Doç. Dr. Vahap Coşkun: Demirtaş faturayı HDP yönetimine kesti

Doç. Dr. Vahap Coşkun: Demirtaş faturayı HDP yönetimine kesti

.

A+A-

Doç. Dr. Vahap Coşkun, Demirtaş’ın HDP’yi eleştirdiği mektubu ile ilgili, “Demirtaş, başarısızlığın faturasını HDP yönetimine kesme yönünde bir tavır aldı” dedi.

"Demirtaş işaret fişeğini çaktı"

Amida Haber’e konuşan Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doç. Dr. Vahap Coşkun, sonuçlardan sonra HDP’de bir tartışmanın başlamasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. HDP’nin seçim sürecindeki hataları masaya yatırmaya başladığını belirten Coşkun, “Demirtaş bunun işaret fişeğini çaktı” dedi.

"Fatura HDP yönetimine"

Demirtaş’ın mektuptaki ifadelerini değerlendiren Coşkun, “Benim gördüğüm Demirtaş’ın bu başarısızlığın faturasını HDP yönetimine kesme yönünde bir tavır aldığıdır. Faturayı HDP Genel Merkezi’ne çıkarıyor. Seçim stratejisi, taktikler, aday tercihleri konusunda eleştirilerinin olduğunu ama şimdilik bunu saklı tuttuğunu söylüyor. Daha çok genel siyaset üzerinden bir eleştiri yürütüyor” diye konuştu.

"Demirtaş’ın da sorumluluğu var"

Seçim sürecindeki başarısızlıktan Demirtaş’ın da sorumluluğu olduğuna dikkat çeken Coşkun, şunları söyledi: “HDP’nin muhalefete aşırı yakınlaşmasında, muhalefet ile ortak bir siyaset izlemesinde Demirtaş’ın tercihleri de son derece etkili oldu. Demirtaş, uzunca bir süredir beri, muhalefet cephesine HDP’yi konumlandırma yönünde bir tavır aldı. Cumhurbaşkanlığı adayının belirlenmesi sürecinde açıktan Kılıçdaroğlu’nun desteklenmesi konusunda bir tavır ortaya koydu. Hatta Kılıçdaroğlu’nun Ümit Özdağ ile yaptığı mutabakattan sonra, HDP yönetimi eleştirilerini dile getirdi. HDP yönetiminden farklı olarak açık ve net bir şekilde Demirtaş, Kılıçdaroğlu’nun resmini paylaşarak desteğini ifade etti. Bu nedenle hesabı tek tarafa kesmek doğru değil. Yazısında ‘özeleştiri yapıyorum’ diyor ama yanılgılarının nerede olduğu ile ilgili bir açıklama yapmıyor. Bunlar da seçmen nezdinde tartışılacaktır.” 

Kaynak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.