Kürdistan Halkı Son Yolculuğunda Şeyh Mehmud Yeşil'i Yalnız Bırakmadı

Kürdistan Halkı Son Yolculuğunda Şeyh Mehmud Yeşil'i Yalnız Bırakmadı

Kürt Yurtseveri, Kürdistan Özgürlük mücadelesine gönül vermiş Şeyh Mehmud Yeşil Silvan'da son yolculuğuna uğurlandı.

A+A-

Kürdistan Halkı Son Yolculuğunda Şeyh Mehmud Yeşil'i Yalnız Bırakmadı

Kürdistan özgürlük mücadelesine gönül vermiş, Kürt Yurtseveri Şeyh Mahmut  Yeşil 08.05.2016 günü bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirmişti. Şey Mahmut'un  cenazesi, bugün (09.05.2016) saat 10.30'da Dicle Üniversitesi Hastanesi morgundan  alınarak, Silvan Baxça köyü mezarlığına defnedilmek üzere  büyük bir konvoy eşliğinde yola çıkıldı.

Cenaze konvoyu saat 12.00 civarında Silvan'a ulaştı.Öğle namazının ardından , cenaze namazı kılındı. Daha sonra kitle Kürdistan bayrağına sarılı tabutu omuzlayarak mezarlığa kadar yürüdü. Kitlenin elinde Kürdistan bayrakları dalgalanıyordu. Daha sonra Şeyh Mahmut'un cenazesi burada defnedildi.

İmam'ın telkin okumasından sonra , Şeyh Mahmut'un oğlu Necip Yeşil , PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik'in bir konuşma yapmasını istedi.

Şeyh Mahmut Yeşil'in kabri başında Kürtçe bir konuşma yapan Mustafa Özçelik, şunları dile getirdi:

"Apê Şeyh'in ailesine, Apê Şêx  hakkında birşeyler anlatabilme şerefini ve onurunu bana verdikleri için teşekkür ediyorum. Şimdi biz ailesi olarak, dostları  ve sevenleri olarak, Kürt Yurtseverleri olarak onun bu son yolculuğunda Apê Şeyhîn yanındayız. O’nun vefatı  bizleri derin üzüntüye boğdu.  Ama  O’nunla gurur duyuyoruz. Allah rahmet eylesin . Mekanı  cennet olsun.

Şeyh Mahmut  Yeşil,  Kürdistan  özgürlük davasının bir emektarı  ve davaya gönül vermiş bir yurtseverdi. 60'lı yıllardan  bugüne kadar bazen aktif, bazen de yarı aktif bir şekilde,  özgürlük davasının saflarının   gönüllü bir neferi olarak çalıştı. Ben bu son bir kaç yılda Apê Şeyh'i tanıdım. Ama yıllardır çocukları ve damatlarıyla birlikte  Kürdistan özgürlük mücadelesi saflarında  beraber emek sarf ediyoruz. Ama Apê Şeyhi tanıdıktan sonra , çocuklarının ve damatlarının hangi medreseden ve nasıl bir aile kültürü ile eğitildiklerini daha iyi anladım.

Apê Şeyh PDK-T'de yer aldı. Sait Elçi'nin de, Dr.Şıvan'ın da partisinde çalıştı. DDKO'nun Silvan'daki kurucularındandı. "Doğu Mitingleri" diye adlandırılan mitinglerin de organizatörlerindendi. Mütevazılığı, içtenliği ve yurtseverliğiyle her zaman ulusal hareketin içerisinde sevilen bir ağabeydi. Her zaman onurlu bir destekçi ve yardımcıydı. Siyasi çalışmalarından dolayı bir çok defa hapse düştü,  işkence gördü. Apê Şeyh, Kürdistan'ın her dört parçasındaki  özgürlük mücadelesini desteklemiş, kendi mücadelesi olarak görmüş bir yurtseverdi. Kürdistan'ın Güneyindeki kardeşlerimiz 90'lı yıılarda Saddam Hüseyin'in vahşeti yüzünden Kuzey'e geldiklerinde , Apê Şeyh onlara yapılan yardım çalışmalarında aktif bir şekilde yer aldı. Son olarak oldukça anlamlı bir miktarda Sur mağdurlarına da yardımda bulunmuştu.

Şeyh Mahmut Yeşil şu anda o gülümsemesiyle bizleri izliyor ve inanıyorum ki onurla ve mutlulukla bizlere ‘allah ısmarladık’’ diyordur. Uğurlar olsun Apê Şeyh, bizler de seninle, senin emeklerinle  ve davaya  gönül vermişliğinle onur duyuyoruz. Uğurlar olsun, mekanın cennet olsun."

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik'in konuşmasının ardından Yeşil ailesi adına Necip Yeşil , PAK Genel Başkanı’na ve merasime katılan herkese teşekkürlerini dile getirdi.

Merasime katılanlar, merasimin ardından Baxça köyünde beraber yemek yediler ve Şeyh Mahmut'un ailesi burada kalarak taziyeleri kabul etti.

Şeyh Mehmud Yeşil'in cenaze merasimi oldukça büyük ve dikkat çekici bir kitlenin katılımıyla gerçekleşti.  

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PSK Genel Sekreteri Mesud Tek ve Kürdistani partilerin bir çok yönetici ve üyesi, sivil kuruluşlar, siyasetçiler ve Kürt aydınları  da Şeyh Mahmut Yeşil'in cenaze merasimine katıldılar.

Şeyh Mahmut  Yeşil'in taziyesi  10-11-12 Mayıs 2016 günleri Diyarbakır'da "Temiranlar Taziye Evi"nde kurulacak. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.