Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

Dilini Raydan Çıkar ve Anlat Diyorsun Fatma

A+A-

Hani bana bir onları birde bizi anlat diyorsun ya, ortak olurlarda buluşabilenleri anlatmak çok kolay. Ama ortak olurları bile düşmanlaşmaya dönüştürenleri anlatmak her babayiğidin harcı değil.

Neden herkes biz dediğin bizlere düşman diye soruyorsun ya, biz dediğin kendine bu kadar düşmanken biz dediğin bizleri nasıl anlatırım Fatma?

Etrafına bir bak, Kılıçdaroğlu nasıl da ağır toplarıyla Türkeş ailesini ziyaret gitmiş el pençe!

Yani anlayacağın onlar dediklerin geleceğin bekası diye düşünülen olmalı olurları var. Onlar dediğin onların, kendi geçmişlerini sevgi ve rahmetle anılabilecek akılları var. Onlar dediklerin, genel çıkarları adına ne gibi farklılıkları varsa toparlanacak basiretleri var Fatma.

Hani ikide bir onlar diye dediklerin var ya, onlar kendi tarihsel geçmişlerin en zayıf halkasına bile hürmet ederler.

Hani biz dediklerinin boyuna posuna bakmadan, onlar dediklerini hep küçümseyerek küçümsüyorlar ya...

İnan ki, bana kendi genel çıkarları için bu kadar olmazları üreten biz dediklerinden başkası küçümsenmez Fatma.

Biliyorum gözümün içine bakıp haydi madem onlar dediklerimi anlatın, o zaman sen ben ve biz dediklerimizi de anlatayım istiyorsun.

Ben şimdi kalkıp Afrin'i alıyorlarsa biz de Şemdinli’yi alırız diyenlerin olmaz olurunu nasıl anlatayım.

Bu coğrafya da bir Kürt devletinin doğuşuna izin vermeyiz diyen Kürtlerin hangi taraflarını anlatayım sana Fatma?

Bak Fatma, senden ricam gözümün içine bakıp biz dediklerinin olmaz olurlarını anlatmaya devam et demekten vaz geç.

Olurları ve olması gereken ne varsa, olmamalı olmazların yatağına nasıl da yatalak ettiklerini anlatmak gerçekten de zor. Olmuşa yakın olura yol alan Kerkük sorunu, biz dediklerinin allem kullem hoyratlığını anlatmak kolay mı zannedersin Fatma?

Şurası PDK’nin, burası YNK’nin, bunlar PDK’nin Peşmergeleri, şunlar YNK’nin Peşmergeleri gibi, bin bir gibilerle yol alanın anlaşılmaz merasını nasıl anlatayım? Bizler olmalı çıkarına meydan okuyan bölünmelerle bölüştürmeleri ben esasına odaklı olanı nasıl analiz ederim.

Orası Soran, burası Behdinan önyargısından kurtulmayan Kürdün kafasını anlatmak kolay mı Fatma?

Dilimi raydan çıkartıp bizler dediğin dediklerin günah defterini açıp sana okumamı istediğini anlıyorum . Ama inan ki, yaşlanmış yüreğim bu kadar yoğunlaşmış günah defteri anlatmaya gücü yok inan.

Keşke Doğu Perinçek gözüyle ya da Yalçın Küçük mantığıyla Kürt tarihinin en mükemmel mayasına saldıranı anlatabilseydim sana Fatma!

Ama sana söz, Barzani Ailesi’ne gözü kapalı saldıran Kürtün karanlık aklını yazmak için dilimi raydan çıkartıp anlatırım bir gün .

Kim bilir belki de gün gelir, köleleşmiş ideolojilere kurban edilen aklın hazin hikayesini de anlatırım. Ama sakın o zaman geldiğinde, gözünü benden kaçırıp biz dediklerimiz nasılda biz olmaktan çıkmışlar diye efkarlanma ha Fatma!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.