Demokratik ve Anadil İle eğitim için el ele

Demokratik ve Anadil İle eğitim için el ele

Bu yıl da çocuklar sistemin dayattığı eşitsiz koşullarda eğitim görecek; yarışacaklar.

A+A-

Yarın yeni bir eğitim yılına daha giriyoruz.

Bu yıl da çocuklar sistemin dayattığı eşitsiz koşullarda eğitim görecek; yarışacaklar.

Onlarca yıldır sistemin ihtiyaçları doğrultusunda yürütülen program çerçevesinde amansız bir yarışa tutuşacak çocuklar!...

Kürd çocukları bu yıl da anadilleriyle değil, resmi devlet dili ile, sokağa çıkma yasaklarının eşliğinde, Sur, Nusaybin, Cizre, Silopi ve Gever’de, yüzlerce okulun yerle bir edildiği bir ortamda eğitim görecekler.

 

Onlara, Kürt halkının varlığını yok sayan, tarihi gerçekleri tahrif eden yalan ve safsataya dayalı bir tarih öğretilecek.

 

Farklı etnik yapıların, dini inançların ve konuşulan dillerin inkâr edildiği ırkçı ve şoven yargılarla çocukların körpe beyinleri yıkanacak.

Coğrafya kitaplarında Kürdistan gerçekliğinin bir kez daha üstü karartılacak.

Özetle bir kez daha 20 milyonu aşkın Kürt halkının varlığını, tarihini, dilini, kültürünü görmezden gelen tekçi ve ırkçı bir eğitim programı çocuklara dayatılacak.

Ayrımcılığın, etnik düşmanlığın, ötekileştirmenin zehirli tohumları gencecik dimağlara serpilecek.

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, AK parti hükümetinin, “bölücü teröre destek oldukları” gerekçesiyle, Kuzey Kürdistan’da açığa alıp aileleriyle birlikte mağdur ettiği 11 bini aşkın öğretmen söz konusu. Hükümettin bu antidemokratik uygulaması sadece yeni mağduriyetlere yol açmıyor, aynı zamanda toplumda büyük kırılmalara yol açacak nitelikte. Bütün bunlar bu eğitim yılının daha çok sıkıntılı geçeceğini gösteriyor.

Kürdistan Sosyalist Partisi, başta devrimci, demokrat ve değişimden yana olan siyasi yapılar olmak üzere, bütün sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarını;

-15 Temmuz darbe girişimi sonrası kıyıma uğrayan öğretmenler ve öteki eğitim görevlilerinin mağduriyetlerinin sonlandırılması;

-Eğitim emekçilerinin mesleki, sosyal ve ekonomik haklarına kavuşması;

-Eğitim müfredatının her türlü ırkçı, şoven ve militarist yargılardan arındırılması;

-Kuzey Kürdistan’da, eğitimin tüm aşamalarında Kürdçe’nin kullanılması;

-Sistemin ihtiyaç duyduğu insan yetiştirmeyi amaçlayan eğitim sistemi yerine, çağdaş ve demokratik değerlerle donatılmış; özgür, yaratıcı, özgürlükçü kuşaklar yetiştirmeyi amaçlayan çoğulcu ve katılımcı bir eğitim sisteminin kurulması için; el ele vermeye, demokratik ve barışçıl mücadeleye çağırır.

18 Eylül 2016

PSK-Kürdistan Sosyalist Partisi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.