeyeceğiz" ifadesini kullandı .Bu sözler Kürtleri ciddi olarak incitiyor ve onurlarını kırıyorlar bu dil birleştirici bir dil değil.

Bu sözleri geçmişte  Kürt var mı yok mu ? tartışmalarını  bana hatırlattı. Ne yazık ki Kürtlerin kaderi hep İslam ülkeleri ile  ilişkili.Dünya da 63 İslam ülkeleri var bunların 22'si  Arap devletleri hiç biri KÜRDİSTAN'IN  bağımsızlığını istemiyorlar.  635 ve 645  arasında  Hz ÖMER'  tarafından  Kürtlere İslamiyet-i kabul ettirmeleri  ile Kürtler  uzun süre  din ulusal kimlik önün geçip  İslam'ın Arapça dili olması ile  Ulusal uyanışı oldukça geciktirmiştir.

Sayın Erdoğan  Irakta KÜRDİSTAN'A  gitsinler  söylemi KÜRDİSTAN'IN  var olduğunun anlamındadır Geçmişte resmi tarih Kürtler  diye bir halk yoktur dağlı oldukları için dağda yürürken KART KURT  sesleri çıkardıkları  için  Kürt demişlerdi.

Şimdi gelim esas konumuza Kürdistan var mı? Kürdistan var efendim var .

Önce Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın  Başbakanlık döneminde Mecliste yaptığı konuşmalarını hatırlatalım.Erdoğan Mecliste  Kürdistan vardır deyince AKKP sıralarında ALKIŞ ,MHP ve CHP sıralarında şiddetli itirazlar . Erdoğan MHP ve CHP ye, Meclis tutanaklarına ve Gazı Mustafa .Kemal Nutku okuyun ki, göreceksiniz KÜRDİSTAN  vardır deyince AKP sıralarında ALKIŞ CHP ve MHP sıralarında itirazlar.

KÜRDİSTAN  1639 Kasri –Şirin anlaşmasıyla  İran ile  Osmanlı tarafından ilk sömürgeleştirip ikiye bölündü. 24 Temmuz 1924 Lozan anlaşması ile  Irak ve Suriye pay alarak KÜRDİSTAN  Kuzey,Güneyi,Doğu ve  Batı olarak   4'e  bölündü.

Tahmini olarak bu alan 580,000 km2 civarında.olup,yine tahmini olarak yüz ölçümü Kuzey 345,000  Güney 85,000  ve güney Batı 40,000  doğu 110,000km2 olarak bilinir.Buna  göre nüfus  olarak Kuzey yine tahmini olarak 25 il 30 milyon arsı,Güney 8 milyon Güney Batı 5 ile 6 milyon arası ve doğu Kürdistan ise 10 ile 12 milyon Kürt yaşadıklarını tahmin diliyor.Dolayısıyla  bu coğrafi bölgenin adı KÜRDİSTAN'DIR:.

Heniz  Gtrein' göre Türkiye,İran,Irak ve Suriye de  500,000km2 yi aşan bir KÜRDİSTAN coğrafyası var.(Kay.Avukatsız Halk Kürtler)

1526 Kanuni Sultan Süleyman'ın Fransız  Kral Fransuva'ya  fermanında  '',Ben ki Sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allah'ın yeryüzündeki gölgesi, Akdeniz'in ve Karadeniz'in ve Rumeli'nin ve Anadolu'nun ve Karaman'ın ve Rum'un ve Dul kadir Vilayeti'nin ve Diyarbakır'ın ve KÜRDİSTAN'IN  ve Azerbaycan'ın ve Acem'in ve Şam'ın ve Halep'in ve Mısır'ın ve Mekke'nin ve Medine'nin ve Kudüs'ün ve bütün Arap alemin sultanıyım'
'.
Osmanlı kaynak ve belgelerinde "VİLAYET-İ ŞARKİYE "  devlet adı olarak değil, coğrafi ve idari bakımdan "KÜRDİSTAN" adıyla anılan coğrafi bölge , hemen,  hemen bütünüyle Osmanlı'ya bağlanmıştır.

1597 de"Şerefname" den sağlanan bilgilerle tamamlanan haritada 1609 tarihiyle gösterilmiş, Şemseddin SAMİ'IN  ilk baskısı 1901 yılında yapılan ''KAMUS-U TÜRKİYE'SİNDE  "KÜRDİSTAN diye  ifade ediliyor.

1847 de  Padişah Abdülmecit döneminde Osmanlı da Mustafa Reşit paşa KÜRDİSTAN  eyaleti  kurdu.

Ancak bu uzun sürmedi  '''Bir süreden beri zorba ellerinde kalmış olan Kürdistan ülkesinin –Allaha şükürler olsun ki– Padişahın benzersiz gayreti ve ezici gücünün eseri olarak bu kez yeni baştan ele geçirilmesi başarıyla tamamlanmıştı''' denilmekte .

 Yine 1861 de ise KÜRDİSTAN Valisi Kamil Paşa hazretleri diye ifade ediliyor (kay  Haber Türk Pelin çift  açık oturum Naci Kutlay Müfit Yüksel)

Yine KÜRDİSTAN " isminin coğrafi bölgeyi ifade etmek için kullanıldığını gösteren diğer bir örnek ise II. Abdülhamit döneminde basılmış 1877-1878'de Osmanlı Devletinin Ortaca'daki topraklarını gösteren haritadır. 

Mehmet Tahir efendi Maarif vekili Y.Sultan Selim hazretleri İdrisi  Bitlisi'ye yazdığı yazıda  KÜRDİSTAN ahalisi diye ifade ediyor( 1924 Maarif Vekaleti Yine 1925 te İstiklal mahkemesinde  Kürdistan ifadesi geçiyor..

En ilginç olanın da; Prof.Nikolay Marr (1865-1934) Göre    Selçuklular döneminde, Türk-Kürt karışması yoğunlaştı ve Kürtler arasında hızlı bir Türkleşme yaşandığı, Arap baskısıyla uğraşmak zorunda kalan Kürtler için, kendileri için uygun bir yönetim düzeni yaratmıştı.

Ekonomik canlanma,  Türkleşmeyi hızlandırıyordu. Kafkas dilleri üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınan ünlü dil bilimci, kazıbilimci ve etnograf  12.yüzyıl karışması, "Türk ve Kürt kanının Selçuklular döneminde kitlesel bir karışıma uğradığını" ileri sürer ve şunları söyler: "Anadolu Türleri'nin, etnik ve kültürel yapılarının gelişiminde, toplumsal bakımdan onlara en yakın olan Kürtlerden etki almaları doğaldır".deniliyor  1 

Tarihçi Claude  Cahen 12.Yüzyıl Türk-Kürt karışmasına önemle, Malatya bölgesinden Batıya göçen Germiyan oğullarının, bir "Türk-Kürt topluluğu" olduğunu, "topluluktaki Kürtlerin zamanla Türkleştiğini" ileri sürer. Kay  Metin AYDOĞAN Selçuklu Osmanlı Türk Kürt ilişkileri )

Sonuç olarak hepimizin yüreğinde  beyninde yer  eden ;Şanlıurfa HDP Milletvekili  sayın Osman Baydemir, TBMM Başkanvekili'nin müdire hanım edası takınarak "Sayın Baydemir, KÜRDİSTAN  neresi" sorusuna? Kalbini göstererek verdiği yanıtla siyasi hayatının en büyük saygın hareketini yaptı: "Aha şurası Sayın Başkan! Aha şurası! KÜRDİSTAN  şurası!" diye en güzel ve anlamlı ifadedir diye düşünüyorum..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.