'Ezdi kamplarında Hristiyanlaştırma faaliyetleri var'

'Ezdi kamplarında Hristiyanlaştırma faaliyetleri var'

30’a yakın yabancı kurum ve şahsiyetin, Ezdileri Hristiyan yapmak için misyonerlik çalışması yürüttüğünü açıkladı.

A+A-

Lezgîn

Kürdistan Bölgesi Diyanet İşleri Bakanlığı Ezdi Temsilcisi Xeyrî Bozanî, Kürdistan Bölgesi’nde yer alan 30’a yakın yabancı kurum ve şahsiyetin, Ezdileri Hristiyan yapmak için misyonerlik çalışması yürüttüğünü açıkladı.

Haftalık Bas Gazetesi’ne (Soranî) konuşan Kürdistan Bölgesi Diyanet İşleri Bakanlığı Ezdi Temsilcisi Xeyrî Bozanî, Ezdilerin kaldığı mülteci kamplarında Ezdileri Hristiyanlaştırma çalışmaları yapıldığını söyledi.

Bozanî, mülteci kamplarında misyonerlik çalışması yürütenlere ait çok sayıda belge ele geçirdiklerini belirterek, bir radyo üzerinden de sürekli İncil’den pasajlar okunarak propaganda yapıldığını belirtti.

Ezdi halkını ‘Sizi Amerika’ya, Avrupa’ya ve Kanada’ya çıkaracağız’ vaadi ile kandırdıklarını belirten Kürdistan Bölgesi Diyanet İşleri Bakanlığı Ezdi Temsilcisi Xeyrî Bozanî, ‘‘Ancak şimdiye kadar tek bir Ezdi’yi de yurtdışına çıkarmış değiller’’ dedi.

Bu tür çalışmaları yapan kurumların Amerika ve Lübnan’dan geldiğini vurgulayan Xeyrî Bozanî, sözkonusu misyonerlik faaliyetlerini 30’a yakın yabancı kurum ve kişinin yaptığını ve en fazla 14-25 yaş aralığındaki gençleri hedeflediklerini söyledi.

Kürdistan Bölgesi Diyanet İşleri Bakanlığı Ezdi Temsilcisi, Ezdi halkının bu tür vaadlere kanarak dinlerini değiştirmemesi gerektiğini belirterek, yapılan misyonerlik faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu ifade etti.

BasNews 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.