Şeyhmus Özzengin

Şeyhmus Özzengin

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Darbe girişiminin Perde Arkası!

A+A-

Devlerin perde arkasındaki kapışmalarına kafa yormanız için, size Fransızca yazılmiş (Hannibal Genseric) bir makaleden kısa bir pasaj sunacağım.(https://fr.sott.net/article/28679-Comment-Poutine-a-fait-echec-et-mat-au-coup-d-etat-d-Obama-en-Turquie)Bu makaledeki iddia:"Türkiyedeki Askeri darbe girişimi"nin arkasında ABD, Nato ve M16'ların  olduğunu belirtiyor ve şu paragrafla darbenin amacını özetliyor: 

„15 Temmuz Darbesi'nin Amerikan Ordusu ve NATO tarafından organize edildiğini, planlayıcılarının da CIA, MI6 ve Mossad olduğunu ve sonucunun da Türkiye'yi Anglo-Siyonist Eksen'den (Anglo-Sionist Axis-ASA) uzaklaştıracağını ve Şangay İşbirliği Organizasyonu'na (Shanghai Cooperation Organization-SCO) veya da Gelişmekte Olan Ülkeler Grubu olarak tanımlanan BRICS'e (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) yaklaştıracağını belirtmekte."

Bu belirlemelerin bir bilgisayar mühendisinin hayal dünyasındaki fantazilerin bir ürünü mü, yoksa ciddi verilere ve araştırmalara dayalı öngörülermi, buna sizler karar vereceksiniz. Ama her halukarda, „Türkiyede yapılan askeri darbe girişimi"nin: Türk devletini yeniden inşaya yönelik bir re-organizasyon hamlesi olduğu kesin. Bunu; „darbe girişimi" sonrası „Türk Milli Cephe inşası" ve 07.08.2016"da İstanbul, Yeni Kapı Meydanı"ndaki kan kokan şovla gördük. Türklerin bu yürüyüşünün nereye kadar gideceğini ve bunun içinden Türk devletinin bölgede bir eksen kayması da çıkıp çıkmayacağına ihtimal vermemekle birlikte, kesin kanaatı söylemek henüz erken, izleyip göreceğiz bu yanı.

Ama şu bir gerçek: üzerinde yaşadığımız bölgede büyük bir kapışma ve parçalanma var. Bu kapışmanın içinden sağlam ve karlı çıkacak olanlar: ilişki ve kozlarını doğru tarafa oynayanlardır. Buna en çok Kurd ve Kurdistan"lıların ihtiyacı var. Kurdler, kendi aralarındaki çıkar ve ideolojik farklılıkları bir tarafa bırakarak, ulusal bazda ortak bir ulusal strateji ile uluslararası ilişkilerini yürütürlerse ve bölgede de ayakları yere basan bir ulusal siyasetin, kendi ulusal çıkarları vazgeçilmez olduğunu ispatlarlarsa, karlı çıkacak güçlerden biridir. Aksini yazmak bile istemiyorum.

Akla bir soru daha geliyor: Acaba Rusya'nın Türkiye ile kapışması ve Rus uçağının düşürülmesi de, bilinçli bir perde arkası oyunu miydi? Türkiyeyi, Rusya'nın kucağına oturtma hamlesı miydi?

Bilindiği gibi, darbeden sonra Rusya-Türkiye ilişkileri, birbirlerine küs sevgililerin, tekrardan birbirlerine gülücükler dağıtma faslına geçtiğini ve Türkiyenin yeniden, Rus segilinin yatağına teşrif edeceğinin sinyalleri ile dolu. Düne kadar, Rusiya"ya kafa tutan ve Cengizhanların ağzı salyalı naraları eşliğinde kafa tutmalar, askeri darbe girişimi sonrası, „tıpış tıpış ayağa" gitmeye dönüşen bir sürece evrimlendi.

Bu nedenlerle  Hannibal Genseric"in makalesi, üzerinde kafa yormaya ve önümüzü görmemiz için, üzerinde durmaya değer. Bakın ne diyor:

„Kremlin, Türkiye'nin NATO ve AB ile arasının bozulduğunu biliyordu. Başarısız bir darbenin Türkiye'yi Rusya'ya yakınlaştıracağını hesaplayıp, darbe süresince Türkiye Hükümetine yardım etti."

Son dönemlerde Türkiyenin NATO ve AB Ile ilişkilerinin bir çok konuda iyi gitmediği bilinen bir gerçek. Ancak, Kremlin, Türklere yardım etmişse, elbette bu yardımın bir karşılığı da var. Bu karşılık, acaba Rusya, Türkiye, İran ekseninde bir Suriye çösümü mü?

„Rusya, Suriye, İran ve Batı ülkeleri darbe yapılacağını biliyorlardı. Darbe günü Batı dünyası İstanbul ve Ankara'ya canlı yayınla bağlanmış, CNN'in ünlü sunucusu Christiane Amanpour ise darbeden 2 gün evvel tüm kamera ve yayın ekibi ile Türkiye'ye gelmişti, darbe günü canlı yayın yapabilmek için.    

Putin, danışmanı Alexander Dugin'i, Türkleri darbe konusunda uyarması için, Ankara'ya çok gizli bir şekilde gönderdi. Dugin Türk Hükümetine uzun bir darbeciler listesi verdi."

Bu vurgular ve bilgiler eğer doğru ise: Tam bir mafiya ayağı çekilmiş Türkiye"ye: Önce Kurdistan şehirlerinde karışıklığı yaratmak için PKK'ye lojistik destek, Bombalamalar, kaos ve ardından darbe ile etek tutarak, yalvarma durumuna getirilmiş ve ardından istediklerini deklere etme. Bu bir sanaryo gibi, ama, ya doğruysa..

„Darbecilere "karşı darbe" yapılması" bir ay önceden bazı darbecilerin kimliklerinin öğrenilmesi ile başlatıldı. Türk hükümeti 2 bin Türk askerinin (hava ve deniz) tutuklanması için savcıya talimat verdi. Mahkemeler bu talebi reddetti. Feto'cu yargıçlar darbeci generallere bir şeylerin olduğu haberini ilettiler. Bu şekilde, darbe öne alınmak zorunda kalındı."

Darbe akşamı, hemen binlerce görevlinin isim listelerinin ortalıkta dolaşması ve yoğun bir gözaltı süreci, görevden uzaklaştırmalar; böyle bir listenin önceden hazır olduğunu doğruluyor aslında!

Bu konuda, bu bilgiyi doğrulayan bazı ipucları var: mesela, hükümetin darbe girişiminden haberdar olduğu ve bu bilginin darbeci askerlere de sızdırıldığı ve darbenin öne alındığına ilişkin basına sızan bilgiler ve açıklamalar var(!)

„24 saat susan Amerikan ve Batı medyası, darbenin başarısız olacağını anlayınca, tipik yanıltıcı propaganda ile ortaya çıktı. Madem Erdoğan'ın uçağını F-16'lar gördü niye vurmadılar; çünkü, darbe Erdoğan'ın "Sahte Darbesi"ydi de ondan demeye başladılar."

Bu konuda da cevaplanması gereken bir çok soru var: Mesela Türk Cumhurbaşkanı T. Erdoğanı otelinde kıstırmaya ve vurmaya giden ekibin, üstlerine „Cumhurbaşkanı Erdoğan'ının kaçtığı bilgisi vermesi üzerine, semalarda uçan F-16'lar neden Erdoğan'ın içinde olduğu uçağı vurmadı? Bir askeri darbe ile kellesini götürmek istediğiniz bir Cumhurbaşkanı'nı vurmanın ne rızikosu olabilirdi?

„Gerçek ise çok farklıydı." Diyor Hannibal Genseric:

"Türk F-16'larının peşinde 7 Rus uçağı ve iki S400 füze sistemi de üzerlerine kilitlenmişti. F-16 pilotlarına ihtar edildi: "Erdoğan'ın uçağına en ufak bir atış yaptığınız takdirde yok edileceksiniz." Bu sebeple, Türk jetleri Erdoğan'ın uçağına ateş edemedi."

Eh, önümüzdeki günlerde Türkiye, Rusiya, İran ve Suriye ilişkilerine bakarak, test edeceğiz bu bilgileri!

09.08.2016

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.