Diyarbakır’da 13 STK: 'Bombalı saldırıları kınıyoruz'

Diyarbakır’da 13 STK: 'Bombalı saldırıları kınıyoruz'

Diyarbakır’da 13 sivil toplum kuruluşu (STK), merkez Sur ile Mardin'in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen bombalı saldırıları kınadı.

A+A-

Diyarbakır’da 13 sivil toplum kuruluşu (STK), merkez Sur ile Mardin'in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen bombalı saldırıları kınadı.

Diyarbakır'da, aralarında Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB), DOGÜNSİFED, Eczacılar Odası, DİSİAD, DİKAD ve GÜNSİAD'ın bulunduğu iş çevrelerini temsil eden 13 sivil toplum kuruluşu DESOB binasının bahçesinde Diyarbakır ve Mardin'deki bombalı saldırılar ile ilgili ortak basın açıklaması yaptı.

STK'lar adına açıklamayı yapan DOGÜNSİFED Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, bilındiği gibi hem bölgemiz hem ülkemiz zor dönemler yaşadı ve yaşamaya devam ettiğini belirterek, şöyle dedi:

"7 Haziran sonrası başlayan çatışmalarla birlikte, toplumumuzun yüksek umut bağladığı çözüm süreci akamete uğradı ve çatışmalar yoğunluklu bir şekilde toplumumuzun hayatına tekrar girdi. Daha sonra yine bölgemizde hepimizin birlikte yaşadığı, hendek, barikat, operasyonlar ve çatışmalar bölgemizi her anlamda derinden sarstı.

Bizler çatışmaları bir bütün olarak kabul etmez iken bu çatışmaların sivil yerleşim alanlarına yayılmasını asla kabul edilemez buluyoruz.

Tüm bunların arkasından 15 Temmuz gecesinde ülke olarak tarihin en kanlı bir darbe girişimine tanıklık ettik.

Ancak halkımız, medyamız, siyaset kurumlarımız, sivil toplum örgütlerimiz ve bir bütün olarak toplumumuzun geneli ortak bir tutum olarak darbeyi püskürttü. Darbeden hemen sonra bölgede başlayan eylemleri doğru bulmadığımızı ve bu eylemlerin kamuoyu vicdanını ciddi bir şekilde yaraladığının da bilinmesini istiyoruz.

Dün Diyarbakır ve Kızıltepe yaşanan bombalı eylemleri şiddetle kınadığımızı belirtiyor, bu tarz eylemlere bir an evvel son verilmesini bekliyoruz. Evet; Bizler buradaki sivil toplum örgütleri olarak artık şiddet istemiyoruz. Sorunlarımızı anlatmada şiddetin yöntem olarak kullanılmasına karşı olduğumuzun da özellikle herkesin bilmesini istiyoruz.

İnsan hayatını kasteden bu tarz eylemlerin toplumu çok ciddi bir şekilde sarstığı ve derinden yaraladığında altını çizmek isteriz. Yaşamını yitirenlere Allah'tan Rahmet ailelerine sabır, Yaralılara da acil şifalar diliyoruz."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.