DALKURD Takımının felsefesi Kürdistanilik

DALKURD Takımının felsefesi Kürdistanilik

DALKURD Takımının felsefesi Kürdistanilik

A+A-

Stockholm (Rûdaw) - İsveç ikinci liginde mücadele eden Kürt takımı Dalkurd FF, Avrupa kupalarında Türk takımlarıyla karşı karşıya geleceği günleri bekliyor.

2004 yılında İsveç'in Borlänge kentinde kurulan futbol takımı Dalkurd, her sezon bir üst lige çıkarak önemli bir başarıya imza attı. Bu yılı itibariyle ikinci ligde mücadelesini sürdüren Kürt ekibinin yıldızı parlamaya devam ediyor.

Rûdaw’a konuşan Dalkurd Kulübü Başkanı Ramazan Kızıl, kuruluş hikayesini şöyle özetledi:

“Herşeyden önce biz Kürtler ülkemizden isteyerek ayrılmadık. Kürdistan’ın işgalcileri bizi buna mecbur bıraktı. Ülkemizden çıkıp Avrupa’ya yerleştikten sonra da Avrupa kültürü içinde kendimizi kaybetmemiz için bir siyaset yürüttüler. Biz de bunun farkına vardık. Kürtlüğümüz, Kürdistaniliğimiz için ülkemizden ayrıldığımızı hatırlayıp buna göre buna bağlı kalmamız gerektiğini anladık.

Birkaç arkadaşımızla birlikte Kürdistan’ın dört parçasında süren devrim için bulunduğumuz yerde bir damla olmak istedik. İsveç’te de imkânlar olduğu için kendi bayrağınız, kendi renginizle dernek kurup faaliyet yürütebiliyorsunuz. Biz de bunları gözönünde bulundurup böyle bir adım attık.

Amaçlarımızdan biri de Kürt gençlerine sahip çıkmaktı. Boş vakitlerini değerlendirebilmeleri için onlara bir fırsat sunmak istedik. Bir diğer sebep de göçmenliğe karşı intikam almaktı. Kürt bayrağı altında gençlerinize sahip çıkmak için 2004 Kasım ayında futbol derneğini kurduk ve başladık.”

Nasıl başardılar?

“Gerçeğimizi kabul ettik ve dernek üzerinden faaliyet sürdürdük” diyen Başkan Kızıl, şöyle devam etti:

“Kendi mantığımıza göre değil, ihtiyaçlara göre davrandık. Bir futbol kulübü için ne yapılması gerekiyor, bunu belirledik. İkincisi eksiklerimizi kabul ettik. Biz Kürtler Avrupa’da birçok dernek açıyoruz ancak yürütemiyoruz. Derneklerin neye ihtiyaç duyduğunu bilmediğimizi kabul ederek işe başladık.”

9 kişiyle kulübü kurduklarını söyleyen Kızıl, 2 yıl boyunca dernek faaliyetlerinin nasıl yürütüldüğüne dair eğitim aldıklarını belirtti.

Kızıl, “Birçok zorlukla karşılaşacağımız biliyorduk, bu yüzden gerçeğimizi kabul ettik. Sanırım bu sayede başardık. Zaten çalışma ve fedakârlık işin başlıca adımıydı” diye özetliyor.

Oyuncu kadrosu

Takımın altyapısının %90’ını Kürt gençleri oluşturuyor. Ancak A takımına doğru yükseldikçe kalite, profesyonellik ve tecrübe gereği, yabancı oyuncular ağırlıkta.

Halihazırda 300 genç takımın altyapısında bulunuyor. A takımında ise sadece 6 Kürt oyuncu var.

Takımda 14 ülkeden oyuncu forma giyiyor. Teknik ekip 20 kişiden oluşuyor. A takımını bir İsveçli ile bir Fars asıllı teknik direktör çalıştırıyor. Paf takımını ise Kürt hoca çalıştırıyor.

Başkan Ramazan Kızıl hedeflerini şöyle açıklıyor: “Asla gerilememek gibi bir kaidemiz var. Hep ileri gideceğiz.”

Takımın felsefesi Kürdistanilik

Kızıl kulübün felsefesini ise şöyle anlattı:

“Dalkurd olarak milli ve Kürdistani bir fikre sahibiz. Bizler kendimizi gerek sanat gerek spor gerekse diğer dallarda kimseden aşağı görmüyoruz. Ne bir Türk’ten cesur, ne bir Arap’tan zengin, ne de Fars’tan daha güzel olalım diyoruz. Kimseden üstün olalım demiyoruz, onlarla eşit olalım diyoruz.

Şüphesiz tüm Kürt partileri bizim için değeri var, hepsinin farklı örgütlenmesi ve amaçları var. Ancak bizler Kürt milleti olarak devlet kurmaya layığız. Devlet sahibi olmadan bu göçmenlik, acı ve sahipsizlik sona ermeyecek. Bizi devletleşme kurtarır. Evimizde korkusuzca yaşamamız gerekiyor.”

Çalışma biçimi olarak Kürtler için örnek bir kulüp olduklarını söyleyen Kızıl, yönetimde ve takımda her kesimden Kürt olduğunu belirterek, “Fakat bir kuralımız var; mesele Dalkurd çalışması olduğunda sadece Kürtlük ve Kürdistanilik olacak. İdeoloji ve particilik olmayacak. Böyle bir kültür yerleştirebildik” diye ifade etti.

UEFA kupalarında bir Türk takımıyla karşılaşırlarsa…

Dalkurd’un İsveç birinci ligine yükselmesine kesin gözüyle bakılıyor. Kürt ekibi bu klasmanda da başarılı olursa Avurpa kupalarının kapısını aralayacak ve Türk takımlarıyla karşı karşıya gelme ihitmali olacak.

Öteden beri bunu hayal ettiklerini söyleyen Kızıl, “Son yıllarda bunun artık bir hayal olmadığını gördük. Bu, biz Kürtler ve dünya için çok önemli olacak. Bu hayali kendi bayrağımızla yaşamak istiyoruz” dedi.

Üstüste galibiyetler

Dalkurd 18 Haziran’da Örgryte ile oyandığı son maçını 1-0 kazandı.

Puanını 25’e çıkartan Dalkurd, 4’üncü sıradaki yerini korurken, liderle arasında sadece 1 puan bulunuyor.

Son haftalarda üstüste galibiyetler alan Dalkurd, geçtiğimiz hafta da Syrianska’yı mağlup etmişti.

http://rudaw.net/turkish/sports/21062016

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.