Nezîr Cibo

Nezîr Cibo

Yazarın Tüm Yazıları >

Hastalıklı bir insan tipi

A+A-

Müthiş bir egoya sahiptir. Kendini dünyanın merkezi sanır. İnanılmaz bir özgüvene sahiptir.

Hiç kimseyi beğenmez,

Hiç kimseye saygı göstermez ama herkesten saygı bekler. İlgi odağı olmaya can atar.

Her konuda bilgi sahibidir. Bilmediği konu yoktur. Her şeyi bilir. Bu nedenle başkalarının bilgi ve tecrübesinden yararlanmayı bilmez.

İleri sürülen her düşünceye bir itirazı var. İki kere iki 4 desen o mutlaka 5 der. Herşeyin doğrusunu o bilir. Herşeye bir "ama" sı vardır. Onun için doğruya varmak önemli değil, önemli olan, savunduğu düşünceyi çevresine kabul ettirmek, o doyumsuz egosunu tatmin etmektir.

Bilgi dağarcığında yeni birşey yoktur. Binlerce kez söylediği şeyleri tekrarlamaktan bıkmaz

Vatan, millet sevgisi ağzından düşmez ama aile fertlerini bile sevmez. En yakınlarıyla kavgalıdır. Sartre'nin dediği gibi "Halkı sevdiğini iddia eder, ama en yakınlarını sevmekten acizdir... "

Agresif ve saldırgandır. Herkese, her şeye muhalif tir.

Özür dilemesini bilmez. Empati kurmasını bilmez... 

Sürekli eleştirir.  Ama özeleştiri yapmaz. Herkesi eleştirir ama ona yönelik eleştirilere tahammülü yoktur.

Çok konuşur ama dinlemesini bilmez. Sadece bildiğini okur ve herkesin onu dinlemesini ister. Cemaatte ondan başka kimsenin konuşmasına izin vermez. Giordano Bruno'nun şu sözünü bilmez; "Demagoji/laf kalabalığı ve kibir kişiyi gözden düşürür"

50-60 yıllık siyaset hayatında 50 kişi örgütleyememiştir. Ama hiç bir zaman ben neden bu durumdayım diye kendini sorgulamamış, dönüp geriye bakmamıştır.

Egoist ve bencil olduğu için söyledikleriyle yaptıkları birbirini tutmaz. Bir bakmışsınız, ihanetle suçladığı, amansızca eleştirdiği partiden sessiz sedasız milletvekili olmuş yada bir koltuk kapmıştır.

Yaşamı boyunca becere bildiği tek şey, girdiği her tartışmadan zaferle(!) çıkmasıdır.

Tevazu sahibi, bilge insanların lafebeliği karşısında suskun kalmasını kendi üstünlüğü olarak değerlendirecek kadar cahildir.

Kısacası bitmiş, tükenmiştir ama bir türlü bunu kabül etme cesaretini gösteremez.

Bilim bunlara narsist mi der, ruhsal bozukluk mu der bilmem ama çevremizde bu hastalıklı tiplerden çok olduğu bir realitedir. Özelikle Kürt siyasi çevrelerinde... Kürt siyasetinin çıkmazda olmasında bu tiplerin payı büyüktür. 

Önceki ve Sonraki Yazılar