BM Xurmatû'da yaşananlardan Irak'ı sorumlu tuttu

BM Xurmatû'da yaşananlardan Irak'ı sorumlu tuttu

Kerkük’ün Xurmatû ilçesinde Kürtlere yönelik yapılan ev ve işyeri yakma ve yağmalama olaylara dair açıklamasında “Irak hükümeti, Xurmatû’da yaşayan insanların korunması ve insan hakları ihlallerinden sorumludur." denildi.

A+A-

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throssell tarafından yapılan açıklamada, BM İnsan Hakları yetkililerinin 7-14 Aralık tarihleri arasında, Xurmatû’da incelemelerde bulunduğu bilgisi verildi.

Açıklamada, BM yetkililerinin evleri ve işyerleri yakılıp yağmalandığı için Xurmatû’dan kaçıp Kerkük ve Erbil’e yerleşen 150 aile görüşüldüğü, bu görüşmeden hareketle “16-17 Ekim’de Türkmen birlikleri ve Türkmen siviller tarafından ilçedeki çok sayıda Kürt’ün ev ve işyerlerinin yakılıp yağmalandı” aktarıldı. Yaşanan olaylardan kaynaklı çoğunluğu Kürt olan binlerce insanın Xûrmatû’yu terk etmek zorunda kaldığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu insanlar Kürdistan Bölgesi’nin diğer kentlerine yerleşmiş durumda. Yerini terk etmek zorunda kalan insanların büyük çoğunluğu bugün hala topraklarına geri dönmüş değil” ifadelerine yer verildi.

Xurmatû’nun Irak Hükümeti ve Haşdi Şabi güçleri denetiminde olduğunun hatırlatıldığı açıklamada devamla, “Kent Kürt, Türkmen ve Arapların yaşadığı bir yerdir. Bölgedeki etnik ve dini farklılıklar göz önüne alındığında bu bölgedeki şiddetin artması ve yayılması ciddi bir risk oluşturmaktadır” denildi.

“Irak hükümeti, Xurmatû’da yaşayan insanların korunması ve insan hakları ihlallerinden sorumludur. Bu nedenle Hükümet yetkililerine yaşanan olayların sorumlularını açığa çıkarma ve adalete teslim etme çağrısında bulunuyoruz.” denilen çıklamada Xurmatû nüfusunu temel haklarını tehdit eden tüm girişimlerin bir an önce sonlandırılması gerektiği vurgulandı.

Türk devletinin Kerkük ve çevresinde eğittiği bazı Türkmen gruplarının, Kürtlerin ev ve işyerlerine yönelik saldırıları daha önce de gündeme gelmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.