Vildan S. Tanrıkulu

Vildan S. Tanrıkulu

Yazarın Tüm Yazıları >

Expressen gazetesi başyazarı ”Hayır Carl Bildt Erdoğan’ı alkışlamayağız"

A+A-

Expressen gazetesi başyazarılarından Sakine Madon;

Carl Bildt’in İsveç politikasında zamanını doldurmuş olması mükemmel bir şey; yazık ki Erdoğan hala kendi zamanını Türk politikasında doldurmamış!

Türkiye Cumhurbaşkanı kendi ülkesini bütünüyle bir karanlığa çektiği bir sırada, Carl Bildt batı dünyasının Erdoğan’a yardımcı olmadığı hakkında eleştirmeyi tercih ediyor. Türkiye^nin en son ihtiyacı olan şey saf bir dünya kamuoyudur!

 

”Hayır Carl Bildt, biz Erdoğan’ı alkışlamayacağız!”

 

Geçen günlerde İsveç’te doğmuş olan ve İsveç vatandaşı Borlänge’li 20 yaşındaki Arvin İstanbul’da hava alanında yakalandı. Babası Josef Erdem sosyal demokrat bir yerel politikacıdır ve Türkiye yönetimini eleştiren bir tutum sahibidir.

Oğlu, babasının görüşleri nedeniyle mi veya seyahatinin son durağı bir K,rt şehri olduğu için mi yakalandı? Veya bu yakalama durumu İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’ün Türkiye’yi cinsel ilişkiyi kabullenme yaşının düşürülmesi hakkındaki yasa değişikliğini eleştirmesi ile ilgili midir? Bu yazının yazıldığı anda bildiğimiz bir şey yok.

Türkiye, uzun süredir olmadığı kadar karmaşık bir durumdadır. Geçen yaz yapılan seçimlerde pro-Kürt parti olan HDP’nin TBMM’ne girmesi ve böylece Erdoğan’ın parlamentoda nitelikli bir çoğunluk sağlayarak, başkanlık heveslerini güçlendirmesine bir çelme atmasıyla birlikte Erdoğan kendi konumunu güçlendirmek için herşeyi yapmaktadır. Sonbaharda yapılan seçimlerde de başarılı olarak parlamentoya giren HDP’yi sıkıştırmak için parlamenterlerin dokunulmazlıkları kaldırıldı. Partinin birçok parlamento üyesi terörizm ile suçlanmakta ve parti lideri Selahattin Demirtaş uzun hapis cezası ile tehdit edilmektedir. HDP defalarca şiddet kullanımındandan uzak durduğunu belirtmektedir ancak akademisyenler ve gazetecilerin terörrizm ile suçlandığı bir ülkede bu tutum para etmemektedir.

Şu anda peşine düşülmüş olan ve cadı avına mahkum olanlar sadece Erdoğan’ın eski dostları/arkadaşları olan ve darbe yapmakla suçlanan Gülen hareketindeki islamcılar değildir. Onbinlerce kişinin özgürlüğü elinden alınmış, devlet memuru olan 80000 kişi işten çıkarılmıştır. Türkiyenin en büyük muhalif gazetesi Cumhuriyet’in şef redaktörü (genel yayın yönetmeni) Can Dündar şu anda bıkmış ve görevini bırakmış durumdadır. O, bir arkadaşı ile birlikte, Suriye’deki cihatçılara Türk istihbarat örgütünün silah sevkiyatı yaptığını deşifre ettiği için hapis cezasına mahkum edildi. İsveç’te bu gazeteciler Yayıncılar Kulübü (Publicistklubben) ödüllendirilmiş, Türkiye’de cezalandırılmışlardır. Birkaç gün önce aynı zamanda Özgür Gündem gazetesinin redaksiyon merkezi de basıldı. Özgür bir basın hemen hemen yok durumdadır ve ülkenin Kürt bölgelerinde savaş durumu hakimdir.

Bütün bunlara rağmen yine de bir kişi keyifli görünüyor! O da Dışişleri eski bakanımız Carl Bildt . Project Syndicate adlı internet tartışma sayfasında yazdığı yazıda Carl Bildt darbe girişiminin Türkiye’yi ülke olarak demokratik bir yönelimde birleştirdiğini yazıyor! Bildt, Erdoğan’ı överek batı Dünyasını Türk Cumhur Başkanı’nı yeterli ölçüde desteklemediği için eleştiriyor.

 

Hem Türkiye’nin muhalefet güçleri ve hem de Dünya kamuoyu Erdoğan’a karşı darbe girişimini mahkum etmek konusunda yıldırım hızıyla davrandılar. Askeri diktatörlüğün vahşetinin anıları ülkede hala canlı anılardır. Bildt’in yapmak istediği ise AB’nin ve Dünya kamuoyunun Erdoğan’ın ne yaparsa yapsın her yaptığını alkışlamalarını talep etmektir.

Bu haftata içinde Liberal Kadınlar Birliği Başkanı Gulan Avcı, sağ koalisyon hükümeti döneminde, 2010 yılında kendisinin ve diğer İsveç milletvekillerinin 1. Dünya Savaşı sırasında Hiristiyanlar’a karşı katliamın kabul edilmesi için oy kullanmış oldukarından dolayı Carl Bildt’in kızdığını yazdı. Ankara’yı kızdıran her şey, acayip bir biçimde bizim eski dışişleri bakanımızı da kızdırıyor!

Batı Dünyası Türkiye’deki gelişmelere aklı başında bir biçimde yaklaşmalıdır. Mevcut rejimin istikamet değişimine yalakalık ve saflık bir yarar getirmez. Carl Bild’in İsveç politikasında zamanını doldurmuş olması mükemmel bir şey; yazık ki Erdoğan hala kendi zamanını Türk politikasında doldurmamış!

 

Kaynak: http://www.expressen.se/ledare/sakine-madon/nej-bildt-vi-ska-inte-appladera-erdogan/

İsveççe’den çeviri: Vildan Saim Tanrıkulu, 22 Ağustos 2016

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.