Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

Karayilan vesilesiyle diğer tüm kürt partilerine de cevaptir

A+A-

 

KurdSat News'e konuşan Karayılan: "Bütün Kürt halkına sesleniyorum! Dört parçadaki Kürdistan halkı birlik istemek için sokaklara dökülmeli" diyor. Biz de halk olarak diyoruz ki, Kürt halkı Kürt siyasetinin birliği için yüreğini ortaya koyacak kadar hazırdır; yeter ki, Kürt halkını temsil ediyor iddiasında olan siyasi güçler, siyasetin tavan hükümdarlığından tek bir adım geri atsınlar. Yada Particilik çıkarlarıyla oynanan particilik oyununa bir an için son verilsin!

Kaldı ki, müritliğe dönüşen particiliğin ruhsal ve düşünsel gidişatın tüm göstergeleri Kürt halkının geleceğini bin bir dramlarla taçlandığını en iyi bilen Kürt halktır. Kürtler arası dağınıklık, Kürt halkının hakkaniyet özünü nasıl da paramparça edildiğini de bilen halktır. Dolayısıyla Kürt halkı, Kürtler arası siyasi birliğe her zaman hazırdır.

"Tarihi bir süreçten geçiyoruz. Konuştuklarım hepimiz için geçerlidir. Bu süreçte hepimiz sorumluluk hissetmeliyiz. Bu önemli süreçte biz tarihi fırsatı kaçırırsak tarih bizi affetmez diyor" şeklinde ifade ediyor Sayın Karayılan.

Biz de halk olarak  diyoruz ki, tarihin affedilme konusunda halk olarak bir beklentimiz yok. Çünkü siz siyasilerin param parça olmanıza engel olmadığımız için, her saat başı tarihin hışmına maruz kalıyoruz zaten!

 "Bu süreçte eleştiri ve önerilere sonuna kadar açığız" diyor sayın Karayılan. Biz de halk olarak Sayın Karayılan'a diyoruz ki:

Kürt partilerin atacağı her olumlu adımların altındaki toprak olmaya hazırız. Yeter ki, birlik ve beraberliğe susamış bir halkın yüreğini particilik güç gösterilerine kurban etmekten bir adım geri çekilsinler. Ne zaman ki, Kürt partileri illa da "ben doğrunun anasıyım" iddiasından bir adım geri çekilir. O zaman, Kürt siyasi erklerin  birliği için halkın sokaklara çıkmanın bir anlamı olur.

Zira ben politikalarla belirlenen ben doğruyum ısrarı Kürt partilerde devam ettikçe, halkın sokaklara dökülmesinin tek bir getirisi olur, o da sokaklara çıkan halkın duygularıyla oynama getirisidir!

Karayılan'ın adını sık sık kulanmam, Kürtler arası birliksizliğin tüm günahını sadece Karayılan ve temsil ettiği partinin omuzlarına atıyorum anlamı çıkartılmasın. Tam aksine, ufaklı irili ne kadar Kürt partisi varsa, Kürt siyasi erklerin  birliksizliğin temasında her parti kendi gücüyle orantılı günahkardır.

Kürt halkını sağlıklı düşünüp harekete geçmesini istemek kadar doğru olan bir şey yoktur. Dolayısıyla, sayın Karayılanın Kürt halkı siyasi partilerin birliği için sokaklara çıkmalı açıklamasına anlam veriyoruz. Ama ne yazık ki, hepimiz çok iyi biliyoruz ki, Kürt siyasi erklerin bu yöndeki açıklamaları geçici hissin ötesine geçmediğini, Geçici hissin ötesine geçmesini engelleyen sebep ve vesileler yerli yerinde dururken, Siyasi erklerin, halkın hakkaniyetleri bağlamında asgari müştereklerde buluşmaları hayal gibi görünüyor. Hayal görünüyor, çünkü Kürt medyasının tepesine yerleşmiş dağıtıcılar buna asla izin vermez. Dolayısıyla, Kürt siyasi erklerin bu konudaki en büyük samimiyet testi, Kürt halkını bölüp parçalamayı kendilerine görev bilmişlere biran önce kayyum atanmalı. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.