‘’Güney Kürdistan’ın Bağımsızlığı, Tüm Kürtlerin Makus Talihi’ni Değiştirecektir’’

‘’Güney Kürdistan’ın Bağımsızlığı, Tüm Kürtlerin Makus Talihi’ni Değiştirecektir’’

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, MYK üyesi Feyaz Ekmen ile birlikte 10.12.2016 günü PAK Van İl Teşkilatı’nı ziyaret ettiler.

A+A-

van_pak.2jpg.jpgvan_pak.1jpg.jpg

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik Van Ziyaretinde Konuştu:

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, MYK üyesi Feyaz Ekmen ile birlikte 10.12.2016 günü PAK Van İl Teşkilatı’nı ziyaret ettiler.

12 Eylül 2016 günü Van’da gerçekleştirilen bir bombalı saldırıda PAK Van İl Binası da büyük bir zarar görmüş ve PAK Van Teşkilatı yeni binasında faaliyetlerine başlamıştı. PAK’ın genel çalışmaları hakkında bilgiler vermek ve Van’daki faaliyetler konusunda görüş alışverişlerinde bulunmak amacıyla Van’a gelen Mustafa Özçelik, Feyaz Ekmen ve Van’daki  Parti Meclisi üyeleriyle  birlikte,PAK İl Teşkilatı’nda parti yöneticileri ile partisel faaliyetler konusunda detaylı değerlendirmelerde bulundular. Daha sonra, Mustafa Özçelik  parti üyeleri ve dostlarının katıldığı  bir konferans düzenledi. Ayrıca Van’daki basın yayın kuruluşlarının katılımıyla bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Mustafa Özçelik konferans  ve basın toplantısında Kürdistan’ın dört parçasındaki gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’de anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi ve yaşanan savaş ortamı hakkındaki görüşlerini dile getirdi.Türkiye’nin devlet olarak şiddet ve çözümsüzlükte ısrar ettiğini,savaş ve OHAL’in aslında iflası defalarca ispatlanmış bir siyaset olduğunu belirtti. Kürtlere tüm siyasal yol ve araçları kapatmanın aslında  şiddete prim vermek anlamına geldiğini söyleyen Mustafa Özçelik, ‘’Bütün bu dayatmalara karşı PAK olarak halkımızı siyasal, sivil , demokratik mücadelede ısrarcı olmaya, şiddete  ve şiddeti dayatanlara ‘hayır’ demeye çağırıyorum’’ dedi.

Devleti  savaş ve çözümsüzlük siyasetinden vazgeçmeye, PKK’yi de şiddet siyasetine son vermeye çağıran Mustafa Özçelik  ‘’Silahlar derhal susturulsun, tüm Kürt partilerinin muhatab alınacağı bir siyasal çözüm süreci başlatılsın’’ çağrısını yineledi.

Kürdistan’ın dört parçasının kaderinin,  tarihsel öneme sahip olacak şekilde birbirine bağlandığını söyleyen Mustafa Özçelik, Güney Kürdistan’ın bağımsızlığının tüm dünya Kürtlerinin ‘makus talihi’nin değiştirilmesinde yeni bir sayfa açacağını belirtti ve  bu konuda tüm Güneyli partileri Kürdistan Bölge Başkanı sayın Mesud Barzani ile el ele vererek , bağımsızlık yolunda tek sesle yürümeye; tüm dünya Kürtlerini de Güney Kürdistan’ın bağımsızlık talebini desteklemeye  çağırdı. Mustafa Özçelik, ‘’Birleşmiş Milletlere üye bir Kürdistan Devleti aslında tüm dünya Kürtlerinin orada temsiliyeti anlamını taşıyacaktır’’ dedi.

Rojava Kürdistan’ında  TEVDEM ve PYD’yi tek parti yönetimini dayatan uygulamalardan vazgeçmeye çağıran Mustafa Özçelik,  TEVDEM, PYD,ENKS ve tüm Kürt partilerini ortak bir askeri, siyasi ve ekonomik yönetim oluşturarak halkımıza birleşik güçle özgürlük yolunu açmaya çağırdı.

Mustafa Özçelik Doğu Kürdistan’da da en acil görevin ulusal demokratik güçlerin birliği olduğunu dile getirdi.

Anayasa değişikliği  önerisinin bir oyalamadan öte bir anlam taşımadığını, Kürtlerin, Kürdistan’ın  varlığını, Kürtler’e dair hiçbir hak ve özgürlüğü,  Kürdistan’a siyasal statü ve kollektif hakları içermeyen hiçbir anayasanın  ve bu anayasaya dayalı bir başkanlık sisteminin desteklenmesi elbette ki beklenmemelidir.

PAK’ın milli, özgürlükçü, demokrat Kürdistani çizginin Kuzey Kürdistan’daki  ana merkezi olduğunu ve PAK’ı Kürdistan halkı ile buluşturma çalışmalarının, siyasal birlik ve ulusal demokratik işbirliği ve ittifak çalışmalarıyla birlıkte yürütülmesi gerektiğini söyleyen Mustafa Özçelik ‘’PAK,  programı ve siyasal perspektifleri doğrultusunda  kitleselleştikçe, Kuzey Kürdistan’da yaşanan travma ve  tahribatlara daha güçlü bir sesle ‘dur’ denilecektir. Halkımız çaresiz değildir.Halkımıza PAK’ın çizdiği siyasal hatla yeni bir yol örüyoruz.Bütün gücümüzle bu yolu güçlendirmek ve halkımızı özgürlüğe ulaştırmak omuzlarımızda duran tarihsel bir sorumluluktur’’ dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.