Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Kadar Değer Bilmezler Varken Yeni Yılın Bir Anlamı Olmaz Şakir

A+A-

Yeni bir yılı karşılamaya hazırlanan Kürtler, gelecek bu yeni yılda ne gibi beklentisi olabilir dersin Şakir?

-Bin bir bedel ödenerek elde edilmiş kazanımlar değer bilmez Kürtlerin avuçlarında bu kadar oyuncak olmuşken, Kürtlerin kendi içinde yaşadığı karmaşalarla sağlıklı bir beklentinin doğmasına izin vermez Hocam,

Takdir edersin ki, er geç her şey yol ve yordamıyla yola girecek umudu yaşayan milyonlarca Kürdün hayalleri var Şakir.

-Yeni bir toplumun ya da yeni bir dünyanın inşasına giden yol ve yordam, sen - ben çekişmesinin çıkarcı taşlarıyla bu kadar döşenmişken, insan varlığının içi kin ve nefret tohumu bu kadar yeşermişken, gülistanlı gül bahçeyi hayal etmekle bir yere varılmaz Hocam!

Mevcut Kürt siyaset arenasında, Covid-19 salgınını kat be kat katlayacak ben- sen ihtiras hastalığının virüsler zirvesini oynarken, ben - sen kavgasını belden aşağısına indiren Kürtlerin siyaset dünyasında değişim olmaz mı diyorsun Şakir?

-Önü arkası olmayan günü birlik oyun kurucuların oyunları bu düzeyde seyrederken, Kürtlerin kendi hakkaniyetiyle buluşması zor diyorum Hocam.

Sisli puslu manevralarla Kürt siyasetine musallat olan başı boş sen - ben gelgitleri bu kadar kirlenmişken; karanlık kavşaklar Kürtlere özgü özgürlüğün ışınlarıyla aydınlanmaz mı diyorsun Şakir?

-Süregelen kahrolası çirkeflikler Şengal boyutuyla diz boyu yol almaya devam ediyorken ''Kürtler arası kin ve nefret tohumları bu yeni yılda daha da yeşerecek veriler çok kuvvetli diyorum Hocam!

Her kurum ve katmanın ele avuca sığabilen özgünlükleriyle Kürtler arası yaşanabilir bir birlikten uzak bir yerdeyiz, öyle mi Şakir?

-Sorgu sual edecek aklının kiralandığı bir siyaset arenasında, ileriye bakacak aklın yeşermesi mümkün görünmüyor diyorum Hocam!

Tanrı’nın ilahi hakkaniyetinin bile, şoven egoların gardiyanlarına havale edilmiş bir ortamda, yeni bir yıla geçiş ile Kürtlerin düşünsel dünyasında bir değişime yol açmaz, öylemi Şakir?

-Geçen yılarda olduğu gibi, bu yeni yılda da Kürtlerin geleceğine göz dikenlerin oyunları devam ederken! Kürtler ve Kürt cümlesinin telaffuz edilmesi bile beka sorunu olabilir nakaratına takılmışken! Kürt siyaset camiası onun bunun tokmağıyla kendi geleceğine indirdiği darbeler devam edecek diyorum Hocam!

Kürt toplumun geleceğine çöken çöktürücülerin alan hâkimiyeti ayyuka çıkmışken, geleceğe göz kırpan bir yeni yıl beklentisi çok zayıf diyorsun öyle mi Şakir!

-Akılın yalana dolana esir düştüğü bir ortamda, aklın devreye girmesi yeni yılın gelmesiyle mümkün görünmediği gibi, kimin kim için çalıştığı belli olmayan bu coğrafyada karanlıklara oynayan oyuncunun aydınlığa ışık tutanlardan hep üstün geliyor diyorum Hocam.

Gel bu kadarıyla beni bağışla be Hocam! Sol omzumuza yüklenen klasik solun temel ilkeleri, sağ omzumuza yüklenen din - iman ayetleriyle Kürtler bir yere varmaz diyorumla yetineyim sevgili Hocam!

Tamam Şakir. Benden de Şakir'e bir çayyyyyyyy!

HÜSEYİN AKINCI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.