Hüseyin Akıncı

Hüseyin Akıncı

Yazarın Tüm Yazıları >

ARADA BİR KONUŞSAK BE AMCA!

A+A-

Bak Amca hani diyorsun ya bu kadar yaşanmışlıklara karşın, bu duyarsızlık beni korkutuyor diyorsun ya. Evet, bu konu değil sadece seni, aklıyla görevde olan her insanı korkutan bir konudur. Ama ne yazık ki Amca, korkuyu duyarsızlıkla taçlandıran siyasetçilerin davranışları ''Kürt halkında baş gösteren bu korkutucu duyarsızlığı daha da hızlandırıyor. Zira Kürt toplumun duyarsızlaşmanın nedenine mertçe parmak basanlar ayağa kalkmaktan korkuyor. Dolayısıyla  Amca gün geçtikçe dinamik duyarlılık yerini duyarsızlığa bırakıyor. Ve ne acıdır ki bu faturanın ağırlığı Kürt toplumunu günübirlik sindirmeye devam ediyor.

Peki ortada hiçbir şey yokmuşçasına bu toplumsal dönüşümünü pas geçme lüksü var mı? Bana sorarsan Amca, Kürt toplumun geleceğini düşünen her aklıselim insan bu konu üzerinde kafa yormalı. İnanır mısın Amca, şu şöyle oldu bu böyle olanı şöyle lehimize çeviririz nakaratların sıkıcılığı Kürt halkını bunalttı. Zira şöyle ederiz böyle yaparız'ların söylemi artık Kürt halkını heyecanlandırmıyor. Açık ve net söylemek gerekirse geçmişle anlamı olan birçok anlam artık Kürtlerin duygu dünyasında anlamını kaybetmiştir. Örneğin Kuzey Kürdistan diye tabir edilen Kürtlerin silahlı mücadele yöntemi gibi, takdir edersin ki Amca anlamı aşındıran anlamsız gidişatlar devreye sokulduğunda o anlamın bir anlamı kalmaz.

Hani her aklı başında olan akıl sahibi diyor ya, Kürt halkının kendine öznel özgünlükleri vardır diye peki şimdi kalkıp Amcama sorsam, Kürtlere özgü öznel sorunları AKP ile MHP'nin iktidar kaybıyla mı çözülür diye sorsam. Sen bana döner bin bir dereden dönemsel taktik ve günü birlik çıkarları akıtırsın hemen. Yani anlayacağın aklı başında hiçbir insan, siyasetin kıvrak bir zekayla taktik manevra yapmasına karşı olmaz. Karşı çıkılan konu dönemsel taktik denilenin temel stratejiye dönüştürme çabalarıdır. Velhasılıkelam gelgitlerle dön dolaş başa dön gidişatlar Kürt halkını ciddi bir şekilde yordu yoruyor.

Dolayısıyla Amca, yaşanan yaşanmışlıklardan hareketle geleceğe yönelik yeni mantıksal öngörülerin hayat bulması gerekir. Umarız ve dileriz ki yeni bir mantıksal değişimi önüne koyacak siyasi kadroların önü kapatılmaz? Biliyor musun Amca, isteyerek ya da istemeyerek zamanı saati bile belirsiz o kadar siyasi kazalar yaşandı ki! Yaşanan her kazanın faturası Kürt toplumundan ciddi bir anlamda bir şeyler aldı götürdü. Ve inanır mısın götürülen her götürünün suçlusu ben değil siyaseti yapıldı. Anlayacağın Amca, ısrarla başka bir mecrada başka bir günah keçisi yaratma politikası yürütüldü.

Yani anlayacağın Amca yapılan her yetmezlik günah keçisi yaratma kalkanıyla korumaya alındı maalesef! Sorgulama duyusu körleşen halkın pazarında yanlışı doğruya evrilebilir pazarı hep açık bıraktılar! Biliyor musun Amca, Rojava'yla gelişen gelişmeler özellikle Kuzey Kürt siyasetçilere çok ciddi bir çağırımda bulunuyor. Ortadoğu'da baş gösteren yaşanmışlıklarına paralel gelişmeler, Kuzey Kürt siyasetini dizayn edenlere diyor ki "Ne olur çağın reel gerçekleriyle bağdaşabilir oyun kuruculuğunu artık ortaya koy," diye yalvarıyor.Yani çok açık ve net söylemek gerekirse, Kuzey Kürtler için silahlı mücadele yöntemin kapanışına göz kırpıyor. Zira çağın gelişmeleri silahla hayat bulma dönemin, Kuzey Kürtler bağlamında eksileri çoğalıyor.

İnan ki Amca, Kürt toplumu kendi öznel demokratik öngörülere katkı yapabilecek kadrolara ihtiyacı var. Toplumsal çıkarları partisel çıkarların önüne koyabilen bir siyasetin özlemi ise mantıksal istemlerde zirveye oynuyor. Bak Amca açık ve net bir şekilde esas gerçeğe parmak basılacaksa eğer inan ki parmağın ilk uzanacağı gerçek Kürt siyaseti kendine dönüp bakması gerçeği olacak. Yani anlayacağın Amca dünün umutlarıyla Kürt toplumu nasıl şahlandıysa bugünle yaşanmış ve yaşanıyor yanlışlarla Kuzey Kürt toplumunun umutsuzluğa koşar adımlarla koştuğunu herkes görüyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.