HDP Eş Genel başkanı'nın milletvekilliği düşürüldü

HDP Eş Genel başkanı'nın milletvekilliği düşürüldü

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası gerekçe gösterilerek vekilliği düşürüldü.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın hakkındaki kesinleşmiş hapis cezası gerekçe gösterilerek vekilliği düşürüldü. Yüksekdağ hakkındaki karar Meclis’te okundu.

HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ’ın milletvekili olmadan önce hakkında açılan bir davadan aldığı ceza nedeniyle milletvekilliği düşürüldü. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli imzalı Başbakanlık tezkeresi olarak Meclis Genel Kurulu’nda okunan kararda “Yüksekdağ’ın Yargıtay’dan kesinleşmiş kararı dolayısıyla milletvekilliği düşürülmüştür” ifadesi kullanıldı.

karar.jpg

FİGEN YÜKSEKDAĞ KİMDİR?
1971 yılında Adana, Yumurtalık’ta doğdu. İlkokulu Yumurtalık’ta, liseyi ise Adana Ceyhan Lisesi’nde okuyan Yüksekdağ, aynı yıllarda kadın hareketi alanındaki çalışmalarına başladı. 1992 yılında Adana’da katıldığı 1 Mayıs gösterileri sonrasında tutuklandı ve 1 ay cezaevinde kaldı. Lise yılları ve sonrasında Liseli Öğrenciler Birliği, Liseli Emekçi Kadınlar Birliği ve Demokratik Liseliler Birliği kurucuları arasında yer aldı. Bu dönemde sırasıyla Özgür Gençlik, Atılım ve Sosyalist Kadın dergilerinde yazarlık ve editörlük görevlerini yürüttü. Üniversite Öğrenci Dernekleri’nin kurucuları arasında yer aldı. 1998 yılında Atılım Gazetesi yayın kuruluna dahil oldu.
Yüksekdağ, aktif siyasi hayatına 2002 yılında kurulan Ezilenlerin Sosyalist Platformu’nda başladı. Aynı yıl platformun bağımsız Adana Milletvekili Adayı olarak seçimlere katıldı.

2004 yılında üstlendiği Merkezi Sözcülük görevini, 21 Eylül 2006 yılında başlatılan Gaye Operasyonu kapsamında tutuklanıncaya kadar sürdürdü. 1 sene kaldığı Gebze Cezaevi’nden tahliye olduktan sonra Emekçi Kadınlar Derneği’nin kuruluş sürecinde yer aldı. Bu dönemde Sosyalist Kadın dergisi editörlüğünü de eş zamanlı olarak yürütüyordu. 2009’da Kutsiye Bozoklar’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle bir kez daha tutuklandı ve bu defa 6 ay cezaevinde kaldı. Tahliye olduğu 2010 yılında, Ezilenlerin Sosyalist Platformu’nun partilileşme sürecinde bir araya gelen Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Kuruluş Kongresi’nde, partinin ilk genel başkanı seçildi.

15 Ekim 2011’de kurulan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) hareketinin kurucu üyeleri arasında yer aldı. HDK’nin kuruluşu ve devamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) çatısı altında yürütülen partilileşme sürecinde ESP’yi genel başkanlık düzeyinde temsil etti. 22 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da toplanan HDP II. Kongresi’nde Selahattin Demirtaş ile birlikte partinin Eş Genel Başkanlığına seçildi. Hakkında 15 fezleke bulunan Yüksekdağ, 3 Kasım’da evinin kapısı kırılarak gözaltına alınan Yüksekdağ, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Kocaeli F Tipi Cezaevi’ne gönderilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.