Ankara ile Şam Gizli görüşmede rojava’yı konuştu mu?

Ankara ile Şam Gizli görüşmede rojava’yı konuştu mu?

Nidal Kabalan, PYD’yi kastederek, "Amerika ve Amerikalılarla birlikte hareket edenlerin bölgede geleceğinin olmadığı"nı söyledi.

A+A-

Türkiye ile Suriyeli yetkililerin Nisan ayında Cezayir'in arabulucuğunda biraraya gelerek Rojava Kürdistanı’ndaki  gelişmeleri değerlendirdikleri  iddia edildi.

 BBC Türkçe'ye konuşan Suriye'nin eski Ankara Büyükelçisi Nidal Kabalan, Kuzey suriye-Rojava Federasyonu ilanına tepki gösterek, “özerklik dahil her konunun müzakere edilebileceğini ancak ülkenin bölünmesine izin verilmeyeceğini’’ söyledi.

 Kabalan, "Suriye hiçbir azınlığa devlet içinde devlet sahibi olmaya izin veremeyecektir. Bu, ülkeyi parçalamak demektir. Ülkeyi kantonlara ayırmak kabul edilemez. Bu arada Suriye'nin kuzey ve kuzey doğusunda Kürtler çoğunluk değildir. Araplar’dır çoğunluk. Bu bölgedeki herhangi bir tür özerklik, federasyon sadece Kürtler’in kararı olamaz" diye konuştu.

 Nidal Kabalan, PYD’yi kastederek, "Amerika ve Amerikalılarla birlikte hareket edenlerin bölgede geleceğinin olmadığı"nı söyledi.

 "ABD ile PYD arasındaki ilişkiden rahatsız mısınız?" sorusuna Kabalan, "Kesinlikle" cevabını vererek,  “Suriye yönetimi ve bütün Suriyeliler rahatsız. Amerikalılar ve Amerikalılar’la ittifak kuranlar, ülkenin geleceğinde hiçbir pozitif ve yapıcı rol oynayamaz" dedi.

 "Suriye, Irak'ın kuzeyinde olanın Suriye'de de olmasına izin vermeyecektir” diyen Kabalan, şöyle devam etti:

"Kürtler’in genel olarak kendi devletlerini kurmak için çabaladığı açık. Türkiye, İran, Irak ve Suriye, aralarındaki en sert anlaşmazlıkların ve hatta çatışmaların olduğu dönemlerde dahi, bağımsız bir Kürt devletinin çıkarlarına aykırı olduğuna dair bir uzlaşma içindeydi. Bu dört ülke, bölünme olmadan Kürtler’e bir tür özerklik vermeyi kabul edebilirler.

 Kişisel olarak, Kürtler’in kaygılarının azaltılması için böyle bir tavizin verilebileceğini düşünüyorum. Ancak bu, devletin altı oyulmadan yapılabilir. Ve bu anlaşma, diyalog ve müzakereyle gerçekleştirilebilir. Silahlı mücadeleyle ya da Amerikalılar, Fransızlar, İngilizler vs. ile ittifak ile değil."

 Türkiye ve Suriye’nin Cezayir'de görüştükleri ddiası

 Cezayir'de yayım yapan internet haber sitesi Al Watan, Nisan ayı ortasında, Türkiye ve Suriyeli yetkililerin Cezayir'in arabulucuğunda bu ülkede biraraya geldiğini iddia etmişti.

 Sitenin iddiasına göre Türkiye, ilişkilerdeki gerilimi azaltmak için Suriye ile ilişkiye geçmek ve Kürt yönetimini tartışmak istemişti.

 Mayıs ayının son haftasında Türkiye’deki Vatan Partisi'nden bir heyet Suriye'de bazı görüşmelerde bulundu.

Rûdaw - Rûpela Nû

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.