“Dersim’de ve tüm Kürdistan’da özgürlük bayrağı mutlaka dalgalanacak”

“Dersim’de ve tüm Kürdistan’da özgürlük bayrağı mutlaka dalgalanacak”

PAK Seyid Rıza ve Arkadaşlarını Saygıyla Anıyor

A+A-

PAK Basın ve İletişim Bürosu açıklaması;

79 yıl önce bugün, 15 Kasım 1937’de, Dersim direnişinin yiğit önderlerinden Seyit Rıza ve 6 arkadaşı, Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilmek suretiyle hunharca katledildiler.

Türk Devleti, Seyid Rıza ve oğlu Resik Hüseyin’i, Demenanlı Hüseyin ile Kureyşanlı Seyit Hüseyin ve Hasan’ı, Kalanlı Ali ve Yusufanlı Fındık Ağa’yı katletmekle, kökleri binlerce yıl gerilere uzanan, güçlü bir kültüre sahip Dersim halkını yok edeceğini umuyordu. Bu insanlık dışı yaklaşımla onbinlerce insanımızıkatletti, kadın çocuk yaşlı demeden binlercesini kurşuna dizdi. Bizzat katliamı gerçekleştirenlerin ifadesiyle, insanlarımız fare zehiriyle katledildi. Ama Türk Devleti halkımızdan duyduğu korku nedeniyle  Şeyh Sait ve arkadaşlarının olduğu gibi, Seyit Rıza ve arkadaşlarının da nereye defnedildiğini gizledi ve hala da gizlemektedir.

Kısaca Dersim kırımı, bir bütün olarak Kürdistan’ın fethi için, 1921’de Koçgiri’de açılan, Şeyh Sait, Ağrı, Zilan, Sason vd. kırımlarla devam eden katliam, tehcir ve tenkil siyasetinin   Dersim’de  devam ettirilmesidir .

Ama açıktır ki hiç bir soykırım, katliam, yıkım ve ölüm Kürdistan halkının özgürlük mücadelesini durduramamıştır. Bugün Güney Kürdistan’da tüm Kürt partilerinin elele vermesi durumunda bağimsızlık artık bir hayal değildir. Rojava Kürdistanı’nda Kürt partilerinin ortak askeri, siyasi, ekonomik yönetimi ve Kürdistani bir siyasetle kalıcı siyasal bir statü elde etme şansı yakalanmıştır.

Kuzey Kürdistan’da halkımızın kazanım ve mücadele mevzilerini ortadan kaldırmaya yönelik savaş veyürütülen tüm yanlış siyasetlere rağmen, hiç bir güç halkımızın özgürlük mücadelesini durduramayacaktır. Doğu Kürdistan’da özgürlük bayrağı tekrar dalgalanmaktadır.

Şeyh Said, Seyid Rıza, Cıbranlı Halit Bey, İhsan Nuri Paşa, Qazi Muhamed, Molla Mustafa Barzani’nin torunları, Kürdistan Cumhuriyeti Cuhurbaşkanı Qazi Muhamed’in ölümsüz lider Molla Mustafa Barzani’ye teslim etmiş olduğu bayrağı , şehidlerin kanıyla, yurtseverlerin mücadelesiyle , Kürdistan’ın dört bir köşesinde dalgalandırmaktadırlar.

Dersim’de ve tüm Kürdistan’da özgürlük bayrağının mutlaka dalgalanacağına, özgür Kürdistan’ın ilanıyla tüm katliamcı, soykırımcı, insanlık dışı uygulamaların ve bu uygulamaları gerçekleştirenlerin lanetleneceğine olan inancımızla; katledilişinin 79. Yılında Seyit Rıza şahsinda Dersim soykırımının tüm kurbanlarını ve bütün Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.