"Dokunulmazlıkların kaldırılması çözüme hizmet etmez"

"Dokunulmazlıkların kaldırılması çözüme hizmet etmez"

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin çözüme ve demokrasiye hizmet etmeyeceğini bir kez daha belirtiyoruz;

A+A-

Hareketa Azadi, PAK, PAKURD, PDK-Bakur ve PSK 24 Mayıs 2016 da yayınladkları ortak açıklamada dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin çözüme ve demokrasiye hizmet etmeyeceğini ve AKP’nın baskıcı ve yasakçı politikası eleştirildi.

Ortak Açıklama şöyle;

"Legal, Demokratik Siyasetin Önünü Tıkamak Çözüme Ve Demokrasiye Hizmet Etmez"

Türkiye’de legal ve demokratik mücadelenin önünü tıkayan adımlar peşpeşe atılıyor.

Siyasi iktidarın uygulamalarını protesto eden eylemler,  barışçıl etkinlikler güvenlik güçlerinin saldırılarına uğruyor.

Demokratik hak ve özgürlükleri budamak için yasal düzenlemeler yapan AK Parti Hükümeti , bununla yetinmeyerek keyfi uygulamalarla da bu hakların kullanılmasının önüne engeller çıkartıyor.

PAK- Kürdistan Özgürlük Partisi’nin, Sykes Picot Anlaşması’nın 100. Yıldönümü nedeniyle  Van’da düzenlediği konferansın Valilik kararıyla yasaklanması bunun son örneği.

AK Parti, CHP ve MHP’nin Meclis’te oluşturduğu “devlet bloku”  dokunulmazlıklara ilgili Anayasa değişikliği teklifini kabul edilmesi  de yasakçı siyasetin bir devamıdır.

 Kuşkusuz, yapılan değişikliklerin temel amacı, bir kısım HDP milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıdır.

Ak Parti Hükümeti, Kürd sorununun barışçıl çözümü için adım atmak yerine, defalarca denenen ama sorunu çözmek yerine daha da ağırlaştıran şiddet politikasında israr ediyor, demokratik hak ve özgürlüklerin önüne engeller çıkartarak kitlelerin sesini kesmek istiyor.

Oysa bu politikalar, Türkiye ve Kuzey Kürdistanı etkisi altına alan şiddet sarmalını derinleştirmekten öte bir işe yaramadığı yaşanan deneylerden biliniyor.

Biz aşağıda imzaları olan Kürdistanlı parti ve siyasi örgütler;

PAK’ın Van’da düzenlediği konferansın yasaklanmasını protesto ediyoruz;

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin çözüme ve demokrasiye hizmet etmeyeceğini bir kez daha belirtiyoruz;

AK Parti Hükümetini anti demokratik uygulamalardan vazgeçmeye, Kürd sorunun diyalog yoluyla barışçıl çözümünün önünü açacak adımları atmaya çağırıyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.