Karma Komisyon DBP'li Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması kararı verdi

Karma Komisyon DBP'li Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması kararı verdi

.

A+A-

TBMM Karma Komisyonu DBP Eş Başkanı Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması kararı verdi. Komisyonun AK Parti, MHP ve İYİ Partili üyeleri ‘evet’, CHP ve HDP’li üyeler ise ‘hayır’ oyu verdi.

TBMM Adalet ve Anayasa Karma Komisyonu'nun DBP Eş Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin görüşmesi sona erdi. 

Gazetecilerin salondan çıkarılması üzerine tartışmayla başlayan komisyon görüşmeleri toplam 12 saat sürdü. Salihe Aydeniz'in katılmadığı görüşmelerde, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Milletvekilli Tülay Hatimoğulları Oluç, Züleyha Gülüm, Erdal Aydemir, Hüseyin Kaçmaz, Mehmet Rüştü Tiryaki savunma yaptı. Savunmalar sonucu Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına oyçokluğuyla karar verildi.

AK PARTİ, MHP ve İYİ PARTİ 'EVET' DEDİ

Komisyonda, AK Parti, MHP ve İYİ Parti dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oy kullanırken CHP ve HDP ret oyu verdi.

Karma Komisyon kararı TBMM Genel Kurulu’na sunulacak ve burada yapılacak oylama sonucunda Aydeniz’in dokunulmazlığı ile ilgili nihai karar verilecek.

HDP: DEMOKRASİ MÜCADELEMİZİ ZERRE GERİLETEMEZ

Meclis Karma Komisyonu’nun karara HDP sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla tepki gösterdi: “DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM komisyonundan çıkan öneri, demokrasi mücadelemizi zerre kadar geriletemez. Dokunulmazlığı kaldırılması gerekenler her gün halka zulm eden iktidar ve onun kolluğudur, halkın vekilleri değil.”

BEŞTAŞ: MECLİS’İ DE SİYASİ DARBENİN BİR ENSTRÜMANI HALİNE GETİRDİLER

DBP Eş Genel Başkanı Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması kararına ilişkin HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da komisyon toplantısının ardından açıklama yaptı. Karma Komisyon’da DBP Eş Genel Başkanı Aydeniz’in 5 ayrı fezlekesine dair görüşmeler yapıldığını belirten HDP’li Beştaş, “Hepsi de 2911 sayılı kanuna muhalefet... Türkiye tarihinde ilk defa bu iddiayla dokunulmazlık kaldırıldı. AKP, MHP ve İYİ Parti oyu ile geçti. Tarihe not olarak düşmek istiyoruz” dedi ve şöyle devam etti: “Bu komisyon toplantı salonu birçok olaya tanık oldu, birçok dokunulmazlık dosyası görüşüldü. Şu anda onlarca arkadaşımız cezaevinde rehin tutuluyor. Onlar HDP’nin canından, vücudundan parça koparmaya çalışıyorlar, bu parçalarla kendilerince iktidarlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Ama unutmasınlar ki biz koparılan parçalarımızı, hızla tamir edip, tekrar iyileştirip, yolumuza devam ediyoruz. Bugün gördüğümüz manzara zorbalıktır, faşizmdir, totaliter rejimlerin başvurdugu temel yöntemlerinden biridir. AKP ve MHP siyasi darbesine kesintisiz devam ediyor. Siyasi darbesinin araçlarından bir tanesi de bu gördüğünüz salon, Karma Komisyon ve Meclis olmaktadır. Tıpkı yargıyı araç haline getirip, silah olarak kullandığı gibi Meclis’i de siyasi darbenin bir enstrümanı haline getirdiler. Bunu hiç kimse unutmasın."

‘AYDENİZ HALKIN İRADESİNİ TEMSİL EDİYOR’

"Saliha Aydeniz’i, Semra Güzel’i Musa Farsioğlu’nu gidip halka sorsunlar. Onlar mı vekil yoksa verilen talimatlarla burada el kaldırarak dokunulmazlığı kaldıranlar mı gerçek vekil? Saliha Aydeniz tabii ki halkın iradesini temsil edecektir” ifadelerini kullanan Beştaş açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: “Biz HDP olarak yolumuzdan bugüne kadar geri dönmedik, döndüremeyecekler çünkü biz haklı bir mücadelenin üyeleri olarak yolumuza devam ediyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar demokratik siyasetten, eşitlik mücadelemizden, Kürt sorunun demokratik çözümünden, kadın-erkek eşitliği mücadelemizden, doğa hakları mücadelemizden, özcesi bu toplumun özgür demokratik adil bir rejime kavuşması için yürüttüğümüz mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Ne yaparsa yapsınlar biz burada olacağız. Demokratik siyaseti yürüteceğiz, onları 2023’ten sonra kimse görmeyecek. Onlarla hesaplaşacağız, hesap soracağız. Bu komisyonlarda yaptıklarının hesabını yargıya verecekler. Bizler onlar gibi yargıyı silah olarak kullanmayacağız. Gerçekten demokratik bir sistemle bu ülkenin yönetilmesini sağlayacağız, her kesimin adil yargılanmasının önünü açacağız.”

DBP: KARARI TANIMIYORUZ

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ise Aydeniz’e ilişkin karara tepki gösterildi: “Türkiye'de yüz yıllık inkar, red ve asimilasyon politikalarıyla, Kürt halkının seçilmiş iradesi bir kez daha gasp edilmek istenmektedir.
Eş Genel Başkanımız Saliha Aydeniz'in TBMM karma komisyonda dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin alınan kararı tanımıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.