Çetin Çeko

Çetin Çeko

Yazarın Tüm Yazıları >

Gazeteci ve yazar Abit Gürses Stockholm’de anıldı

A+A-

İsveç Kürt Yazarlar Birliği, Abit Gürses'in vefatının birinci yıldönümü münasebetiyle anma toplantısı düzenledi. Anma toplantısının moderatörlüğünü arkadaşlarından İkram Delen ve Yazarlar Birliği Başkanı Mehmed Ali Kut yaptılar.

Dostları ve ailesi, toplantı öncesi Gürses’i mezarı başında andılar. Ardından Stockholm Kürt Kütüphanesinde düzenlenen toplantıda, arkadaşları Abit'in hayatını, mücadelesini ve anılarını paylaştılar.

Abit, bizim için çok değerli bir insan, sevgili bir arkadaş, saygın bir gazeteci, yazar ve aktivistti.

Anma toplantısında Abit’in Bitlisli hemşerileri, mahalle ve okul arkadaşları da bulundular. Onlar, Abit’i Bitlis’ten tanıyorlardı.

Ama çoğumuz Abit’i, Kürt halkının ulusal demokratik hakları için verdiği mücadeleyle tanıdık. Bu nedenle arkadaş ve yoldaş olduk. Yollarımız bu nedenle kesişti.

Abit, hayatı boyunca, son nefesine kadar Kürt halkının özgürlük mücadelesi için uğraş verdi. Onun önceliklerinin başında Kürdistan özgürlük mücadelesi ve ailesi geldi. İnançlarına ve değerlerine sıkı sıkıya bağlıydı ve bunları savunmak için elinden gelen çabayı gösterdi.

Elbette anlaşamadığımız, farklı düşündüğümüz birçok konu oldu. Yanıldığında ise, nasıl içtenlik ve samimiyetle o düşünceyi savunmuşsa, aynı samimiyet ve içtenlikle de yanlış düşündüğünü kabul etme kapasite ve toleransına sahipti.

Siyasi mücadelede "müritlik kültüründen" uzak durdu. Bu anlayış ve tavırla mücadele etti.

Abit, her zaman doğru bildiği ve inandığı düşüncelerini sansürsüz bir şekilde savundu. Bu özelliği onu başkalarından ayıran ve takdir edeceğimiz bir niteliktir. İçtenliği, açık sözlülüğü ve dürüstlüğü hepimizin sevgi ve saygısını kazanmasına neden oldu.

Samimiyeti ve insanlarla olan iletişimi, Abit’i arkadaşları arasında özel bir yere sahip olduğunu gösterir. Bir araya geldiği ve sohbet ettiği herkes, onu can kulağı ve ilgiyle dinlerdi. Abit’in bulunduğu sohbetler neşeli, şaka dolu ve anlamlı geçerdi. Onunla geçirilen zaman boşa tüketilen bir zaman olmazdı.

Abit, Kürtçeyi sonradan hem konuşma hem de yazım dili olarak öğrenen ve günlük hayatta kullanan sayılı örnek siyasi kadrolardan biridir. Kürtçeye verdiği değeri, prensip düzeyinde göstermek için kitabının ilk baskısını Kürtçe yayınladı.

Abit’in gazetecilik alanında, başta İdris Barzani, Mesud Barzani, Celal Talabani, Ruşen Bedirhan, İbrahim Ahmed, Fuad Mahsum gibi birçok önemli Kürdistanlı politik şahsiyetle gerçekleştirdiği röportajlar, adeta yıllanmış bir şarap gibi değerlidir. Bu röportajlar, yakın Kürdistan tarihini araştıranlar için önemli bir kaynak ve gazetecilik çalışmalarıdır.

Abit'in başka bir özelliği ise, Kürdistan siyasi hareketine musallat olan siyasi güçler arasında düşmanlığa karşı duruşudur. O, Kürdistanlı siyasi güçler arasında ihtilafların çözümünde pozitif ve sağduyulu bir tavır sergilemiştir. Ateşe benzin ile gidenleri ve düşmanlık çığlıkları atanları, sesi ve kalemi yettiğince sükûnete ve sağ duyuya çağırmıştır.

Abit'in yokluğu hem Kürdistan ulusal demokratik hareketi hem de ailesi ve arkadaşları için büyük bir kayıtır. Ancak onun bıraktığı miras ve mücadele hala canlılığını koruyor. Bugün Abit'i anarak onun arkadaşlığını, kadirşinaslığını ve mücadeleci tavrını bir kez daha yad ediyoruz.

Abit Gürses’in siyasi hayatı Abit Gürses, 1957 yılında Bitlis'te dünyaya geldi. Ziraat teknisyeni olarak değişik resmi kurumlarda çalıştı. 12 Eylül askeri darbesinden sonra yurtdışına çıktı. 1977'den beri saflarında yer aldığı Rizgari hareketinin Ortadoğu ve Avrupa örgütlenmesinde aktif görevlerde bulundu. Rızgari’nin Merkez Komitesi de dahil her kademesinde çalıştı. 1986 yılında Stockholm’da faaliyete geçen Kürt Haber Ajansı (ANK) ve Kurdistan Press gazetesinin kuruluşunda ve redaksiyonunda sorumluluk üstlendi.

1991'de Rızgari’den ayrıldı. 1992'de oluşan Hevgirtin KDP kuruluş kongresine katıldı. 1996'dan beri bağımsız bir kişi olarak televizyonlarda yorumlar yaptı, değişik gazetelerde makaleler yazdı. Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY-KRG) resmi sayfası başta olmak üzere, Kurdistan 24, Rizgari, Gelawej, Kurdinfo, Rojeva Kurdistan, Rojeva Kurd, Rûpela Nû, Nerina Azad, Le Monde diplomatique Kurdî gibi dijital yayınlarda makaleleri yayımlandı. “Kultureke Polîtîk û Paradigmayeke Nû / Yeni Bir Politik Kültür Yeni Bir Paradigma” adlı kitabı 2022’de Rûpel yayınlarından çıktı.

Aktif gazeteci olarak çalıştığı dönem uluslararası kırmızı basın kartı sahibi ve İsveç Gazeteciler Sendikası üyesi olan Abit Gürses, evli ve iki çocuk babasıydı. 1984'te politik ilticacı olarak geldiği İsveç’in başkenti Stockholm’de 12 Haziran 2022 hayata gözlerini yumdu.

Son sözü ortak arkadaşımız Mehmed Ali Kut’un Abit için Kürtçe yazdığı, İkram Delen Abimin, Türkçeye çevirdiği şiir ile bağlamak istiyorum.

Yazıt (Mezar Taşı)

Burada, suyun öte tarafında yaslanmış dağın eteğinde

Bu uzak ülkede, yaban ellerde

Tanınmayan bir mezar taşıdır belki

Ancak, yiğit, kavgacı, emektar ve bilinen bir simadır o

Ülkesi ve halkının haklı davasında

Ne yorgun ne aciz ve ne de boş vermiştir

Ama, aah! Feleğin hain çemberi

Kader çok erken yakaladı onu

Ağır ve sonsuz uykuya yatırdı.

Yolcu!

Eğer yolun bu kabristana düşerse

Bu mezar taşına selam vermeden geçme

Fatiha ya da dua okuma

Zira o ne dindar ve ne de ölmüş

O yaşayan kendi davası gibi canlı ve aramızda

Eğer biliyorsan ona bir şarkı (stran) söyle

İçinde; ‘de le le le' ve 'de lo lo lo'  olsun

Bitlis'in adı ve Şerefdin yaylaları olsun

Diyarbekir, Mahabad, Hewlêr ve Qamişlo'nun adları olsun

Onun kahramanları Rizo, Qazi, Barzan ve Şeyh Said adları olsun

'Ala rengin' ve Kürdistan adı da olsun

Yolcu! unutma

Benim de selamlarımı söyleyesin.

*****

Abit! Seni özlemle anıyoruz, hatıran, ardından bıraktığın değerler ve anılar her zaman bizimle yaşayacak.

Twitter: @cetin_ceko

abit-gurses-stockholm-anma-toplantisi.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.