Ali Buran

Ali Buran

Yazarın Tüm Yazıları >

Gecikmeli de Olsa Güney Kürdistan Seçim İzlenimlerim

A+A-

4 Eylülde saat 01:30’da Cizre Nuh İtimat otobüsü ile Şanlıurfa'dan HEWLER’e gitmek üzere hareket ettik. XABUR Kapısında, Türkiye kesiminde, iki saate yakın arama, tarama, pasaport ve eşya kontrolü derken Kürdistan kesimine geçtik. 15 dakikada tüm kontroller yapıldı ve yolumuza devam ettik. HEWLE'R Otogarına vardığımızda uzun yıllara dayalı baba dostluğumuz olan, konuk olduğum HY arkadaş beni alıp ŞARWANİ mahallesindeki evine götürdü. Yolculuk süresi bitti. Gelelim seçim boyunca gördüklerim ve izlenimlerime...

Hemen belirteyim: görüştüğüm her kesimden insanların ortak noktası, KAK Mesut BARZANİ'ye ola saygılarıdır.

Fanatik GORANLI bir gencin şu sözleri çok ilginç: ''Kak Mesud dediklerini yapar, yapmadıklarını söylemez.''

GORANLI genç, Irak Cumhurbaşkanlığı için daha isimler önerilmeden Dr. Behram SALİH’in Cumhurbaşkanı olacağını söylüyor ve GORAN'ın da seçimde KDP’den sonra ikinci parti olacağına inanıyordu.

Bu genç, KERKÜK'ten dolayı ‘YNK Kürdistan'ı sattı’ diye Talabani ailesine ateş püskürüyordu. HEWLER’de konuştuğum herkes SORANİ konuşuyordu. Kale altında REWŞENBİR Kahvesinde çok yaşlı bir Soranla sohbet ettim. O da hem Büyük Barzani'ye hem de KAK Mesud BARZANİ'YE saygılı olduğunu ifade ederken daha da ileri giderek ‘BARZANİ Peşmergelerin başında olmasaydı IŞİD ÇÖLEMERGE kadar gelirdi’ diye ifade etti.

Bu arada, mahallelerde seçim çalışmalarını izlem fırsatı buldum. Genellikle karşılıklı sohbet ve bazen karşı eleştiriler sertleşse de sonunda tatlıya bağlanırdı.

Seçim çalışmalarında ilgimi çeken bir diğer ayrıntı ise, Serok Barzani ve Başbakan Neçirvan’ın ikişer defa ZAXO ve DUHOK'A gitmeleridir. Duyumlara göre, halk Serok BARZANİ'YE Partiyi gençleştirin uyarısında bulunmuş. Seçimlerde katılım oranının %59’da kalması bu uyarının göstergesidir.

Ancak buna rağmen halk diğer partilere de KDP den fazla oy vermedi. Demek ki halk KEK Barzani şahsinde hala Serok BARZANİ ve KDP’ye güveniyor. Ancak bir çok kişi ile sohbet ettiğimde bazıları Güvnlik Müsteşarı MESRUR'I bazıları da NEÇİRVAN’ıöne çıkarıyorlar.

Gerçekten seçimi izlemem benim için güzel bir tecrübe ve seyahat oldu. Bulunduğum 10 günlük süre içinde bir çok şeyler gördüm ve izledim ama kısaca özet yazmayı uygun gördüm.

Ayrıca PAK HEWLER temsilcimiz Sevgili Orhan KAYA’nın ilgisine teşekkürler, minnettarım ki, benim SEROKE' NEMİRÎ ULUSAL ÖNDER MELE MUSTAFA BARZANİ’nin KABRİNİ ziyaret etmeme öncülük ettiği.

Ve de son olarak baba dostu Sevgili HT’ye misafirperverliği için teşekkür derim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.