Şeyhmus Özzengin

Şeyhmus Özzengin

Yazarın Tüm Yazıları >

Hamburg'ta G 20'ler ve "Siyah Block"!

A+A-
Bilindiği gibi 6-7-8 Haziran 2017 de, Almanya'nın Hamburg kentinde dünyanın ekonomik olarak "en güçlü 20 devlet"ı diye tabir edilen G 20'lerin zirvesi yapıldı.

Hamburg'ta 3 gün boyunca toplumsal olaylar bütün renkliliği ve bütün boyutları ile önümüze çıktı. Hamburg ve giderek de Almanya ve Avrupa bu tür gösterilere yabancı değildi.

2007'de "Rostock 2007 olayları" diye tarihe geçen örnekler olmuştu. 1000'nin üzerinde gösterici yakalanmişti ve mahkemelere yansıyan bilgiler, olayların organizeli ve örgütlü bir güç tarafından yapılmadığı, sıradan tedhiş, kitle galiyanı ve öfke sonucu geliştiği tesbitine varılmişti.

Buna benzer gösteriler daha önce Hamburg'ta, Berlin'de de gelişmişti.

Polisle çatışmalar, sokak gösterileri, işyerlerinı kondaklama, caddelerde ateş yakma, barikat kurma gibi; normal izinsiz gösterilerde önümüze çıkan oloylardı.

Hamburg G 20 karşıtı gösterilerde göze çarpan Gruplar;  "sol-anti emperyalist" akımlardan, "Maoist" gruplardan "sol okologistler"den, anaşist gruplara ve "alternatif"çilerden, kadın gruplarına, savaş "karşıtı barışsever"lere, ararşistlere kadar herkes vardı. Buraya kadar herşey normaldı.

Normal vatandaş olarak eşleri ve çocukları ile gösterilere katılan ve tepkisini kendince dile getirmeye çalışan insanları şaşırtan ve dudak ısırtan yeni bir durum vardı!

Hamburg G 20'lere karşı gelişen olayları ve güvenliği sağlamak için 20 bin polis takviyesi yapmişti çevre eyaletlerden. Ama bu yetmedi 5 bin takviye daha yapıldı.

Neden?

Gösterilerin ortasında; sonderece bakımlı, iyi giyinmiş ve iyi eğitildikleri yüzlerinden okunan, yaşları 30 ile 40 arası bir grup. Bu sayıları zaman zaman 1000 e varan bir güç; sırtlarındaki siyah çantalardan çıkardıkları, siyah kaşküllü montları giyen, kaşkülleri başına geçiren,  ve birden bire "sipsiyah, askeri disiplinli bir birlik" olarak beliriyor ve polisi bloke etmeye başliyorlardı. İlk etapta normal gösteriler, şaşkın şaşkın bu gruba bakıp, polise karşı biraz güven ve biraz korku panik karışımı bir şaşkınlık içinde seyrediyorlardı.

Alman basını literatöre geçen yeni bir tabirle "Siyah Block" diye isimlendirdi bu grubu. İşte bu grup Hamburg'ta G 20'lere karşı gelişen toplumsal gösterilerde, gündeme bomba gibi düşen yeni bir durumdır.

siyah-blok-4.jpg

 "Siyah Block"(!)

Ben yıllardır Hamburg gösterilerini izleyen biriyim. İlk kez 6 Haziran Fişmark denilen bir bölgede düzenlenen gösteri de bu "Siyah Block"ın ortaya çıkışını gördüm..

Gösterilerin yapılacağı alanın bir tarafı şehir, diğer tarafı ise Liman dı. Sahil yolu diyebileceğimiz bir dar alanda, polis kitlenin yolunu keserek sıkıştırdı ve birden bire bu kitlenin arasından "Siyah Block";sipsiyah giyimleri ile polisin karşısına dikildiler. Polisin presı ve tacizleri nedeniyle, oluşan baskı karşısında; bu "Siyah Block"un belirmesi ilk edapta  gösterenlere "umut gibi geldi"(!) Olayların patlak verdiği an da bu andı. Ama polis bu "Siyah Block"a değil kitleyi taciz edip saldırma, su sıkma işine girişti. Dar alana sıkışan ve polisin tacizlerine dayanamayip öfkelenen kitleler, polise saldırmaya başladı..

Bu bir taktik miydi acaba?

Bir istihbarat veya polis oyunu miydi acaba?

Giydikleri, siyah elbiselere kodlanmiş sloganlarla küstumler tamamliyordu "Siyah Block"un!..

Açıkça bu yeni bir durumdur!

Kimdi bunlar?

İlk kez göründüler ve basın isimlerini "Siyah Block" koydu..

Bunların amacı nedir?

Bunların arkasında kimler vardı?

Kimler, bunların kanaliyla, G 20'lere karşı yapılan gösterilerde nerelere ve nasıl bir mesaj iletildi? Açıkça tartışılması gereken önemli bir yeni boyuttur "Siyah Block"(!)

İyi eğitilmiş, bakımlı, esnek ve hareket kabiliyetleri sonderece güçlü bu "siyah Block" neyin nesiydi?

Partileri, sendikaları, sosyal kurumları Blocke eden bir amaçları vardı bu "siyah Block"un.. İlk iki gün; bütün gösterilere onlar damgasını vurdu. 100 binler yürüdü. Bütün şehir iki gün boyunca ayakta kaldı. Ama basın bu grubu şaşkınlık içinde izledi.

Araba ile sokağa çıkmak mümkün değildi. Sokakta birinin arabasını parketmesi mümkün değildi, aksi yakılma riskini göze almak gerekiyordu.

İlk kez ortaya çıktılar, polisle dalga geçer gibi köşe bucak oynadılar, zaman zaman kontrölden çıkan göstericileri yönlerdirdiler, hedef gösterdiler, kırdılar, yağmaladılar ve kenardan siyrilip, başka bir köşede, siyah kaşküllü montları çantalarına koyup, normal gösterilerin arasına karıştılar.

Yakalananlar, avlananlar ise; alternatif, anarşist ve solcu radikal gruplar oldu.

Üç gün boyunca Hamburg gösterilerinde bu oyun oynandı. Onlarca araba, dükanlar yakıldı, işyerleri kondaklandı, eşyalar tahrip edildi, yağmalandı. Yaralanmalar oldu. Fakat uçup giden "Siyah Block" ciddi bir iz, sorular ve cevaplanması gereken onlarca soru işareti bıraktılar geride!

10.07.2017

 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.