Çilkani ve Şehit Peşmerge Sait

Çilkani ve Şehit Peşmerge Sait

Nuri Sınır

A+A-

Burası ÇILKANİ. Kürtçenin Dımıli (Zazaca) lehçesinde suyun damla damla, kesik kesik, çok az aktığı çeşme anlamına gelmektedir Çılkani. Bingöl’ün bir köyü Çılkani(Yeniköy).

Burası Çılkani, yiğitlerin, fedakarların, kahramanların yeşerdiği topraklar. Burası Çılkani, yiğit, savaşçı, fedakar, inançlı peşmerge Sait Çürükkaya’nın (Dr.Süleyman) doğduğu ve defnedildiği o kutsal topraklar.

Doğrusu yaşamım boyunca , bir çok yiğidin,kahramanın defnine şahit oldum. Dağlardan,ovalardan büyük zorluklar içinde getirilen yiğit Kürt çocuklarının cenaze definleri de acılar ve zorluklarla doluydu. Defnine izin verilmeyen, gizlice, topluca bizzat infazcıları tarafından toprağa gömülen Kürt gençlerinin, Kürt yiğitlerinin acı hikayelerini çok duydum,gördüm,okudum,dinledim,anlattım.

Şahit olduğum tüm o definlerde gördüğüm en önemli şey,tüm şehitlerin,tüm yiğitlerin bir Lidere adandığıydı.Şehit yoktu,lider vardı,liderin resimleri vardı, liderin ismi haykırılırdı.

Çılkani,geçmişte gördüğüm,şahit olduğum görüntülerin dışında bir görüntü verdi tüm dünyaya. Şehit peşmerge Dr.Süleyman ve uğruna canını verdiği kutsal toprakların sembolü bayrağı vardı, sevenleriyle birlikte. Bir tek ortak haykırış vardı. " Şehitler Ölmez" " Bıji Kürdistan". Bu haykırış şehidin amacıydı, şehadetinin haykırışıydı.Kuzey’den, Güney’den,Rojava’dan, Avrupa ve Türkiye metropollerinden gelenlerin tümünün o fedakar şehidin cenaze töreninde ortaklaştığı o inanç, şehide duydukları saygının,sevginin ortak inancıydı.Olması gereken buydu; bu da büyük bir sorumluluk ve saygıyla yerine getirildi. Dikkati çeken önemli bir nokta da, definde bulunanlardı. Kuzey Kürdistandan,Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Hak ve Özgürlükler Partisi(HakPar),Pakurd,Azadi Hareketi,KDP Bakur,KDP-T ve tanınmış bağımsız şahsiyetler.

Güney Kürdistan bölgesel yönetimi başkanı sayın Mesud Barzani'nin temsilcisi Abdulhalık Bapir, Peşmerge Bakanlığı sözcüsü Helgurt Hikmet, PDK merkez komite üyesi Eli Ewni, PDK dış ilişkiler komitesinden Nîzar Botani, Barzani Yardım Vakfı Başkanı Şeyh Aziz Şeyh Rıza,Rojava’dan ENKS adına PDK-S politbüro üyesi ve Türkiye temsilcisi Abdulbasit Hemo'ydu.Temsilen yapılan konuşmaların tümünde birlik,şehadetin kutsallığı ve Kürdistan dile getirildi.

Dr.Süleyman yaşarken ülkesi için yaptığı fedakarlığı, şehadetinde daha da büyüttü. Şehadetinden sonra Kürtlerin tarihsel özlemi olan birliği de mezarı başında yarattı. Bundan sonraki başat görev ulusal birliktir. Bu, Dr. Said’in ve tüm şehitlerin omuzlarımıza yüklediği vicdani, yaşamsal bir vazifedir. Tüm siyasetçilerin, aydınların ve halkımızın bu yükün altında kalmamalarını,ülkeleri için canlarını feda eden şehitlerinin istemlerine uymalarını diliyorum.

Ruhun şad olsun ölümsüz Sait.

Ruhunuz şad olsun tüm Kürdistan şehitleri.

10.11.2016

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.