Nurullah Timur

Nurullah Timur

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu anayasa değişikliği toplumsal sözleşme değildir

A+A-

Anayasaların  en önemli özelliği toplumsal sözleşme olmalarıdır. Anayasa paketi toplumsal mutabakat sağlanmadan, toplumun tüm kesimlerinin onayı alınmadan, kendi Türk sunni çoğunluğuna güvenerek  iki partinin ittifakı ile hazırlanarak  çıkarılmak isteniyor. Bu acele  neden? içinde Kürtlerin ve diğer etnik ,dinsel azınlıkların onayı alınmadan toplumsal sözleşmede değişiklik yapılabilinir mi? Yaptığınızda, diğer toplumsal dinamikler bunu hazmedebilir mi?  Çoğunluk demokrasisinin bittiğini hala kavrayamadınız? öyle anlaşılıyor ki çoğulcu demokrasiyi anlayıncaya kadar iş işten geçmiş olacak.                    

Partinizin kadim bir parti olarak devamından şüpheniz var.L ider partisi olarak konjonktürel değişimlerden etkileneceğinizi düşünüyorsunuz.Tıpkı ANAP gibi DSP gibi DOĞRUYOL gibi  DEMİREL, ECEVİT, ÖZAL  gidince partilerinden eser kalmadı. ERDOĞAN  gidince parti bitecek.o nedenle partili başkanlık ta ısrar ediyorsunuz. Başkanın partinin genel başkanı olmasında ısrar ediyorsunuz.

Parlamenter sistemde başbakan parti genel başkanı olarak yürütmenin başı değilmiydi? Lider Cumhurbaşkanı olunca bu defa yürütmeninde başı olsun aynı zamanda genel başkanda olsun diye anayasal paket hazırladınız.              

 Düşünebiliyor musunuz? %51 le gelen başkan toplumun %100 ünü temsil eden meclisi fesh edecek.çoğulculuğu bıraktık çoğunluk sistemi bu mu? daha az bir kesimi temsil eden başkan daha çok kesimi temsil eden meçlisi fesh ediyor.Bumu Türk tipi başkanlık sistemi? Nereye gittiğinizin farkında mısınız?Bu yöntem baas partilerinin yöntemidir. Bakın onların yerinde yeller esiyor.           

Ortadoğu çoğrafya sında 2003 ten beri yeni bir konjonktör var.Bu tür lider partileri birer birer gittiler.Nerede kaddafi ve partisi, nerede esed ve partisi, nerede saddam ve partisi, nerede hüsnü mübarek ve partisi.Bu sistemler miadını doldurdu. Anayasal paketi meclisten, refarandumdan  geçirebilirsiniz.evren de geçirmişti. Toplumu bu cendereye sokamazsınız. Toplumu yönetemezsiniz.      

Fetöcüler için getirdiğiniz olağanüstü halde roboski anıtını yıktınız.  Roboski anıtı yıkılınca roboskide işlediğiniz suçtan kurtuldunuzmu? Saddam Halepçe’nin hesabını vermeden mi gitti? Baas partilerinin yöntemlerinden vazgeçin.otoriter eğilimleri bırakın. Halka güvenin halklar yanlış yapmaz. Kendi sisteminizi halka dayatmayın halk yanlışların altından çekilmeyi iyi bilir. Hatırlıyormusunuz? Evren’e %90 oy veren halk, Evren’in  desteklediği Turgut Sunalp’ın MDP sine ne yapmıştı ?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.